مقالات

ایجاد شده توسط : roshanaei-r در 1395/7/8 18:31:11

چمران در مجمع مشورتی سنندج:
دیوان عدالت 46 مورد از عوارض مصوب شوراها را لغو کرده است
رئیس شورای شهر تهران ،گفت : 46 مورد از عوارض مصوب که قابل وصول بود بر اساس قوانین از جمله اصلاح موادی از قانون دریافت مالیاتهای مستقیم توسط مراجع از جمله دیوان عدالت ،لغو شده است

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای شهر تهران ،مهدی چمران روز پنج شنبه در نشست مشترک شورای عالی استان‌ها و شورای شهرهای مراکز استان‌ها که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: هدف ما در شورای عالی استان‌ها تغییر کامل قانون شهرداریها و شوراها نبوده است چراکه اگر بخواهیم این کار را کنیم با یک بهم ریختگی جدی روبه‌رو خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه هر گاه قانون شهرداریها جهت بازنگری به مجلس رفته ، تضعیف شده است، گفت :قانون شهرداریها مصوب سال 1292 به مراتب قوی تر از قانون سال 1335 بوده است چرا که در این سال با تغییر قانون ،مدیریت یکپارچه از بین رفت،بنابراین به این نتیجه رسیدیم که هر کجا نیاز به اصلاح قانون بود آن بند را به صورت موردی جهت اصلاح به مجلس ارائه کنیم که تا کنون نیز از این طریق 10 – 15 مورد را اطلاح کرده ایم.

چمران افزود: بر همین اساس هدف ما اصلاح بندهایی است که در قانون شهرداری‌ها احساس می‌کنم مشکل دارد و امیدواریم با برنامه‌ریزی دقیق و کمک متولیان امر بتوانیم این مهم را محقق کنیم

وی در ادامه با اشاره به اصلاح قانون کمیسیون ماده 5 قانون شهرداریها ،در مجلس، گفت : ما در خصوص اصلاح قانون با مجلس مشکل نداریم ،مشکل اصلی ما با شورای نگهبان است چرا که در خصوص قانون اشاره شده ،شورای نگهبان رییس شورای شهر را از عضویت در کمیسیون ماده 5 بدلیل عدم دخالت شورا در کارهای اجرایی منع کرد و تنها با پیگیری های انجام شده رییس شورا به عنوان عضو ناظر پذیرفته شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه شوراها روز به روز محدودتر می‌شوند و همین امر موجب تضعیف جایگاه آنها می‌شود تا جایی که در برنامه‌های مختلف پنج ساله توسعه کشور شاهد حذف شوراها در بحث‌های مختلف از جمله، شورای برنامه‌ریزی استان بوده‌ایم

وی افزود: ما اصلاحات موردی را در قانون شهرداری‌ها قبول داریم و امیدواریم این مهم با جدیت خود شوراها و همچنین مسوولان امر محقق شود.

رئیس شورای شهر تهران ،در ادامه گفت :متاسفانه تا کنون بر اساس بررسی های صورت گرفته ، 46 مورد از عوارض مصوب که قابل وصول بود بر اساس قوانین از جمله اصلاح موادی از قانون دریافت مالیاتهای مستقیم ( ارزش افزوده ) که جزء در آمدهای پایدار محسوب می شدند توسط مراجع مختلف( از جمله دیوان عدالت )،لغو شده است.

به گفته چمران، این در حالی است که درآمد پایدار برای شهرداری‌ها از دو محل عوارض و مالیات بر ارزش افزوده بدست می آید.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت 117 هزار عضو شورا در سطح شهر و روستاهای کشور اظهار کرد: اگر این ظرفیت عظیم منسجم شود قطعا می‌توانند کشور را تکان دهند، چراکه هیچ نهاد مردمی در حد شوراهای اسلامی در کشور ما وجود ندارد و به همین دلیل است که تلاش‌های زیادی برای تضعیف آن صورت می‌گیرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شوراهای اسلامی با انتخاب و نظارت بر کار شهرداران بار بزرگی را از دوش دولت و وزارت کشور برداشته‌اند، تصریح کرد: امروز مشکل و بار انتخاب شهردار برای یک‌هزار و 200 شهر در کشور را شوراها برداشته‌اند و دولت باید قدردان و سپاس‌گذار شوراها باشد.

به گفته چمران، اگر بحث یکپارچه‌سازی مدیریت شهری در کشور اجرا شود قطعا به نفع دولت و مردم خواهد بود چراکه بسیاری از مشکلاتی که امروز وجود دارد برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه در قالب مدیریت یکپارچه‌ شهری می‌توان بسیاری از مشکلات محلی را در شهرها رفع کرد، خاطرنشان کرد: جایگاه شوراها نیز با این کار ارتقا پیدا خواهد کرد

وی در پایان با تاکید بر ارتقای جایگاه شوراهای اسلامی، گفت: شوراها این ارتقا را نه به خاطر بدست آوردن جایگاهی در صدر بلکه برای ایجاد بسترهای لازم خدمات بیشتر به مردم می‌خواهندprint
rating
  نظرات