مقالات

ایجاد شده توسط : roshanaei-r در 1396/8/2 15:37:19

ابراهیم امینی خبر داد:
افتتاحیه نخستین کنگره بین‌المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی
نایب رییس شورای شهر تهران خبر داد: نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی روز چهارشنبه سوم آبان‌ماه با حمایت تمامی ارکان نظام در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای شهر تهران ،شورای اسلامی شهر تهران با دعوت از مدیران و مقامات ملی و نمایندگانی از مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی و 1000 نفر از حقوقدانان کشور اقدام به برگزاری چنین نشستی کرده است.

ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای شهر تهران ضمن اعلام این خبر، رویکرد مهم کنگره را برگزاری حدود 40 پنل تخصصی، کارگاه آموزشی و سخنرانی کلیدی با مشارکت وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و سایر نهادهای کشور دانست؛ پنل‌هایی پیرامون منشور حقوق شهروندی و اقداماتی که تاکنون دستگاه‌های اجرایی درخصوص تحقق این منشور انجام داده‌اند.

به گفته رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران، وزارت راه و شهرسازی با دو پنل تقابل حقوق مالکانه و منافع عمومی در طرح‌های توسعه شهری با رویکرد شناخت حقوق مکتسبه در این طرح‌ها و بازخوانی قوانین شهری از منظر حقوق شهروندی، وزارت نیرو با دو پنل بررسی عملکرد وزارت نیرو در حوزه حقوق شهروندی و نقد و بررسی نظام حقوقی این وزارتخانه با رویکرد حقوق شهروندی، وزارت ورزش و جوانان با دو پنل حقوق ورزشی و حق ازدواج و جوانان، وزارت امور اقتصادی و دارایی با پنل حق برخورداری از اقتصاد شفاف و رقابتی، بانک مرکزی با پنل دعاوی ارزی و رازداری بانکی، سازمان تامین اجتماعی با پنل حق برخورداری از امکانات رفاهی و تامین اجتماعی، پلیس آگاهی تهران با پنل کشف علمی جرائم و حقوق شهروندی حضور جدی و پرشوری در این کنگره داشتند، که شایسته تقدیر و تشکر است.

امینی، رئیس شورای راهبردی کنگره بین المللی حقوق ایران در ادامه خاطرنشان کرد: در کارگاه‌های آموزشی این کنگره، اساتید برجسته داخلی و خارجی بسیاری حقوقدانان ایرانی را همراهی خواهند کرد. حضور استادان حقوق دانشگاه تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و همچنین اساتید بین‌المللی از سعدی چایچی، استاد حقوق دانشگاه باسکنت ترکیه گرفته تا مارکو گرگی، استاد حقوق دانشگاه فرارای ایتالیا بر غنای علمی این کنگره افزوده است. به گفته نایب رئیس شورای شهر تهران، پروفسور دیوید آلن لارسون استاد حقوق دانشگاه میچل هملن آمریکا و پاول دیلی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه کمبریج از طریق ویدئو کنفرانس در کارگاه آموزشی سخنرانی خواهند کرد.

از سویی دیگر، موضوعاتی نظیر اقتصاد شهری، بررسی حقوق شهروندی در دادرسی عادلانه و چالش‌های آن، تحولات حقوق تجارت از منظر حقوق شهروندی و عدالت در امور کیفری از محورهای اصلی و کلیدی این کنگره خواهد بود.

وی همچنین یکی از بخش‌های حائز اهمیت این کنگره را داوری و معرفی مقالات برگزیده خواند؛ تاکنون بیش از 777 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است که از این میان، به طورمجموع 574 مقاله مورد پذیرش قرار گرفته‌اند. حدود 228 مقاله در حوزه حقوق خصوصی و حقوق شهروندی، 95 مقاله در حوزه حقوق عمومی، 76 مقاله در حقوق جزا و پیشگیری از وقوع جرم، 75 مقاله در حقوق بین‌الملل، 34مقاله در حوزه فقه و حقوق اسلامی، 23 مقاله در حوزه حقوق آمیخته با سایر علوم و 34 مقاله در حوزه‌های دیگر حقوق هستند.

نایب رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اعطای گواهینامه با عناوین حقوق شهروندی، نظارت حقوقی، حقوق بین‌الملل و گواهی 16 ساعتی حضور به شرکت کنندگان تصریح کرد: ستاد برگزاری این کنگره در نظر دارد ضمن تقدیر از مقالات برتر، کتابی از «مجموعه مقالات کنگره بین‌المللی حقوق ایران» را در کتابی تحت همین عنوان گردآوری و در اختیار علاقمندان به تحقیق و پژوهش قرار دهد.

وی همچنین در پایان ابراز امیدواری کرد که برگزاری این رویداد جامع حقوقی در این سطح بتواند پاسخگوی نیازهای جامعه بزرگ حقوقی کشور بوده و دستاوردها و خروجی‌های آن کمک شایانی به ارتقای سطح آگاهی و شناخت حقوقی کارکنان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و سایر دستگاه‌ها جهت حل مسائل و معضلات حقوقی کند.


print

rating
  نظرات