مقالات

ایجاد شده توسط : abdollahi-h در 1395/1/21 14:41:43


مصوبات جلسه دوم مجمع مشورتي بانوان عضو شوراهای اسلامي شهرهای كلان‌شهرها و مراكز استان‌ها

پيش نويس طــرح:
 الزام شهرداری به تشکیل ستاد توسعه جمعیت 

تهيه و تدوين : 
دبيرخانه مجمع مشورتي بانوان عضو شوراهای اسلامي شهرهای 
كلان‌شهرها و مراكز استان‌ها
(اردیبهشت 1393 )
          مقـدمـه:

   همزمان با انجام اقدامات وسيع و توصيه هاي مؤكد در راستاي كاهش جمعيت و پذيرش الگوي توسعه غربي بالاخص پس از جنگ تحمیلی و مشکلات پیرامون رشد جمعیت، ساختار و الگوی فرزند آوری در ایران دستخوش تحولاتی گردید؛ که این روند منجر به شیب نزولی نرخ رشد جمعیت در طی دو دهه اخیر گردید. به طوریکه بر اساس آخرین آمارگیری نفوس و مسکن، نرخ فرزند آوری از 9/3 در سال 1365 به حدود 6/1 در سال 1390 رسيده است.
درحال حاضر با قرارگرفتن نرخ رشد باروری در پایینتر از حد جانشینی، کشور در آستانه تغییر ساختار جمعیتی و بحران سالمندی قرار گرفته است به طوری که ایران تقریبا ششمین کشور از حیث سالمندی است. کاهش جمعیت و جایگزینی آن در کشور نه تنها در حوزه اقتصاد ضربات سنگینی را وارد خواهد کرد، بلکه در عرصه اجتماعی، فرهنگی و  زیستی نیز کشور را با مشکل مواجه خواهد ساخت.
روند نگران کننده کاهش جمعیت در سالهای اخیر از سوی برخی مسئولان به ویژه مقام معظم رهبری مورد هشدار واقع شده است به طوریکه ایشان صریحا از روند نامطلوب تغییرات جمعیت کشور و تبعات منفی این روند اظهار نگرانی کرده اند. 
از این رو مدیریت شهری به عنوان یک نهاد اجتماعی- فرهنگی با مسئولیت مدنی و حاکمیتی تاثیر گذار، موظف است در راستای کاهش شدید نرخ باروری اقدامات لازم فرهنگی، اجتماعی و تبلیغاتی اطلاع رسانی از طریق رسانه ها را انجام دهد. بر اساس این طرح شهرداری ملزم به بکارگیری تمام ظرفیتهای پژوهشی، آموزشی و تبلیغی خود در راستای برنامه های توسعه و تعالی جمعیت می باشد. ماده یکم(1):

در راستای عملیاتی کردن بندهای دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم و خصوصا بند هفتم از ماده هفتاد و یکم (71) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن مبنی بر اقدام در خصوص تشکیل انجمن ها و نهادهای اجتماعی امدادی، ارشادی و تاسیس تعاونی های تولید و توزیع و مصرف و نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و غیره و نیز در پی تاکیدات صریح مقام معظم رهبری در جهت اصلاح الگوی جمعیت، ستاد توسعه جمعیت شهر تشکیل می شود.
ماده دوم(2):
در راستای اجرایی شدن ماده 1، کمیسیونی مشمل بر افراد و دستگاههای ذیل تشکیل می شود.
1- یک نفر از اعضای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر با معرفی کمیسیون و با تصویب شورا
2- یک نفر نماینده از اعضاء کمیسیون فرهنگی اجتماعی
3- یک نفر نماینده ازاداره  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
4- یک نفر نماینده از استانداری (مشاور امور زنان)
5- یک نفر نماینده از کمیسیون سلامت مجلس شورای اسلامی
6- یک نفر نماینده تام الاختیار از سوی شهرداری 
7- یک نفر نماینده از کمیته امداد و بهزیستی
8- یک نفر نماینده از سازمان ثبت احوال

تبصره یکم(1):
ستاد مزبور می بایست حسب مورد براساس مقتضیات محلی از مسئولین و نمایندگان سایر دستگاههای ذیربط جهت حضور در جلسات ستاد و ارائه نقطه نظرات کارشناسی دعوت نماید.
تبصره دوم(2):
مسئولیت ستاد مزبور با نماینده کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر و دبیرخانه آن ذیل شورای شهر تهران فعالیت خواهد نمود.
تبصره سوم(3):
ستاد مزبور موظف است حداکثر ظرف دو ماه پس از ابلاغ این مصوبه نسبت به تدوین دستورالعمل های اجرایی لازم اقدام نماید.
ماده سوم(3):
وظایف ستاد:
الف- حمایت از انجام پژوهش و مطالعات گسترده در زمینه افزایش جمعیت جهت ارائه راهکارهای مبتنی بر نتیجه
ب- تهیه شیوه نامه تبلیغ، ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی ایرانی و مقابله با سبک زندگی مغایر با ارزشهای اسلامی از طریق فضاهای شهری و برگزاری مراسم و همایش های اجتماعی حسب موضوع
ج- توسعه و حمایت از فضاهای نگهداری کودکان به ویژه برای مادران شاغل
د- اختصاص تسهیلات مناسب برای زنان در دوره بارداری و شیردهی در معماری شهری و ایجاد اماکن شیردهی در مکان های عمومی جهت ترویج شیر مادر  
ه- برنامه ریزی جهت تقویت و تحکیم بنیان خانواده و پایداری آن از طریق آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره ای بر مبنای فرهنگ و ارزشهای اصیل اسلامی، ایرانی و توسعه و ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبتهای پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری در مراکز بهداشتی و فرهنگی وابسته به شهرداری نظیر فرهنگسراها و خانه های سلامت
ح- برنامه ریزی و تسهیل گری جهت ایجاد مشوق های عملی و رفع موانع ازدواج آسان، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوجهای جوان در تأمین هزینه های زندگی و تربیت نسل کارآمد نظیر پرداخت وام های طولانی مدت ازدواج، ایجاد و توسعه فضاهای ویژه برگزاری مراسم با هزینه اندک
و- ارائه تسهیلات و مشوق های شهرسازی نظیر تخفیف یا بخشودگی های مالیاتی و عوارض خدمات شهری بر اساس بعد خانوار
ماده چهارم (4): 
شهرداری موظف است از محل ردیف های در اختیار (ماده 17 فرهنگی، اجتماعی) جهت اجرایی نمودن این طرح بودجه های لازم را تامین  نموده و در اصلاحیه بودجه سال 93، ردیف آن را منظور نماید. 

ماده پنجم (5): اين طرح مشتمل بر عنوان، مقدمه، 4 ماده و 3 تبصره در تاريخ 2/3/93 در شهر ساری در مجمع مشورتي بانوان عضو شوراهاي كلانشهرها و مراكز استان ها بررسي و جهت سير مراحل تقنيني به عنوان ((پيشنهاد مشورتي )) به شوراي عالي استان ها و شوراهاي شهرهاي مراكز استان ها و كلان شهرها ارسال مي گردد./1-کprint

rating
  نظرات