مقالات

ایجاد شده توسط : roshanaei-r در 1396/8/6 13:0:11

گفت و گو با الهام فخاری به بهانه حضور در نشست سازمان شهرهاي متحد و دولت هاي محلي غرب آسيا و خاورميانه ؛
رویکرد ما به تهران باید به مثابه یک شهر جهانی باشد / ارائه پیشنهاد راه اندازي كميته ويژه نوآوري هاي شهري
رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ،گفت : حضور در مجامعی همچون سازمان شهر های متحد و دولت های غرب آسیا نقاط قوت ما را هم بيشتر نشان مي دهد، همچنان که در زمينه توانمندسازي زنان كارهاي انجام شده در تهران در مقايسه با بسياري از اعضا منسجم تر و بیشتر بود.

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران نشست سازمان شهرهاي متحد و دولت هاي محلي غرب آسيا و خاورميانه به ميزباني تركيه و در سانچاكتپ استانبول ٢٦ و ٢٧ مهرماه(١٨ و ١٩ اكتبر ) به رياست دوره اي فاطما شاهين شهردار غازيانتپ برگزار شد.

در اين نشست هيأت مديريت شهري تهران شامل الهام فخاري(رييس كميته اجتماعي شوراي شهر تهران) و إلهه عطايي (مدير كل امور بانوان شهرداري تهران) حضور يافتند.

حضور الهام فخاری عضو شورای اسلامی شهر تهران در این اجلاس بهانه ای شد تا با وی گفت گویی در خصوص ماحصل این نشست داشته باشیم . فخاری معتقد است حضور هر چه بیشتر مدیریت شهری تهران در این مجامع سبب خواهد شد تا علاوه بر استفاده از تجربیات شهر های دیگر ، نقاط قوت مدیریت شهری تهران بیشتر نمایان شود.

- ازنتایج این اجلاس چگونه می توان در راستای تقویت نهاد شورا (دولت محلی) در داخل کشور استفاده کرد؟

با توجه به تعهد حركت در مسير هدف هاي توسعه پايدار، نقش شوراهاي شهر بيش از هميشه اهميت دارد. محورهاي سلامتي و رفاه، دسترسي به انرژي پاك، برابري جنسيتي، توليد و مصرف مسوولانه، زيستن پايدار در خشكي، صلح و عدالت و مشاركت براي اجراي اهداف به ويژه در پيوند با تقويت و بهبود پارلمان شهري و مديريت يكپارچه شهري از جمله مواردی هستند که باید مد نظر قرار گیرند. شرکت در این مجامع می تواند ما را در مسیر دستیابی به این اهداف قرار دهد . حضور فعال در اين مجمع و ايفاي نقش موثر و مؤلف از سوي شوراي شهر باعث مي شود رويكرد ما به تهران به مثابه يك شهر جهاني باشد.

- امروز شهر تهران دچار مشکلات عدیده ای در حوزه اجتماعی است که اکثر آنان یا به مدیریت شهر باز می گردد و یا به عدم دخیل بودن مدیریت شهری ، در این راستا چه استفاده هایی می توان از تجربه های جهانی داشت؟
-
در گزارش تجربه هاي ديگر كشورها و شهرها، مدلهاي موفق همكاري سازمان هاي مردمي آموزنده است. همچنين چگونگي همكاري بخش خصوصي و نهادهاي اقتصادي بين المللي با رعايت منافع و ملاحظات ملي كشورها، مي تواند براي يافتن روش هاي درآمدي پايدار در اداره شهر راهگشا باشد.
حضور در اينگونه مجامع نقاط قوت ما را هم بيشتر نشان مي دهد، به عنوان نمونه در زمينه توانمندسازي زنان كارهاي انجام شده در تهران در مقايسه با بسياري از اعضا منسجم تر و بیشتر بود. لذا تبادل تجربیات بین شهر خود یک عامل در جهت ارتقا وضعیت کنونی و تحقق اهداف بلند مدت خواهد بود .

- اگر بخواهیم از دستاورد های این اجلاس سخن بگویید به چه نکاتی می توانید اشاره کنید ؟

تعريف مدلهاي همكاري در چارچوب ديپلماسي شهري دستاورد چنين اجلاس هايي است. به عنوان نمونه ما به عنوان نمایندگان مدیریت شهری تهران پیشنهاد راه اندازي كميته ويژه نوآوري هاي شهري و توجه به مراكز پويا براي توسعه كارآفريني شهري را مطرح كرديم كه با استقبال هيات رئيسه و اعضاي حاضر روبرو شد.
همچنین پيشنهاد افزايش اعضاي ايراني(شهرداري ها و شوراهاي شهر) و بهره گيري از تجربه هاي آزموده ديگر شهرها براي پيشگيري و ساماندهي اجتماعي را مطرح كرده ايم.
با توجه به ميزباني شهرداري تبريز در اجلاس ٢٠١٨ فرصت بسيار مناسبي براي ايفاي نقش فعال تر و به عضويت درآوردن شهرهاي ايراني در اين مجمع وجود دارد.
همچنين پيشنهادهاي اجرايي در محورهاي توسعه پايدار در جلسه از سوي هيات ايراني ارايه شد كه مورد توجه قرار گرفت.

- دست یابی به توسعه پایدار یکی از سرفصل های مطرح شده در این اجلاس بود.در این راستا شما به عنوان رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران چه راهکار هایی را موثر می دانید ؟

اهميت كارآفريني زنان و جوانان براي دستيابي به توسعه پايدار یکی از مواردی است که می تواند مدیریت شهر ها را در تحقق این امر یاری رساند . در همین زمینه من مقاله ای با عنوان "نسل هاي زنان ايراني: پيشبرنده هاي كارآفريني"ارائه کردم که به فرصت هايي كه فناوري اطلاعات و نوآوري هاي شهري براي خارج شدن از بن بست هاي مديريتي فراهم مي كنند می پردازد .

همچنين در نشست هاي دوجانبه، با خانم شاهين پيشنهادهايي از سوي رييس كميته اجتماعي شوراي شهر تهران براي توسعه همكاري و توجه ويژه به مراكز نوآوري و الگوهاي كارآفريني شهري مطرح شد كه مورد استقبال قرار گرفت.

گفتني است در اين سازمان از جمهوري اسلامي ايران، شهرداري تهران و شهرداري تبريز عضويت دارند و در دوره كنوني شهرداري تهران رييس كميته فرهنگي و شهرداري تبريز عضو هيات رئيسه اين مجمع است. در دوره ي گذشته اين مجمع منطقه اي شهردار تهران از ٢٠١٣ تا ٢٠١٦ رياست دوره اي را برعهده داشته است.print

rating
  نظرات