مقالات

ایجاد شده توسط : roshanaei-r در 1395/7/8 18:17:14

در پنجاه و ششمین اجلاس مشورتی روئسای شوراها ،مطرح شد:
چمران: واگذاری ناقص تصدیها،شهرداریها را زمین گیر می کند/ استاندار کردستان: تفکر شورایی در جامعه نهادینه شده است
رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شهرداریها از نظر منابع درآمدی در مضیقه هستند، گفت:واگذاری تصدیهای دولتی به صورت ناقص به شهرداریها ،آنها را زمین گیر می کند.

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای شهر تهران ، مهدی چمران در اولین روز از پنجاه و ششمین اجلاس مشورتی روئسای شوراهای استانها و شهرهای مراکز استانها که در شهر سنندج برگزار می شود به دغدغه های شوراها پرداخت و گفت:واگذاری وظایف 23 گانه به شوراها در قالب تحقق مدیریت یکپارچه شهری باید اصولی و با تمام سازو کارهای لازم صورت گیرد.

چمران با اشاره به اینکه لایحه مدیریت شهری در زیر کمیسیونهای یکی از کمیسیونهای اصلی دولت در حال بررسی است ، خاطر نشان کرد:به احتمال زیاد تصویب این لایحه در مدت زمان باقی مانده از دولت تصویب نخواهد شد ،بنابراین فرصت باقی است تا با نمایندگان مجلس به صورت جلسات مشترک و خصوصی گفتگو کرد و آنها را نسبت به تضعیف جایگاه شوراها در این لایحه آگاه کرد.

چمران ضمن تاکید به اعضای شوراهای شهر جهت مذاکره با نمایندگان استانهای خود در مجلس شورای اسلامی ، اظهار داشت :در دولت گذشته قرار شد تا 16 وظیفه از وظایف دولتی به مدیریت شهری واگذار شود اما ما ضمن این موضوع ،تضمین اعتبار و بودجه سالیانه این سازمانها را خواستیم و حتی در طی جلسات مختلف فرمول اختصاصی جهت اعتبار بودجه سالیانه آن را مانند بودجه وزارتخانه ها هم دیدیم، اما متاسفانه با این شرایط موافقت نشد.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداریها به سختی دارند کارهای خود را پیش میبرند ،افزود: واگذاری تصدی ها به شهرداری ها بدون در نظر گرفتن اعتبار سالیانه آنها تنها باعث زمین گیر شدن شهرداریها می شود و ما اینگونه مدیریت یکپارچه را نمی خواهیم.

وی افزود برای واگذاری تصدیهای دولتی به شهرداریها باید تضمین لازم از نمایندگان مجلس گرفته شود و مسئولیت ها با تمام بودجه و اعتبار آن و حتی با رشد مناسب و منطقی سالیانه بودجه واگذار شود وگرنه در کار شهرداریها خلل ایجاد خواهد شد.

چمران در ادامه افزود: با توجه به اینکه نسبت به عملکرد شوراها انتقاداتی وجود دارد اما این را بدانید که اگر تمام وظایف 23 گانه به شوراها واگذار شود قطعاً آنها بسیار بهتر و با هزینه کمتر امور را اداره خواهند کرد و در این خصوص شک و تردیدی نیست.

رییس شورای شهر تهران در ادامه به موضوع انتخاب شهردار توسط مردم اشاره کرد و گفت: انتخاب شهردار ظاهرش برای مردم زیباست، اما فلسفه انتخاب شهردار با انتخاب رییس جمهور متفاوت است و انتخاب شهردار کاری کاملاً تخصصی است که باید توسط منتخبین مردم صورت گیرد.
چمران در ادامه افزود :با توجه به اینکه بر وجود شوراها در قانون اساسی تأکید شده است،بنابر این باید به شوراها اعتماد کرد و اشتباهات محتمل انها را نیز پذیرفت، تا در طول ادوار مختلف اصلاحات انجام شود و شوراها به پختگی لازم برسند ،همانگونه که تاکنون تجربیات لازم را بدست آورده اند.

استاندار کردستان: تفکر شورایی در جامعه نهادینه شده است
عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان که مهمان ویژه اولین روز اجلاس مشورتی روئسای شوراهای استانها و شهرهای مراکز استانها بود طی سخنانی به اهمیت خرد جمعی اشاره کرد و ان را مایه پیشرفت، توسعه و دستیابی به نتیجه مطلوب در جامعه دانست.

استاندار کردستان تصریح کرد :در ادبیات سیاسی جهان امروز در کنار تعریفی که از دموکراسی شده تعریف جدید دیگری تحت عنوان دموکراسی نمایندگی در حال شکل گیری است و رفته رفته دارد وارد ادبیات سیاسی می شود.

وی با اشاره به اینکه حدود بیست سال نقش شوراها در جامعه به فراموشی سپرده شده بود گفت: این موضوع در صورتی بودکه قانون اساسی کشور بر حضور شوراهای تأکید فراوان دارد.

زاهدی خاطر نشان کرد : زمانی که موضوع تأسیس شوراها مطرح شد با تعدادی موافق و مخالف مواجه شد و مخالفان کسانی بودند که تفکر آنها تفکر تمرکز گرایی بود و بر اجرای کارها از طریق تمرکز گرایی تأکید داشتند.

وی با تاکید بر اینکه طبیعتا باید پاسخگوی مشارکت طلبی مردم باشیم ، گفت : هر نهاد جدید و نوپایی ممکن است با مشکلاتی مواجه شود،اما دیدیم که به تدریج این نهاد مردمی ساماندهی شد و تفکر شورایی در جامعه نهادینه شد و از این پس نیز باید امور مردم را به خود انها سپرد.

استاندار کردستان در پایان یاد آور شد :شوراهای اسلامی شهرها ، یکی از مهمترین نهادهای نظام جمهوری اسلامی هستند که امیدواریم این گونه نشستها منجر به آسیب شناسی دوره های گذشته و برنامه ریزی برای تقویت جریان شوراها ،که نمایندگان خرد جمعی هستند ، شود.


print

rating
  نظرات