مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1396/2/6 14:24:42

چمران در دیدار با سفیرکبیر افغانستان:
درگیری داخلی مسلمانان به اسم اسلام بزرگترین دردی است که مجبور به تحمل آن هستیم
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به دشمنان مشترک ایران و افغانستان اظهار داشت: درگیری داخلی مسلمانان به اسم اسلام بزرگترین دردی است که مجبور به تحمل آن هستیم.

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، سفیر کبیر افغانستان در دیدار با رئیس شورای اسلامی شهر تهران در اتاق کاری رئیس شورا با اشاره به اشتراکات کشورهای ایران و افغانستان گفت: مردم ایران و افغانستان با توجه به گذشته مشترک و اندیشه مشترک، سرنوشت های مشترک دارند.
وی ادامه داد: امروز روابط بین دو کشور در سطح عالی جریان دارد با این حال به دلیل اشتراکات فراوان بین دو طرف به طور طبیعی ظرفیت این ارتباطات می تواند بسیار عالی تر از روند کنونی وجود داشته باشد.
سفیر کبیر افغانستان با اشاره به تجربیات ایران در مدیریت شهری خواستار استفاده از این تجربیات شد و گفت: افغانستان در حدود 4 دهه تحت تاثیر جنگ تحمیلی و تروریستی که مورد حمایت کامل کشورهای دیگر بوده اند، قرار داشته است و امروز خواستار جبران عقب ماندگی ها با کمک همسایگانش است.
وی ادامه داد: افغانستان دارای ظرفیت های بسیار عالی به ویژه در منابع طبیعی و کشاورزی است که به دلیل شرایط کشور افغانستان می تواند تبدیل به فرصت هایی برای نسل جوان شود.
سفیر کبیر افغانستان در بخش دیگری از سخنانش به سرمایه بزرگ انسانی کشور افغانستان اشاره کرد و گفت: امروز مردم افغانستان در 70 کشور دنیا پراکنده شده اند که از این میان بیشترین افراد به کشور ایران و کشور پاکستان مهاجرت کرده اند.
وی اظهار داشت: هرچند ایران در جنگ تحمیلی قرار داشت اما امام راحل (ره) صلاح دانستند که دروازه های ایران را به سوی افغانستان باز کنند.
وی با اشاره به اینکه برخی از اتباع افغانی در ایران به دنیا آمده و در این کشور تحصیل کرده و بزرگ شده اند گفت: مقام معظم رهبری در تدبیری حکیمانه فرمانی مبنی بر آموزش تمامی فرزندان افغانی در مدارس ایران را صادر فرمودندکه حکایت از دوراندیشی رهبری دارد.
سفیر کبیر افغانستان تاکید کرد: این دستور بی نظیر پیامدی بسیار ماندگار دارد به نحوی که افغانیان تا ابد نمی خواهند در این کشور بمانند و روزی به سرزمینشان بازمی گردند و این افراد نه تنها سرمایه ای برای افعانستان بلکه سرمایه ای برای ایران نیز خواهند بود.

وی در ادامه به موضوع تحصیل افغانیان در دانشگاه های ایران و لزوم سیر برخی مراحل اداری اشاره و تصریح کرد: برخی از افراد افغانی در این کشور به دنیا آمده و بزرگ شده و تحصیلات خود را تا دانشگاه ادامه داده اند.

وی ادامه داد: اما برای تحصیل در دانشگاه مجبور می شوند سند اقامت خود را باطل کرده و پاسپورت بگیرند که این موضوع کاری است مشکل و در برخی موارد سبب ترک تحصیل افراد و یا مهاجرت افراد به کشور سوم می شود.
وی اظهار داشت: مهاجرت افراد افغان به کشور سوم نه به نفع افغانستان است و نه به نفع ایران و امیدواریم با توجه به شرایط خاص این افراد به نحوی این مشکل برطرف شود.
وی در قالب پیشنهادی گفت: اگر به افغانیان اجازه اقامت با قابلیت خروج و مراجعت داده شود می توان این مشکل را برطرف کرد در حالی که به این وسیله جلوی قاچاق انسان گرفته شده و موجب افزایش امنیت کشور می شود.
سفیر کبیر افغانستان ادامه داد: مزیت اقتصادی نیز دیگر مزیت صادر کردن چنین مجوزی است به نحوی که می تواند بر صنعت حمل و نقل و صنعت گردشگری ایران تاثیر بگذارد.
مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تبریک عید مبعث اظهار داشت: امیدوارم به مبارکی این عید جهان اسلام از شر تروریسم و کشتارهای درون مسلمین رهایی یابد.
وی اظهار داشت: بزرگترین مشکلی که جهان اسلام دارد این است که مسلمانان در داخل با خودشان به نام اسلام می جنگند و این درد بزرگی است که تحمل آن بسی مشکل است.
رئیس شورای عالی استانها با استقبال از انتقال تجربیات مدیریت شهری گفت: این کار علاوه بر ورود دانشجویان می تواند با ارسال اساتید مجرب به کشور افغانستان صورت گیرد که این روش تجربه شده ای در عراق است.
چمران در خصوص دشمنان مشترک گفت: ما در گذشته کشوری مشترک بودیم و امروز نیز دشمنان مشترکی داریم که باید به صورت مشترک با آن روبرو شویم که این موضوع توسط وزارت امور خارجه و سایر ارگانها دنبال می شود.
وی در خصوص تحصیل افراد افغانی در ایران اظهار داشت: دانشگاههای بین المللی و برخی حوزه های علمیه برای همین موضوع ایجاد شده اند و حتی شرایطی را برای دانشجویان خارجی قائل می شوند که برای سایر دانشجویان چنین شرایطی قائل نیستند همچنین دریافت پاسپورت برای کنترل دقیق بر اتباع خارجی در کشور به مانند تمام دنیا صورت می گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص مباحث مربوط به مالکیت و بیمه اظهار داشت: به نظر نمی رسد که بیمه کردن اتباع افغانی با مشکلی مواجه باشد و مباحث مربوط به مالکیت نیز به مباحث کارشناسی قانونی دارد.
چمران در پایان اظهار داشت: افغانستان فدای معاملات بین المللی شده است و هم اکنون نیز مسائل فراوانی را در خود دارد.
وی ابراز امیدواری کرد که جنگ پایان یافته و جوانان مستعد افغانی رشد کرده و به جایگاه خود برسند.

print
rating
  نظرات