مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1396/6/21 15:27:45

شهربانو امانی در نطق پیش از دستور خواستار شد: 6-7
ضرورت تهیه لایحه سرویس مدارس با اولویت ایمنی/ امید آنکه هیچ بچه ای از مهر جا نماند
رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورا اظهار داشت: ضروری است شهرداری تهران لایحه ای صرفا در خصوص سرویس مدارس و با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی و سازمان ملی استاندارد ایران نیز دستورالعملی در خصوص ایمنی خودروهای اختصاصی سرویس مدارس تهیه نماید.

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران شهربانو امانی در بخشی از نطق پیش از دستور هفتمین جلسه شورا با اشاره به آغاز سال تحصیلی اظهار داشت: ضروری است شهرداری تهران لایحه ای صرفا در خصوص سرویس مدارس و با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی و سازمان ملی استاندارد ایران نیز دستورالعملی در خصوص ایمنی خودروهای اختصاصی سرویس مدارس تهیه نماید.

رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران در بخش هایی از نطقش ابتدا به سانحه واژگونی خودروی حامل دانش آموزان دختر فرزانه هرمزگانی اشاره کرد و به خانواده های آن عزیزان تسلیت گفت.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به وجود حدود سیزده هزار و سیصد باب مدرسه و قریب به دو و نیم میلیون دانش آموز که تعداد 5400 تن از آنها را محصلین مدارس استثنایی تشکیل می دهند، ایجاب می نماید تمهیدات و پیش بینی های ویژه برای سهولت آمد و شد آنها در نظر گرفته شود.

امانی خاطر نشان ساخت: در این خصوص هر ساله مسوولین زیربط، پیش از آیین گشایش مدارس، آمار و ارقام لازم را اعلام می نمایند که هر ساله افزایش 30 درصدی ترافیک در دو هفته اول مهر ماه نسبت به تابستان پیش بینی می شود که 16 درصد از این میزان به سفرهای آموزشی اختصاص پیدا می کند.

رییس کمیته ایمنی شورا افزود: برنامه ریزی برای ساماندهی سرویس های مدارس پیش از شروع سال تحصیلی می تواند موجب افزایش ایمنی دانش آموزان، کاهش بار ترافیکی و تامین آرامش خاطر خانواده ها را همراه داشته باشد که بر اساس مصوبه سال 1387 کمیسیون اصل 138 قانون اساسی که تاکنون معتبر و ملاک عمل می باشد، قرارداد سرویس حمل و نقل دانش آموزان توسط مدیران مدارس منعقد می گردد. طبق بند ب ماده 6 و ماده 7 مصوبه مزبور، مرجع احراز صلاحیت و صدور مجوز برای رانندگان بر عهده شهرداری است و در تبصره 2 ذیل ماده 5، به کار گیری خودروهای متفرقه، ممنوع و عواقب آن بر عهده استفاده کننده گان است و نیز مطابق تبصره ذیل ماده 12، پلیس راهنمایی رانندگی موظف است تخلفات رانندگان سرویس های مدارس را به آموزش و پرورش و شهرداری گزارش نماید. تکالیف مصرح در این مصوبه در راستای امانی یادآور شد: افزایش ایمنی فرزندان عزیز به پلیس محول شده ولی بررسی ها، حاکی از عدم اجرای دقیق آن طی سنوات گذشته است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه از سال جاری مراتب به دقت مدنظر قرار گرفته و شهرداری تهران پیگیر وصول گزارشات مربوطه باشد.

رییس کمیته ایمنی شورای شهر در ادامه سخنانش به مصوبات اخیر کمیته اشاره کرد و گفت: در دومین جلسه کمیته ایمنی که به تاریخ 20/6/96 و با حضور رییس راهنمایی و رانندگی پایتخت و مدیران سازمان اتوبوسرانی و سازمان تاکسیرانی و حمل و نقل و ایمنی شهرداری تهران تشکیل شد مصوب شد: با توجه به اهمیت موضوع ایمنی سرویس مدارس و اینکه در مصوبات اخیر شورا، در این خصوص تنها چند بند و تبصره دیده می شود و می بایستی شهرداری تهران مکلف شود لایحه ای صرفا در خصوص سرویس مدارس با بیان جزییات به شورای اسلامی شهر تهران ارایه کند و یا کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران طرحی را در این خصوص تهیه و به شورا ارایه نماید. و همچنین مقرر گردید با هماهنگی شهرداری تهران، پلیس راهنمایی و رانندگی و سازمان ملی استاندارد ایران دستورالعملی در خصوص ایمنی خودروهای اختصاصی سرویس مدارس تهیه گردد.

وی تصریح کرد در این جلسه نکاتی مورد توجه قرار گرفته که حایز اهمیت اند نخست آنکه غیبت مدیران آموزش و پرورش علیرغم دعوت رسمی که انشالله عدم حضورشان نشان بی توجهی به امر مهم سرویس های مدارس و اردوهای دانش آموزی نباشد. و دیگر آنکه نبود مسوولیت اجتماعی و حاکمیتی در مدیریت و نظارت بر عملکرد سرویسهای مدارس از سوی آموزش و پرورش، راهنمایی و رانندگی و حتی شهرداری می تواند مشکل ساز باشد.

همچنین شاهدیم که استانداردهای بومی شده حاکم بر سیستم سرویس مدارس وجود دارد.
چهار. عدم اجرای مصوبات و مفاد آیین نامه های اجرایی موجود به طور مثال: سرویس های مدارس لازم است چراغ هشدار زردرنگ در بالای خودرو داشته باشند که متاسفانه این مورد در هیچکدام از سرویس ها مشاهده نمی شود.

امانی افزود: طبق گزارشات واصله فقط ده درصد دانش آموزان از سیستم حمل و نقل (سرویس مدارس) استفاده می نمایند.
وی در پایان اظهار داشت: نزدیک ماه مهر هستیم. فراموش نکنیم تحصیل، حق هر بچه ای فارغ از جنسیت، رنگ، نژاد و ... می باشد.
امید آنکه هیچ بچه ای از مهر جا نماند


print

rating
  نظرات