مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1398/12/13 16:15:9

محمد سالاری:
روزنه هایی از شفافیت و اعتماد عمومی

فاصله زمانی میان بحران ها و حوادث طبیعی و غیرطبیعی که کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهد به شکل کم سابقه ای در سال های اخیر و به خصوص در سالی که رو به پایان است، کاهش یافته است. رخدادهایی که شفافیت و اطلاع رسانی صادقانه و چگونگی مواجهه دولت و مجموعه حاکمیت با مردم را به صورت پی در پی در بوته آزمایش قرار می دهد و سطح اعتماد عمومی را عیان می سازد.

در لحظه لحظه وقوع این بحران ها، سیلی از اطلاعات از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی، افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. اطلاعاتی که بدون پایش و پالایش و سرشار از تناقضات از سوی مسئول، منتقد، مخالف و معاند و در کمترین زمان ممکن در اختیار مخاطب تشنه خبر قرار می گیرد و منشاء استرس و التهابی می شود که جامعه را در بهت و بی اعتمادی فرو می برد.

جامعه ایرانی به دلایل مختلف به بستری مناسب برای افزایش تاثیر اخبار ضد و نقیض تبدیل شده است. نخستین دلیل، برخی پنهانکاری هایی است که از سوی مدیران کشور در سطوح مختلف و در یک بازه زمانی طولانی از سال های گذشته و به بهانه های نه چندان قابل قبول صورت گرفته و سبب شده تا جامعه در مقابل هر اطلاعاتی که از سوی مسئولین ارائه می شود، علامت سوالی قرار دهد و با دیده تردید به آن بنگرند و موضوع مهم دیگر ضعف شدید اطلاع رسانی و خبررسانی رسانه ملی در سال های متمادی است که موجب شده مرجع کسب اخبار و اطلاعات به شبکه های خارج از کشور منتقل شود و طبیعی است که از مخالفان نظام هم نمی توان توقع داشت که از این نقطه ضعف، سوءاستفاده نکنند و افکار مخاطب را مطابق میل خود به هر سو که تمایل دارند سوق ندهند.

نتیجه تردید نسبت به صداقت مسئولان و رسانه های داخلی و به خصوص رسانه ملی و رجوع و پذیرش اخبار و اطلاعاتی با منشاء خارجی که در بسیاری از موارد از سوی دشمنان ایران هدایت می شوند، کاهش اعتماد عمومی است که متاسفانه به جولانگاهی برای سوءاستفاده بدخواهان تبدیل شده است. ترمیم این بی اعتمادی عمومی که همانطور که اشاره شد ریشه در سال های متمادی دارد نکته حائز اهمیتی است که مجموعه حاکمیت باید نسبت به آن توجه و اهتمام ویژه ای داشته باشد و سد محکمی از شفافیت و پاسخگویی را در مقابل این سیل ویرانگر که هزینه های بسیاری را به کشور تحمیل کرده است قرار دهد.

در این زمینه بررسی عملکرد مسئولان و رسانه ملی و واکنش های مردم در خصوص بحران شیوع کرونا در کشور می تواند گویای برخی نکات مثبتی باشد که روزنه های امید را در میان مردم و نخبگان به وجود آورده است.

در خصوص عملکرد مسئولان باید اذعان داشت که ایجاد مدیریت متمرکز و فرماندهی یکپارچه برای تصمیم گیری و مقابله با بحران و تلاش گسترده رسانه های داخلی و به خصوص رسانه ملی برای آگاهی بخشی، امید آفرینی و تزریق آرامش به جامعه، نکات ارزنده ای است که نشان از حرکت مثبت مدیریت کلان کشور به سوی رفتارهای معقول و منطقی و بهره مندی از تجارب جهانی و عبرت از گذشته دارد، هر چند که در خصوص تداوم پروازها به کشور چین پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور، عدم قرنطینه شهر قم به عنوان منشاء اولیه گسترش بیماری در ایران، بیان آمارهای متناقض از سوی نمایندگان و برخی مسئولان و عدم پیش بینی ورود بیماری به کشور و تهیه ملزمات مورد نیاز مردم، سوالات و ابهاماتی وجود دارد که باید نسبت به آن در زمان مناسب شفاف سازی شود.

در مورد رفتار مردم در مواجهه با بحران اخیر نیز دو نکته حائز اهمیت است: نخست آنکه خوشبختانه بیش از گذشته شاهد همراهی مردم با مسئولان و پذیرش توصیه های مطرح شده از سوی آحاد جامعه هستیم که دلیل مهم آن نیز عملکرد مناسب و مسئولانه رسانه های کشور است و نکته مقابل آنکه این همراهی با استاندارهای مورد نظر که می تواند به تسریع کنترل بحران بیانجامد هنوز هم اختلاف فاحشی دارد. برای نمونه افزایش سفر به شهرهای شمالی، ترددهای غیرضرور شهری، خرید و انباشت مایحتاج عمومی و ملزومات بهداشتی  در منازل از نکات مهمی است که فائق آمدن بر بحران را دشوار کرده و نشان دهنده کوتاهی های گذشته در زمینه فرهنگ سازی و آموزش رفتار اجتماعی در شرایط بحرانی است که باید نسبت به آن چاره جویی جدی صورت بگیرد.

نکته مهم پایانی آنکه بحران ها و حوادث اخیر در کشور نشان داد که تنها راه کاهش آسیب پذیری جامعه و حرکت به سوی افزایش تاب آوری اجتماعی و جلوگیری از موج سواری دشمنان، صداقت و شفافیت در تصمیم سازی، اطلاع رسانی و عملکرد مدیران کشور در همه سطوح است چرا که هر زمان واقعیت ها با لایه هایی از پنهانکاری ها و مصلحت جویی ها کتمان شدند، تبعات و آسیب های فراوانی را به جای گذاشته و هزینه های فراوانی را به مردم و کشور تحمیل کردند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران

قائم مقام حزب همبستگی ایران اسلامی

منبع : روزنامه ایران

 

 print
rating
  نظرات