مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1396/11/7 16:53:16

پیشنهادات ابراهیم امینی برای مبارزه با سرطان:
از توسعه بیمه همگانی تا اصلاح فرهنگ تغذیه
رییس کمیسیون حقوقی و نظارت و نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت : اگر می خواهیم با بیماری سرطان مبارزه کنیم باید نهادی با حضور تمامی دستگاه های تاثیر گذار و سازمان های مردم نهاد تشکیل شود چرا که وزارت بهداشت بدون همکاری سایر دستگاه ها نمی تواند به این مهم فائق آید.

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران همایش پویش ملی مبارزه با سرطان با حضور سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای ملی و سید ابراهیم امینی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران در وزارت بهداشت برگزار شد.

سید ابراهیم امینی در خلال این همایش با اشاره به ضرورت توجه به سلامت شهروندان گفت: تعریفی که سازمان بهداشت جهانی از سلامت دارد شامل نداشتن هیچگونه مشکل روانی، جسمانی، اجتماعی و اقتصادی برای فرد است به همین خاطر سلامت یک مفهوم وسیعی است که با توجه به میزان آگاهی و طرز تفکر جوامع و شرایط گوناگون فرهنگی و اجتماعی معنای متفاوتی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در این بین وزارت بهداشت متولی بیماری های جسمانی و روانی است و سرطان به عنوان دومین عامل مرگ و میر در دنیا یکی از عوامل تهدید کننده سلامت است.

امینی با بیان اینکه حکومت ها چه وظایفی در خصوص سلامت شهروندان دارند افزود: دولت ها و حکومت ها صرف نظر از اینکه چه نوع حکومتی باشند باید این ضرورت را درک کنند که حق شهروندان از برخورداری از سلامت از حقوق اساسی بشر است و به عنوان حقوق اولیه یا ثانویه بشر محسوب می شود. این حق از زمان انعقاد نطفه یعنی حتی قبل از تولد آغاز می شود.

وی با اشاره به اهمیت موضوع سلامت در اسناد و قوانین بین المللی و داخلی گفت: در ماده 55 منشور سازمان ملل متحد حل مسائل بین المللی در زمینه بهداشتی و همکاری بین المللی از طریق فرهنگی و آموزشی مورد تاکید قرار گرفته است . در ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر؛ حق برخورداری از سطح معیشت و کافی برای سلامت و رفاه به عنوان یکی از حقوق بشر مورد شناسایی قرار گرفته است. در ماده 12 میثاق بین المللی حقوقی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حق برخورداری از بالاترین استانداردهای قابل دست یابی سلامت فیزیکی و روانی مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده 22 کنوانسیون کودک؛ نیز بر حق سلامت تاکید شده و حق سلامت صرفا دسترسی به مراقبت های بهداشتی و ایجاد تجهیزات پزشکی نیست.

وی در ادامه افزود: در حقوق داخلی قانون اساسی ما نیز در اصوال مختلفی به این مطلب تاکید شده به خصوص اصل 23 و 43 قانون اساسی. در منشور حقوق شهروندی در مواد اول و دوم به حق حیات و حق سلامت اشاره شده و در مواد مختلف دیگری به حق سلامت اشاره شده است.

امینی گفت: در ماده 11برنامه 5 ساله دوم مصوب شورای اسلامی شهر تهران نیز پیش بینی شده شهرداری موظف است در راستای ارتقای سلامت شهری، ارتقای بهداشت و سلامت عمومی و ترویج شیوه زندگی سالم با همکاری کلیه نهاد های دولتی و عمومی و مدنی ذیربط و مشارکت آگاهانه مردم و با توجه به زیر ساخت های فناوری اطلاعات و فناوری ها نوین سلامت در چارچوب قوانین مربوطه بر اساس اولویت ها اقدام کند که به همین خاطر برای ایجاد و توسعه ساختار های فیزیکی سلامت شهری؛ پردیس های سلامات، مراکز خانه های سلامت، مراکز تخصصی آموزش و مشاوره روان شناسی تشکیل شده است. اداره کل سلامت در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی و شرکت شهر سالن مجموعه مراکز درمانی در این راستا فعالیت می کنند.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: همینطور برای ایجاد توسعه ساختار سلامت شورای سلامت محلات شبکه سلامتیاران، کانون های اجتماعی سلامت محور، شورای راهبردی سلامت شهری و کارگروه های تخصصی معلولان، سالمندان و سنجش عدالت راه اندازی شده است. بسته های آموزشی مختلفی در ارتباط با سلامت زندگی، ایمنی در زندگی، تغذیه سالم، فعالیت جسمانی، دوری جستن از مواد اعتیاد آور فسلامت معنوی و اجتماعی تهیه شده در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

امینی در ادامه سخنان خود پیشنهاداتی را در راستای مبارزه با سرطان بدین شرح بیان کرد: برای اینکه در حوزه سلامت و به خصوص به حداقل رساندن بیماریهای مثل سرطان نظام و دولت موفق باشند باد در وهله اول از بخشی نگری پرهیز شود.

وی ادامه داد: نهادی با حضور تمامی دستگاه های تاثیر گذار و سازمان های مردم نهاد تشکیل شود چرا که وزارت بهداشت بدون همکاری سایر دستگاه ها نمی تواند به این مهم فائق اید. همانطور که امروز جای خیلی از نهاد ها در این همایش ها خالی است و این نقیصه باید برطرف شود. در شهرداری اداره کل سلامت و شهر سالم هستند ولی حتی مسئولان این دو نهاد دعوت نشدند لذا آن ارتباط لازم برای عزم ملی و جدی برای مقابله با این امر وجود ندارد.

امینی در ادامه اظهار داشت: اصلاح فرهنگ تغذیه یکی دیگر از راهکار های موجود است. یکی از عوامل مهم ابتلای به سرطان تغذیه نا مناسب است و باید آثار تغذیه نامطلوب در افزایش سرطان از طریق آموزش شهروندان در مدرسه، خانواده، رسانه های ملی و همگانی، خانه های سلامت ، وزارت ارشاد و تمامی دستگاه های تاثیر گذار در آموزش به آگاهی مردم برسد . باید تلاش کنیم فرهنگ تغذیه مردم را تغییر دهیم؛اگر برخی خوراکی ها این بیماری را تشدید می کنند باید مردم آگاه شوند و اعتماد در جامعه ایجاد شود.

وی افزود: به عنوان مثال هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی در تولید محصولات ارگانیک می تواند سهم بسزایی در این زمینه داشته باشد.

رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا گفت: باید به عنوان یک تکلیف سازمان های خصوصی و دولتی به غربال گری و چکاب پرسنل در بازه زمانی مشخص به منظور پیشگیری از بیماریها مبادرت ورزند. پیشگیری و کشف این بیماری( سرطان) می تواند تاثیر چشمگیری معالجه آن داشته باشد.

امینی در پیشنهادی دیگر خاطر نشان ساخت: توسعه بیمه همگانی و تشویقی به نحوی که مشکلات اقتصادی موجب عدم مراجعه به موقع بیمار به مراکز درمانی و تخصصی نشود نیز می تواند اثر گذار باشد. در خیلی از موارد بیمار ها به دلیل بالا بودن هزینه معالجه و ضعف اقتصادی با علم به بیماری سرطان برای معالجه به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند.

وی در ادامه افزود: تلطیف روابط عاطفی بین پزشکان ، پرستاران و تمامی افراد درگیر با شهروندان . در حال حاضر در دنیا خیلی مهم است که پرستار و پزشک با بیمار چگونه رفتار کند. این در حالی است که در برخی موارد عدم برخورد مناسب با بیمار موجب می شود آلام و دردهای بیمار افزایش یابد و چه بسا همین ناراحتی سبب کند شدن روند درمان می شود.لذا آموزش های مناسب به تمامی پرسنل که در حوزه بهداست و درمان فعالیت می کند یکی از ضروریات است .

امینی در ادامه خاطر نشان ساخت: پیش بینی برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت برای مبارزه با این بیماری همچنانکه وزارت بهداشت برنامه 5 ساله و ده ساله تنظیم کند بعد سنجش شود موفق بوده یا خیر.

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت : جلوگیری از آلودگی های مختلف زیست محیطی اعم از آلودگی هوا ، آلاینده های صوتی، زباله های جامد، زباله های صنعتی ، امواج و اشعه ها این ها هم مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود به خصوص مورادی که تعارض منافعه دارد. احداث کارخانه های آلاینده که به سلامت شهروندان ضرر می زند اگر در محدوده زندگی شهروندان هستند باید سریعا به خارج شهر منتقل شوند و قطعا وزارت بهداشت اگر از نظر علمی این موارد را حمایت کند دستگاه ها راحت تر می توانند این کار را انجام دهند.

امینی در پایان افزود: آموزش شهروندان برای ورزش های همگانی، تفریحات و سرگرمی های سالم یکی دیگر از موارد مورد اهمیت است. البته باید توجه داشت مشارکت همه مردم در ارتقا سلامت یکی از ضروریات است چرا که بدون مشارکت مردم هیچ اقدامی اثر گذار نخواهد بود.

وی تصریح کرد: همینطور پیش بینی ضمانت اجرای حقوقی و کیفری برای مسئولیت های دستگاه های مختلف در حوزه سلامت به عهده دارند و افرادی که مخل سلامت افراد می شوند ضروری است. نظیر کارخانه های آلاینده ای که این آلایندگی را با ارتقای تکنولوژی به حداقل نمی رسانند.


print

rating
  نظرات