مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1396/9/13 13:31:57

مسجدجامعی:
سینما می‎تواند به مساله معلولیت کمک کند
عضو شورای شهر تهران گفت: ورود سینمای اجتماعی به حوزه معلولیت می ‌تواند آثار خوبی را ارائه کند.

به گزارش  ایرنا، سومین جشنواره بین المللی فیلم پرواز با حضور احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران و معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده شب گذشته(یکشنبه) در فرهنگسرای اندیشه با شناخت برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان داد.

احمد مسجدجامعی عضو شورای شهرتهران در این مراسم با بیان اینکه پرداختن به مساله معلولیت نشانه توسعه کشورهاست، گفت: خوشبختانه این روند در کشور ما نیز رو به رشد است که از جمله می ‌توان به ورود حوزه فیلم و سینما به این بخش اشاره کرد‌.

وی با تاکید بر اینکه باید قابلیت فهم‌مان را از معلولیت افزایش دهیم، افزود: سینما همه هنرها (فرهنگ، شعر، داستان و ...) را با هم دارد از این رو باید ورود سینما به حوزه معلولیت را به فال نیک گرفت. در واقع سینما با استفاده از تمام ظرفیت‌های هنری مسیر توجه به ابعاد مختلف عدالت اجتماعی برای همه را هموار می‌کند.

همچنین دکتر مسعود گرشاسبی دبیر انجمن علمی ژنتیک ایران با بیان اینکه جشنواره فیلم پرواز در پی بهبود نگاه جامعه به معلولین است، گفت: باید بدانیم که معلولیت به معنای 'نیاز فرد به کمک کردن و ترحم دیگران' نیست.

وی تاکید کرد: انسانی که محدودیت‌هایی دارد باز هم می‌تواند با تمام این محدودیت‌ها موفق باشد و با افراد غیرمعمول رقابت کند.

در ادامه این مراسم، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: پرداختن هنر و سینما به مسایل اجتماعی به ویژه مساله معلولین از چند زاویه دارای اهمیت است.

وی افزود: امید یکی از عناصری است که از طریق ساخت فیلم‌ در حوزه معلولین به جانعه تزریق می‌شود چراکه متوجه می‌شویم با وجود همه مشکلات و محدودیت‌ها می‌توان با اراده و توکل پیش رفت و موفقیت‌های قابل توجهی را کسب و نقش موثری در جامعه ایفا کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنین هنر و سینما این دریچه را برای همه جامعه باز می‌کند که بتوانند با تجربیات افراد دارای معلولیت آشنا شوند و مشکلات را بدانند.

ابتکار با بیان اینکه ساخت فیلم‌ در این حوزه بیدارباشی برای مسئولان نیز دارد، گفت: البته رییس جمهور به مساله معلولیت توجه ویژه‌ای داشته و بر استفاده از فرصت‌های برابر تاکید زیادی دارد.

وی افزود: توان‌افزایی افراد دارای معلولیت از جمله برنامه‌های مورد نظر دولت است. همچنین شهرداری‌ها نیز باید شهرهای کشور را هوشمند کرده تا پاسخگوی نیاز معلولان باشد.

ابتکار همچنین ضمن تقدیر از عوامل برگزاری جشنواره فیلم پرواز ابراز امیدواری کرد این جشنواره با روندی رو به رشد مسیر خود را طی کرده و به فرهنگ‌سازی کمک کند‌.

دبیر سومین جشنواره بین‌المللی فیلم پرواز نیز گفت: شعار امسال روز جهانی افراد دارای معلولیت «جامعه پایدار و انعطاف‌پذیر برای همه بسازیم» است.

فاطمه امیری تاکید کرد: ساختن چنین جامعه‌ای نیازمند بهره‌مندی از انسان‌های مختلف با نگاه‌های زیبا است که با همراهی مردم دستیابی به این هدف میسر می ‌شود‌.

وی همچنین پیام ارسالی محمود فرشچیان به این جشنواره را قرائت کرد.

در پایان این مراسم نیز برگزیدگان جشنواره معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

اسامی منتخبین به شرح زیر است:

** برگزیده‌های نشان جسارت

طه غنیمی فر برای انیمیشن سلام

رحیم‌ عظیمی برای فیلم پانگار

علی راشکی برای فیلم خطوط ناپیدا

**برگزیده‌های بخش فیلم‌نامه

اهدای لوح تقدیر فیلم‌نامه به مهدی موسوی آزاد برای فیلم‌نامه پویانمایی اسکلتی

اهدای دیپلم افتخار فیلم‌نامه به علی احسانی برای مستند پای نوازنده

اهدای ققنوس بهترین فیلم‌نامه به احمد نوری برای فیلم داستانی بی عکاس بی خبرنگار

** برگزیده شخصیت مستند و فیلمسار معلول

اهدای ققنوس بهترین شخصیت مستند به صورت مشترک به سوسن اکبری برای فیلم‌ مامان و داریوش صادقی برای فیلم نور سایه زندگی

اهدای ققنوس بهترین فیلمساز معلول به ناصر شهریاری برای فیلم ۲۴ ساعت مرخصی

**برگزیدگان‌ بخش بازیگری

اهدای دیپلم افتخار بازیگر زن به یاسمن صلحی برای فیلم are you volleyball

اهدای دیپلم افتخار بازیگر مرد به نعیم‌شیخ محبوبی برای فیلم are you volleyball

اهدای ققنوس بهترین بازیگر مرد به محسن قاضی‌مرادی برای فیلم فراموشی

**سایر برگزیدگان

اهدای ققنوس بهترین کارگردانی به محمد بخشی برای فیلم are you volleyball

اهدای ققنوس بهترین انیمشین به سمانه شجاعی برای انیمشین اکتسابات انتسابی

اهدای ققنوس بهترین فیلم مستند به مهدی زمانپور کیاسری و سمیه زراعت کار برای فیلم مشتی اسماعیل

اهدای ققنوس بهترین فیلم داستانی به نیما رییعی برای فیلم are you volleyball

اهدای جایزه ویژه هیات داوران به داریوش غریب‌زاده برای ساخت مجموعه آثار با موضوع معلولیت

سومین جشنواره بین المللی فیلم پرواز با موضوع معلولیت به دبیری فاطمه امیری از ۱۰ تا ۱۲ آذر ماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.


print

rating
  نظرات