مقالات

ایجاد شده توسط : roshanaei-r در 1396/4/11 17:4:18

در صحن شورا صورت گرفت ؛7-356
تصویب طرح کنترل و نظارت بر واردات و خرید کالاهای خارجی در شهرداری تهران
اعضای شورای اسلامی شهر تهران با تصویب طرحی هر نوع خرید کالای خارجی که مشابه داخلی داشته باشد را برای شهرداری ممنوع کردند.

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران در سیصد و پنجاه و ششمین جلسه شورا بررسی طرح "کنترل و نظارت بر واردات و خرید کالاهای خارجی در شهرداری تهران "در دستور جلسه قرار گرفت .

به گفته مهدی چمران این طرح با اصلاحاتی همراه بود مبنی بر این که شهرداری تهران موظف است از خرید اجناسی که مشابه داخلی دارند امتناع کرده و صرفا کالای تولید داخل را خریداری نماید . اگر هم مجبور به خریداری کالایی شود که مشابه داخلی ندارد کمیسیونی در شهرداری تشکیل که یک نفر از اعضای شورا در آن عضو خواهد بود و باقی اعضا توسط شهردار تهران تعیین شود چرا که کمیسیون اجرایی است و این کمیسیون وظیفه کنترل و نظارت بر خرید چنین کالاهایی را خواهد داشت .

وی افزود به موجب این طرح پیمانکاران شهرداری نیز موظف خواهند بود از کالاهای تولید داخل استفاده کنند. همچنین به تولید کنندگان داخلی نیز حداکثر سه سال فرصت داده می شود تا کیفیت کالای مورد نظر را مطابق با استاندارد های بین المللی ارتقا دهند تا این امر دستاویزی برای عده ای که به دنبال خرید کالای خارجی هستند نشود.

در جریان بررسی این طرح غلامرضا انصاری پیشنهاد داد که ذیحسابان تنها با مجوز کمیسیون مربوطه صورت حساب های مالی مربوط به خرید کالاهای را خارجی قبول کنند.

پرویز سروری نیز گفت : باید برای حمایت از تولید داخل دوره ی گذاری طی شود که بر مبنای آن اگر کالای با قیمت بیشتر و نیز کیفیت کمتر نسبت به مشابه خارجی خریداری شد بر آن ایرادی نباشد . این دوره ی گذار برای حمایت از تولید داخل و ارتقای کیفیت کالای ایرانی لازم است و در همیه جای دنیا نیز چنین می باشد .

اقبال شاکری نیز گفت : اگر کالای خارجی خریداری می شود که مشابه داخلی ندارد در قراردادها بندی تدوین شود مبنی بر انتقال تکنولوژی که به موجب آن در کوتاه مدت تکنولوژی تولید آن کالا نیز فراهم شود . این پیشنهاد و پیشنهاد غلامرضا انصاری مورد قبول واقع شد .

در نهایت این طرح با اصلاحات انجام شده از سوی اعضای شورا به تصویب رسید .

در این جلسه همچنین بررسی طرح "اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک از خودروهای پلاک سیاسی و سرویس سفارتخانه ها و سازمان های بین المللی "در دستور کار قرار گرفت . این طرح به استفساریه ای ارجاع داده شد که به موجب آن خودروهای سفارت همانند خودروهای دولتی عوارض پرداخت کنند و خودروهای کارکنان شان نیز همانند خودروهای شخصی که این مهم نیز مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

سومین دستور جلسه سیصد و پنجاه و شش شورا مربوط به بررسی لایحه آیین نامه مصوبه شهر دوستدار سالمند مربوط می شد .

به گفته مهدی چمران ریاست شورای اسلامی شهر تهران این لایحه در سال 93 به تصویب رسیده بود و مقرر بود آیین نامه ای برای آن تدوین شود.

در جریان بررسی این طرح محسن پیر هادی گفت : نباید تنها با آوردن چند مصداق فکر کنیم شهر را دوستدار سالمند کرده ایم . نگاه ما در هنگام قانونگذاری و اجرا باید با رویکرد دوستداری سالمندان و کودکان باشد.

معصومه آباد نیز گفت : محل ارائه تخفیف برای سالمندان در طرح های شهری مشخص شود تا نه آنها احساس بدی داشته باشند و نه خدمات دهنده فکر کند که به فردی رایگان سرویس می دهد .

اسماعیل دوستی نیز گفت : حتی یک کارت منزلت در شان سالمندانی که کشور را ساخته اند و به این وضعیت تحویل ما داده اند نیست و باید فکری اساسی برای آنها بشود .

در نهایت این طرح با موافقت اعضای شورا به کمیسیون فرهنگی عودت داده شد تا در یک فرصت 15 روزه کمیسیون فرهنگی شورا ، شهرداری تهران و ستاد دوستدار سالمند آیین نامه مذکور را تدوین کرده وبه صحن شورا بیاورند .

بررسی لایحه "طرح جامع آب خام فضای سبز شهر تهران (اب برای مصارف غیر شرب شهرداری تهران )دستور بعدی شورا بود .

در حریان بررسی این طرح احمد دنیا مالی اظهار داشت : پیشنهادی به شورای عالی آب کشور داده شود تا شهردار تهران نیز در این شورا عضویت داشته باشد .

محمد حقانی نیز با تاکید بر اینکه شهرداری تهران لایحه ای تنظیم کند تا مغایرت های پیش آمده میان سازمان پارک ها و سازمان آب منطقه ای در خصوص حق آب و حق النظاره برطرف شود. طبق قانون مدیریت همه آب ها در اختیار این وزارتخانه نیرو است .

به گفته مهدی چمران این طرح به دوقسمت تقسیم شد که یکی مربوط به شهرداری و یک قسمت هم مربوط به هماهنگی هایی با سازمان آب و سازمان های دیگر و اختلافات دیرینه ای که در این زمینه وجود دارد می شود.

وی ادامه داد : در مواردی که نیاز به اصلاح قانون است باید از طریق شورای عالی استان ها یا به صورت مستقیم توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا هیات دولت اصلاح شود تا اختلافاتی که بین شهرداری و سازمان اب هست برطرف گردد .

در نهایت مقرر شد ظرف مدت 15 روز این اصلاحات صورت پذیرد و در همین دوره شورا به تصویب برسد .

بررسی لایحه ساماندهی میدان امام خمینی (ره) آخرین دستور جلسه امروز شورا بود .

در جریان بررسی این طرح محسن سرخو ،گفت : لایحه ساماندهی میدان امام خمینی باید در تمامی کمیسیون های شورای شهر بررسی شود تا دوباره فاجعه ای مانند میدان امام حسین(ع) رخ ندهد.در گذشته تصمیماتی گرفته شده و اقداماتی صورت گرفته که مشکلاتی را در شهر تهران ایجاد کرده است و متاسفانه میدان امام حسین( ع) یکی از آن هاست.

وی ادامه داد : ۲ ستون در میدان امام حسین(ع) ساخته شده که هیچ چیزی روی آن ها نصب نشده است ؛ سوال است که چه ارتباطی میان آن ها و نام میدان امام حسین(ع) وجود دارد.
سرخو افزود : میدان امام خمینی (ره) یکی از میادین مهم ترافیکی شهر تهران است و پیاده راه شدن آنجا به هیچ وجه مصلحت نیست، هر تصمیمی که می خواهد درباره این میدان گرفته شود باید پیوست ترافیکی آن نیز مورد مطالعه دقیق قرار بگیرد.

احمد مسجد جامعی نیز گفت : این میدان یکی از میادین مهم شهر تهران است چرا یک مکان انتقال فرهنگی است . در این میدان بانک مستقر می شود که تداعی گر نظام سرمایه داری است ، ساختمان مخابرات مستقر می شود که تداعی گر اطلاع رسانی مدرن است ، شهرداری به جای دولت مستقر می شود که تداعی گر حکمروایی محلی است لذا باید برای آن فراتر از کمسیون ماده 5 تصمیم گیری شود.

چمران در ادامه گفت : ساماندهی میدان امام در شورا بررسی شده و مصوبه دارد و حتی مصوبه کمیسیون ماده 5 را نیز دارد .

وی افزود :نزدیک دو سال روی آن فکر شده و از دانشگاه ها و کارشناسان و متخصصان بهره گرفته شد و تصمیم بر آن شد در این جا ساختمانی با همان فرم قدیمی(ساختمان شهرداری قدیم) و د ر همان تعداد طبقات (دو طبقه ) که ساخته شود تا تداعی کننده میدان قدیم باشد .
در نهایت با موافقت اعضای شورا این لایحه عودت داده شد .


print

rating
  نظرات