مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1396/7/17 10:59:51

محسن هاشمی رفسنجانی:
آیت اله هاشمی رفسنجانی شخصیتی فرا شکوفا داشت/ شاید در دوران امام و رهبری نتوان مسئولی را یافت که به اندازه ایشان دغدغه صنایع موشکی را داشته باشد
نماینده ریاست جمهوری در صنایع موشکی در زمان جنگ: در نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی هدف اصلی حکومت ایجاد توسعه بود که به تامین رفاه عمومی، شکوفایی در اقتصاد وفرهنگ و حفظ منافع ملی منجر شود.

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران و نماینده فرماندهی جنگ در صنایع موشکی در زمان تصدی آیت اله هاشمی رفسنجانی در سالهای دفاع مقدس در همایش آیت اله هاشمی رفسنجانی و هشت سال دفاع مقدس که در کتابخانه ملی و با همت انجمن اندیشه و قلم برگزار شد شخصیت آیت اله هاشمی رفسنجانی را فراشکوفا ارزیابی کرد و گفت: در نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی هدف اصلی حکومت ایجاد توسعه بود که به تامین رفاه عمومی، شکوفایی در اقتصاد وفرهنگ و حفظ منافع ملی منجر شود

وی به بررسی علمی یکی از روانشناسان برجسته کشور در خصوص شخصیت ایشان اشاره کرد و گفت: آقای دکتر گلزاری در تحقیقات مفصل خود که در قالب 40 صفحه تدوین شده و در اسفندماه سال گذشته منتشر شد شخصیت آیت اله را فراشکوفا شناسایی می کند.

هاشمی با بیان اینکه بررسی انجام شده بر اساس روش علمی LOTS (داده ها، مشاهدات، آزمونها و روایت شخص) است تصریح کرد: اصولا روانشناسان، افراد را در 4 رده بیمار و رنجور، سالم و بدون مشکل، مثبت و در رده چهارم شکوفا طبقه می کنند که براساس نظریه معتبر سینگلمن که در سال 2011 منتشر شده است، به لحاظ هدف، روابط مثبت، اشتیاق در کار، هیجان مثبت و دستاورد، نشان داده است که آیت الله هاشمی شخصیتی شکوفا دارد.

وی ادامه داد: علاوه براین موضوع براساس مدلی که این روانشناس شاخص کشور ارائه می کند، شخصیت آیت اله هاشمی فراتر از شکوفایی قرار می گیرد که تفاوتهای مهمی با سطح شکوفایی دارد.


هاشمی افزود: بر اساس این مقاله افراد شکوفا حدود یک درصد جامعه را تشکیل می دهند و افراد فراشکوفا بصورت نادر در جوامع ظهور می کنند که برای نمونه به نلسون ماندلا، گاندی و امیرکبیر اشاره شده است.

وی اظهار داشت: طبیعتا ما باید از افراد فراشکوفا انتظار اقدامات و دستاوردهایی فراتر از افراد عادی داشته باشیم، اقداماتی که فراتر از زمان خود هستند، در زندگی آیت اله هاشمی رفسنجانی نمونه های متعددی از اینگونه اقدامات را مشاهده می کنیم، راه اندازی موضوعاتی همچون متروی تهران و دانشگاه آزاد اسلامی در سالهای اوج دفاع مقدس و آغاز تفسیر قرآن در سالهای زندان از جمله این نمونه ها است که توسط این شخصیت انجام شد.

رئیس شورای شهر تهران در خصوص علاقه خود به صنایع موشکی اظهار داشت: به دلیل آنکه در زمان جنگ تحمیلی در حال تحصیل در رشته کامپوزیتها در دانشگاه پلی تکنیک مونترال بودم و این رشته مرتبط با صنایع موشک سازی بود، و نیز براساس علاقه شخصی مسایل صنایع دفاعی را دنبال می کردم، و در زمانهایی که در تعطیلات دانشگاه به ایران می آمدم وبهمراه ایشان به جبهه یا بازدید از صنایع دفاعی می رفتیم این موضوع را دنبال می کردم.
هاشمی ادامه داد: در سال 65 و در شرایطی که جنگ شهرها آغاز شده بود وکشور بشدت به موشک برای پاسخ دادن به حملات ارتش عراق نیاز داشت، من دوره دکترا را شروع کرده بودم که ایشان توصیه کردند که با توجه به تخصصم به صنایع دفاعی کمک کنم و این باعث شد تا ملاقاتهای بنده با ایشان عمدتا به پیگیری صنایع موشکی اختصاص پیدا کند.

وی با اشاره به خاطرات روزنوشت ایشان بین سالهای 1365 تا 1370 گفت: مطالعه این خاطرات نشان می دهد که تقریبا اکثر مواردی که ایشان به ملاقات بنده اشاره کرده اند ، موضوع صنایع موشکی بوده است و شرایط به گونه ای بود که بدلیل اهمیتی که آیت الله هاشمی رفسنجانی برای صنایع موشکی ودفاعی قایل بود و بدلیل مشغله زیاد ایشان در دوران جنگ و ریاست جمهوری که دسترسی به ایشان را برای مدیران صنایع دفاعی سخت می کرد ایشان این وظیفه را نیز به من محول کرده بودند که موضوعات صنایع دفاعی را بصورت ویژه دنبال وهرگاه لازم بود ایشان را در جریان مسایل قرار دهم.

هاشمی تشریح کرد: ایشان از ابتدای مسئولیت خود در سطوح ارشد نظام یعنی ریاست مجلس شورای اسلامی توجه ویژه ای به صنایع دفاعی داشتند که در خاطرات روزنوشت هم آثار این حساسیت کاملا دیده می شود، مسئولان مختلف صنایع دفاعی و انرژی اتمی طبیعتا گزارش هایی به ایشان و سایر مسئولان ارشد نظام از وضعیت ومشکلات این صنایع می دادند اما پیگیری های ایشان متفاوت با سایر مسئولان بود و تا انتها ورسیدن به نتیجه معمولا موارد را پیگیری می کردند.

وی در خصوص نگاه آیت اله هاشمی رفسنجانی به موضوعات دفاعی موشکی گفت: اصولا در بسیاری از کشورها بخصوص در کشورهای استبدادی، تجهیزات نظامی بخصوص موشکی به نوعی یک اسلحه برای ایجاد رعب و قدرت است که توسط دیکتاتورهایی نظیر صدام حسین برای کشور گشایی نیز به کار می رود. از این رو به نوعی تجهیزات نظامی خود هدف و حتی بالاترین ابزار حاکمیت محسوب می شود.

هاشمی تاکید کرد: اما نگاه آیت الله هاشمی به صنایع دفاعی اینگونه نبود، در نگاه ایشان هدف اصلی حکومت ایجاد توسعه بود که به تامین رفاه عمومی، شکوفایی در اقتصاد وفرهنگ و حفظ منافع ملی منجر شود از این رو صنایع دفاعی برای ایشان وسیله ای بود که بتواند امنیت کشور را در برابر تهدیدات تامین کند و حتی پلی برای انتقال تکنولوژی جهت توسعه صنعتی کشور باشد.

هاشمی اظهار داشت: بنابراین شاهد هستیم در مقطعی که حملات موشکی عراق به شهرهای ایران آغاز می شود و کشور نیاز به موشک بالستیک برای دفاع از خود و پاسخ دارد، از طریق لیبی و سوریه تامین موشک های اسکات بصورت محدود آغاز می شود و همزمان فرایند تولید موشک در کشور از طریق مهندسی معکوس با پیگیری آیت اله هاشمی آغاز می شود.

وی افزود: برای افزایش توان صنایع دفاعی و کاهش ریسک ، همزمان در سه حوزه صنایع دفاعی شهید همت که وابسته به سپاه پاسداران است ، در وزارت جهاد سازندگی و وزارت صنایع تلاش برای تولید موشک آغاز می شود.

هاشمی ادامه داد: در خاطرات ایشان در این مقطع، پیگیری این سه خط موازی و تاکید ایشان بر توسعه صنایع دفاعی وموشکی کاملا مشهود است در عین حال با پایان جنگ و آغاز دوره سازندگی، توجه به توسعه صنایع دفاعی وموشکی نه تنها در دولت سازندگی کاهش نمی یابد بلکه شاهد افزایش شتاب آن هستیم؛ ادغام صنایع دفاع با وزارت دفاع و متمرکز کردن صنایع دفاعی در این وزارت خانه نیز در این راستا بود.
وی افزود: بهبود روابط با اتحاد جماهیر شوروی و سفرموفقیت آمیز ایشان به مسکو در سال 1368 یکی از محورهایی است که در توسعه صنایع دفاعی کشور شتاب ایجاد می کند.

هاشمی تاکید کرد: اولویت دادن آیت اله هاشمی رفسنجانی به توسعه صنایع دفاعی وموشکی تا پایان دولت ایشان ادامه داشت و در این دوره تقریبا تلاش برای تولید موشکهای دوربرد به نتایج تثبیت شده ای می رسد و صنایع دفاعی موفق می شود با انتقال تکنولوژی به داخل، ایران به کشوری تولید کننده در این حوزه تبدیل کند.

رئیس شورای شهر تهران با تقدیر از زحمات همکاران ودوستان خود در حوزه موشکی که تلاشهای بی دریغی در این دوره داشتند، گفت: حوزه صنایع دفاعی حوزه گسترده ای است که کمتر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است؛ این حوزه فقط صنایع موشکی نیست و سیستم تولید و تعمیر ونگهداری گسترده ای را شامل می شود و در حوزه موشکی نیز سایر دستگاهها نظیر صنایع دفاعی وجهاد سازندگی در کنار سپاه نقش آفرینی کردند.

وی با اشاره به باغ موزه دفاع مقدس گفت: متاسفانه در حوزه موشکی هیچ نشانی برای این باغ موزه طراحی نشده است که امیدواریم این کار انجام گیرد.

هاشمی ادامه داد: از میان همکارانم در این حوزه شهید حسن تهرانی مقدم ، آقایان علی عسگری و ضرغامی روسای فعلی وقبلی صداوسیما، آقای منطقی و قیامتیون، حسن زاده تیمی بودند که خالصانه در جهت توسعه صنایع دفاعی وموشکی کشور بصورت شبانه روزی فعالیت می کردند که ثمره این فعالیتها را ما در سالجاری که توانستیم انتقام حمله داعش به مجلس شورای اسلامی را با انهدام پایگاههای آنان در دیرالزور با موشکهای نقطه زن جمهوری اسلامی بگیریم، شاهد هستیم.

وی در ادامه با انتقاد از برخی رسانه ها و جناحهای سیاسی اظهار داشت: در جریان منتسب شدن یک عبارت ساختگی به آیت اله هاشمی رفسنجانی در شبکه های مجازی، بدون در نظر گرفتن نقش بی بدیل و زحمات و همت والای ایشان در ایجاد و توسعه صنایع موشکی در کشور در دوران دفاع مقدس و پس از آن، نسبت به ایشان بی انصافی وجفا کردند در حالیکه اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم چه در دوران امام و چه در دوران رهبرمعظم انقلاب، شاید نتوانیم مسئولی را در کشور پیدا کنیم که به اندازه ایشان دغدغه و پیگیری جهت توسعه صنایع دفاعی وموشکی کشور صرف کرده باشند و تحقیقا این بعد از کارنامه ایشان مظلوم واقع شده است که امیداوریم تلاشهایی نظیر این همایش بتواند حقایق را جهت اطلاع افکارعمومی وثبت در تاریخ تبیین کند.

 مشاهده تصاویر در لینک زیر :
http://shora.tehran.ir/default.aspx?tabid=1114&ArticleId=8059print
rating
  نظرات