مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1398/6/12 11:58:20

حسین نقاشی:
شورای پنجم؛ اولویت انسان بر سازهاهمیت مجالس محلی به عنوان بخشی از ساختارتصمیم گیری و نظارتی بر کسی پوشیده نیست. افزایش نقش مجالس و دولتهای محلی(شوراها و شهرداریها)بر جنبه‌های مختلف سیاسی،اقتصادی،فرهنگی واجتماعی شهروندان،اهمیت این نهاد را برای مردم ملموس‌تر و پراهمیت تر کرده است. شورای‌های شهر نماد جامعه مدنی هستند که نزدیک‌ترین نهاد تصمیم‌گیری و نظارتی به متن جامعه می توانند قلمداد شوند.بیست سال بعد از پیروزی انقلاب اولین انتخابات شوراها با هدف گسترش و تقویت نهادهای جامعه‌مدنی و افزایش مشارکت عمومی در کشور برگزار شد.اتفاقی که با هدف کم کردن تصدی‌گری حکومت ملی و واگذاری امور شهری به حکومت محلی(پارلمان و دولت محلی) صورت گرفت و فکر پیش زمینه آن کاستن از تجمع قدرت در حکومت ملی و پخش کردن این قدرت و در نهایت دموکراتیزاسیون هرچه بیشتر بود.

 یکی از فعال‌ترین مجالس تاریخ جمهوری اسلامی ایران در راستای تصویب قانون افزایش قدرت شوراها تلاش‌های فراوانی کرد، ولی نهایتا در رفت و برگشت‌های بین مجلس ششم و شورای نگهبان امکان گسترش اختیارات شوراها همچنان مغفول ماند. با وجود عدم افزایش اختیارات شوراها در چند دهه گذشته، هنوز هم می‌توان آن را از مهم‌ترین نهادهای مدنی دانست. انتخاب شهردار، بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های اجتماعی و اقتصادی شهر، نظارت بر درآمد و هزینه‌های شهرداری و تصویب بودجه های سالانه شهرداری، از مهم‌ترین وظایف شوراهای شهر است که تاثیر مستقیم بر رفاه و امنیت شهروندان دارد.

از سوی دیگر با توجه به جایگاه سیاسی و جمعیتی پایتخت، شورای شهر تهران از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار شده است. شهرداری تهران با اعتبارات هزاران میلیاردی که به تنهایی بیش از چندین وزارتخانه گردش مالی دارد، جایگاه این نهاد را در موقعیت حساس‌تری قرار داده است.  چنین گردش مالی و حجم اعتباری می‌تواند در روند کلان سیاست کشور نیز تاثیرگذار باشد.

بعد از انتخابات 1396 که به پیروزی قاطع اصلاح طلبان و پایان ربع قرن حکومت اقتدار گراین منجر شد، سیاست های جدیدی در دستور کار شورای مردمی قرار گرفت. سیاست هایی که پیش از آن از اهمیت کمتری برخوردار بود و گاهی هم اصلا محلی از اعراب نداشت. محیط زیست، حقوق شهروندی، شفافیت مالی و اقتصادی و...همه سیاست هایی بودند که شورای پنجم در قابل پارلمان محلی بدان می پردازد. پاسخگویی و شفافیت، کلید واژه دولت باز و گشوده است که مفهوم مغفول اندیشه محافظه کاران است.
هدف از دولت بازپاسخگویی بیشتر دولت،  شفافیت در عملکرد مدیریت، ایجاد فرصت های برابر اقتصادی و سیاسی  و در نهایت افزایش مشارکت شهروندان است. به طور کلی، یک دولت باز با سطح بالایی از شفافیت و تاکید بر پاسخگویی، مکانیزم جدیدی را برای نظارت عمومی شهروندان از روند مدیریت شهری ایجاد میکند. در همین راستا شفافیت را میتوان یکی از مهم‌ترین تعبیرها و کلیدواژه های شورای پنجم نسبت به دوران بسته دوران تقنینی و مدیریتی محافظه کاران دانست.
در مدیریت شهری اخیر قراردادهای بالای یک میلیارد در سایت شهرداری در دسترس شهروندان قرار گرفت. دسترسی عمومی به اطلاعات قراردادهای بالای یک میلیارد تومان شهرداری تهران در وبسایت شهرداری را می‌توان مصداق واقعی شفافیت سیستماتیک دانست که هدف آن افزایش اعتماد، تحقق نظارت همگانی و پیشگیری از فساد است.
جلسات شورا که تا قبل از آن به صورت یکی در میان به صورت علنی برگزار میشد و از قضا مسائل مهمی مانند برج باغها و  سهم جلسات غیر علنی می شد، در شورای پنجم همه جلسات با شفافیت و حضور پر رنگ همه خبرنگاران برگزار شده است. موضوع محیط زیست و بخصوص سفید بالکها که امان را از شهروندان تهران ربوده بودند یکی دیگر از مسائل و مشکلات شهروندان که به شکل علمی حل و فصل شد. هوای سالم و پاک که اولین نیاز هر موجود زنده ای است، به کالای نایاب تبدل شده بود. روزهای پاک در تهران در مقایسه با مدیریت گذشته تفاوت چشگیری داشته است. هوای ناسالم و خطرناک که در سال 1396 به 108 روز رسیده بود در سال 97 به 59 روز کاهش پیدا کرد. هوا پاک رشد دوبرابری داشت و از 14 روز به 28 روز رسید و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

موضوع دیگری که میتوان به عنوان یک پارادایم از ان نام برد در کمیته نامگذاری اتفاق افتاد. خیابان های تهران مزین به نام شخصیت های علمی،فرهنگی و ادبی و سیاسی مورد احترام اکثر مردم شد. کاری که علاوه بر وجه پاسداشت این مشاهیر بر وجه همبستگی اجتماعی و تقویت هویت ملی تاکید دارد.

مساله پذیرش اجتماعی جایگاهی مهم در نام گذاری خیابان ها و معابر دارد به طوری که بسیاری از نام گذاری با مقاومت ناخواسته مردم مواجه میشوند. شورای پنجم با نگاه جامعه شناسانه در بررسی موضوع نامگذاری اماکن عمومی، رضایت مندی و خواست مردم را مورد توجه قرار داده است.

در تمامی این موارد و یا سایر تلاش هایی که بعنوان مثال در زمینه انضباط مالی شهرداری تهران  یا تلاش برای گسترش پیاده راهها و پهنه های فرهنگی یا تاکید بر حمل و نقل بی دود و نصب سردیس مشاهیرو...از سوی شورا شهر صورت گرفته است، یک خط سیر مشخص قابل رهگیری است؛ برتری انسان بر سازه و تاکید بر "حق به شهر" برای انسانهایی که در شهر زندگی میکنند. تاکید بر این مهم که سازه و ماشین که قرار بود در خدمت انسانها برای زندگی ای راحت تر و مدنی تر باشند، نباید جا را برای آنها تنگ کنند و این انسانها باشند که با قوانین و مدیریتی که در شهر میکنند، به جای اینکه کارگزار انسان باشند، کارگزار ماشین و سازه شده اند.


معاون ارتباطات و امور بین الملل شورای شهر تهران

منبع: شرق


print
rating
  نظرات