مقالات

ایجاد شده توسط : kambod-m در 1395/7/5 12:13:59

* محمد سالاری
دفاع مقدس، از ایران تا آن سوی مرزها
  در فرهنگ ملی ایرانیان مقاومت  در برابر بیگانه از قدمت ماندگاری برخوردار است  .  ایرانیان همواره نقش تاثیر گذاری در معادلات منطقه ای و جهانی داشته و دارند و از دیر باز در کنار حق و مظلوم بوده و همواره در برابر تجاوز بیگانه ایستادگی جانانه ای کرده اند .

 در فرهنگ ملی ایرانیان مقاومت  در برابر بیگانه از قدمت ماندگاری برخوردار است . ایرانیان همواره نقش تاثیر گذاری در معادلات منطقه ای و جهانی داشته و دارند و از دیر باز در کنار حق و مظلوم بوده و همواره در برابر تجاوز بیگانه ایستادگی جانانه ای کرده اند.

هفته دفاع مقدس یادآور پایداری و جانفشانی ملت ایران در دفاع از میهن اسلامی است ؛ این پایداری مرهون جانفشانی  مردم ، ارتش ، سپاه و بسیج  در مسیر نهضت اسلامی  و مقاومت در برابر استبداد و مداخله گری بیگانگان بود  .

بی شک قدرتمند شدن امروز ایران اسلامی در منطقه و عزتمند شدن مردم ایران در چشم ملتهای جهان و همچنین الگو شدن ایران برای همهٔ ملت‌ها و دولت‌ها به خاطر ایستادگی و مقاومت در برابر زیاده خواهی استکبار جهانی معنا یافت.

الگویی که به راحتی ایجاد نشد و با تحمیل یک جنگ هشت ساله و دفاع مقدسی که مردم این سرزمین از خود نشان دادند پایان رویا و توهم کشورها و قدرت هایی شد که خواب تصرف سه روزه تهران را در سر داشتند.

در این میان آگاه ساختن نسل فعلی از خدمات قهرمانان جنگ و الگوهای فداکار دفاع مقدس از نقش و اهمیت اساسی برخوردار است . دلاوران رشیدی که در سپاه و ارتش حافظ امنیت کشور بودند و امروز نیز به نحوی در حراست از دستاوردهای انقلاب و خاک میهن ذره ای کوتاهی و غفلت ندارند، باید بیشتر برای مردم و جوانان شناخته شوند .

جوانان باید بدانند که این سرداران نامدار به مانند خود آن ها بوده و در بطن مردم زندگی کرده و در دوره ای که به وجودشان نیاز پیدا شد به خاطر دغدغه های دینی و ملی و عقیدتی با از خود گذشتگی   از تجاوز آشکار دشمن جلوگیری کرده و اجازه ندادند  تا ذره ای از خاک کشور به دست بیگانه بیفتد، امری که در جنگ های پانصد سال اخیر کشور امری بی سابقه بود.

اسطوره های شهید جنگ از نیروهای سپاه و ارتش و بسیجی و بازماندگان این نبرد تحمیلی که در بین همین مردم زندگی می کنند روایت مقاومت و حفظ ارزش ها و دفاع از تمامیت ارضی کشور هستند، هر چند بسیاری از جوانان و نوجوانان آن دوران را درک نکرده و خاطره ای ملموس از آن زمان ندارند اما می توانند به عینه و از زاویه ای دیگر نیز به موضوع و ادامه دفاع مقدس نگاه کنند.

شرایط امروز منطقه و ظهور گروههای شرور تروریستی همان مسئولیت حساس و خطیر دوران دفاع مقدس  را پیش روی کشور قرار داده و اکنون جبهه ای بیرون از مرزهای جغرافیای کشور گشوده شده که سربازان حریم ولایت و مدفعان حرم پیشگام آن هستند .

مدافعانی که در ترکیب و توازن قدرت و قوا در منطقه خاورمیانه تاثیر گذار و وجودشان قوت قلب بسیاری از مسلمانان کشورهای منطقه است دلیرمردانی همچون "سردار سلیمانی"  که می تواند خواب را بر چشمان  بسیاری از تروریست های منطقه ای و جهانی حرام کند. "سلیمانی ها" کارآزموده جنگ تحمیلی هستند و تاثیرات این نبرد خانمان سوز را با گوشت و پوست خود لمس و بازی های سیاسی قدرت های منطقه ای و جهانی را در دفاع مقدس درک کرده و مسئولیت جهاد  مقدس مبارزه با ترور را ادامه دار می بینند و با اعتقاد به این که با خالی شدن عرصه از جهادگران معتقد، جبهه استعمار می تواند آتش به انبار مسلمانان زده و آن را ویران کند، پا به عرصه مبارزه گذاشته اند.

 دفاع مقدس هرچند که خاطره مشترک بسیاری از جوانان این مرز و بوم نیست اما این روایت آنقدر تاثیر گذار بوده که اکنون جوانانی برای حفظ حریم و مرزهای کشور در خارج از آن با جبهه تکفیر و سلطه نبرد می کنند و این امر را وظیفه خود می دانند با این نگاه که اگر چه زمانی اسلافشان در پشت مرزهای کشور به دفاع از میهن می پرداختند اکنون آن ها در خارج از مرزهای جغرافیایی به حفظ و حراست کیان و ارزشهای نظام مقدس بپردازند.

این امر شاید بهترین و تاثیر گذارترین بعد معنوی و فرهنگی جنگ هشت ساله ایران بود که نبرد برای آرمان ها هیچ گاه تمام نمی شود و اگر روزی در پشت مرزهای جغرافیایی کشور با دشمن می جنگیدیم امروز به مرزهایی دورتر برای جنگ می رویم و نکته حائز اهمیت آن است که تاثیر ایثارگری های مردان بزرگ در جنگ تحمیلی آن چنان بود و هست که این نبرد هیچ گاه از سربازان و مدافعانی که جانانه در این راه گام می گذارند خالی نبوده و نیست.

بی تردید امنیت امروز کشور در مقایسه با کشورهای نا امن منطقه ، مرهون مجاهدت مدافعان حرم و سرداران بی ادعایی است که دغدغه اعتلا و پیشرفت کشور را دارند. از سوی دیگر  مقوله  امنیت شاخص مهم توسعه یافتگی و پیشرفت محسوب می شود،  بنا بر این به نظر می رسد تقویت توان نظامی کشور در این راستا یک ضرورت انکار ناپذیر است که در فضای امروز کشور می تواند عامل مهم افزایش سرمایه گذاری و رونق اقتصادی باشد.


 

 

 print
rating
  نظرات