مقالات

ایجاد شده توسط : abdollahi-h در 1395/2/20 11:18:56

از سوی اعضای شورای شهر صورت گرفت؛
تقدیم لایحه بودجه 95 شهرداری به شورای شهر تهران

اعضای شورای اسلامی شهر تهران بررسی موضوع مرتبط با تأمین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران را برای بررسی بیشتر و رفع ابهامات به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، ارسال لایحه «تأمین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی» به کمیسیون تلفیق برای بررسی و اعلام نظر ظرف مدت یک هفته موضوعی بود که با رای اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.
معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در تشریح لایحه مورد بررسی گفت: در روزهای نخستین دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران که حادثه خیابان جمهوری رخ داده بود؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران با توجه به تجهیزات سازمان آتش‌‌نشانی به جمع بندی رسیدند که شهرداری لایحه‌ای را برای رفع مشکلات ارائه کند.
وی ادامه داد: از طرفی در حالی قانون تنها سه ماموریت را برای آتش‌نشانی مشخص می‌کند که امروز این سازمان بیش از ۵۰ ماموریت را در فهرست وظایف خود دارد که از آن جمله می‌توان به موضوع خود کشی‌ها و سایر موارد از این دست اشاره کرد.
رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بررسی‌های کار‌شناسی انجام شده در کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری برای بررسی این لایحه گفت: این لایحه را در چهار محور به صحن شورا ارائه شده است.
رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: نیاز امروز سازمان آتش‌نشانی برای به روز رسانی تجهیزات و انجام موضوعات مرتبط در حدود ۵۵۱ میلیارد تومان است که اگر سالانه اعتبار حدود ۱۳۷ میلیارد تومان این سازمان تخصیص داده شود در طول ۴ تا ۵ سال این سازمان به سطح استاندارد خود می‌رسد.
علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص بررسی لایحه «تامین و استقلال منابع مالی پایدار سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی» اظهار کرد: پرسنل آتش نشانی قشر زحمت کشی هستند که جانشان را برای حفظ جان مردم به خطر می‌اندازند و شورا وظیفه دارد از این قشر زحمت کش حمایت کند.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: لایحه ارائه شده به شورا طرحی پایدار نیست و این لایحه باید به کمیسیون برگردد و مجددا بررسی و کار‌شناسی شود.
وی با بیان اینکه نظر کمیسیون برنامه و بودجه نیز با جزئیات این لایحه متفاوت است،به مصوبه شورای سوم اشاره کرد و گفت: در شورای سوم مصوب شد برای کمک به سازمان آتش‌نشانی دو درصد از عوارض پروانه‌ها به این سازمان تعلق گیرد. این مصوبه قانونی است که باید در مجموعه شهرداری اجرا شود اما متاسفانه کمیته تخصیص این قانون را در اولویت قرار نمی‌دهد.
دبیر تصریح کرد: در سال گذشته از ۱۲۰ میلیارد تومانی که باید به سازمان آتش نشانی پرداخت می‌شد تنها ۴۰ میلیارد تومان تخصیص یافت و در چنین شرایطی مسلما این سازمان و کارکنان زحمت کش آن به مشکل برخواهند خورد.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: وظیفه ما نمایندگان مردم در شورای شهر این است که در مصوب کردن طرحی پایدار برای سازمان آتش نشانی با نگاه مثبت کمک کنیم.
دبیر با تاکید بر لزوم تخصیص‌های سازمان آتش نشانی برای این موضوع گفت: اگر درصد عوارض‌های این سازمان افزایش هم بیابد، باز هم اگر تخصیص صورت نگیرد، اتفاقی در این حوزه رخ نمی‌دهد.
محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی بر لزوم بر طرف کردن مشکل تخصیص اعتبارات این سازمان تاکید کرد و ادامه داد: برخی موضوعات از جمله فرمول‌های ارائه شده در قالب این لایحه نیاز به بررسی کار‌شناسی دارد.
محمد حقانی، عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در همین خصوص پیشنهاد کرد تا عوارض مرتبط به سازمان آتش نشانی مستقیم به حساب این سازمان واریز شده و قبض آن برای انجام سایر اقدامات به معاونت مالی شهرداری تهران ارائه شود.
محسن سرخو، عضو شورای اسلامی شهر تهران به تاکیدات شورای شهر در حوزه سازمان آتش نشانی اشاره کرد و پیشنهاد داد تا بندی با مضمون آموزش‌های حین خدمت و به روز رسانی تجهیزات به لایحه اضافه شود.
مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه افزایش عوارض در میانه سال ممکن نیست و باید در ابتدای سال تصویب شود، اظهار داشت: باید راهکاری اندیشیده شود تا عوارض اخذ شده بابت موضوع آتش نشانی، ظرف مدت یک هفته به حساب این سازمان واریز شود.
در پایان این لایحه با موافقت اکثر اعضای شورا برای بررسی بیشتر و انجام کار کار‌شناسی به کمیسیون برگشت داده شد.
print
rating
  نظرات