مقالات

ایجاد شده توسط : abdollahi-h در 1395/1/21 14:1:33


دومین صورتجلسه مجمع مشورتي بانوان شوراهاي اسلامي كلان شهرها و مراكز استان ها

 
 جلسه مربوط به : مجمع مشورتي بانوان عضو شوراهاي اسلامي شهرهاي مراكز استان ها و کلان شهرها       

تاریخ جلسه: 2/3/93
ساعت جلسه: 8 صبح لغايت 12 روز جمعه   
موضوع جلسه:  
1- ارائه گزارش عملکرد دوره گذشته مجمع توسط رئیس مجمع
2- بررسی طرح  "الزام شهرداری به تشکیل ستاد توسعه جمعیت"
3- تعیین زمان و مکان جلسه بعدی

مکان جلسه:  شهر ساری   
شماره جلسه: دومین جلسه   
اعضاء جلسه:
                                                                                                                          
ردیف نــام و نام خانوادگی سمت   
1 معصومه آباد -رئيس مجمع مشورتي و عضو شورای اسلامی شهر تهران   
2 پریسا شعبانی- عضو شورای اسلامی شهر زنجان   
3 فاطمه غيور -عضو کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شوراي اسلامي شهر مشهد   
4 ملیحه امینی اصل- عضو شوراي اسلامي شهر یزد   
5 معصومه حمزه تبار -رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر زنجان   
6 فاطمه میرزابیگی -نماینده شورا در شورای شهرستان و عضو هیئت رئیسه شورای اسلامي شهر ایلام   
7 فریبا برنایی بجد -رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر زاهدان   
8 صغری سیدی- مسئول کمیته بانوان خراسان شمالی – بجنورد   
9 مهستی آدینه زاده- نائب رئيس كميسيون خدمات و زیست شهری و رئیس مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر بجنورد   
10 کبری علی نژاد- رئيس كميسيون طرح،برنامه و توسعه و رئیس کمیسیون امور بانوان و  طراحی بودجه و نائب رئیس شورای اسلامی شهر جویبار   
11 راحله حاجیان -مشاور بانوان و خانواده و مسئول روابط عمومی شورای اسلامی شهر ساری   
12 راحله ملائی- رئيس شوراي اسلامي شهر بندرعباس   
13 فاطمه جراره- رئیس کمیسیون بانوان و خانواده شوراي اسلامي شهر بندرعباس   
14 زهرا زمانی -رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر یاسوج   
15 عزت یادگار -نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد   
16 سیده حمیده وزیری- رئیس کمیسیون تحول اداری و املاک و عضو شورای اسلامی شهر یزد   
17 الهام بارگاهی -نائب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر بوشهر   
18 نیره قادری- رئیس شورای شهر و عضو کمیسیون فرهنگی و کمیسیون درآمد شورای اسلامی شهر سمنان   
19 مهین جدیدالاسلامی قلعه نو ر-ئیس کمیسیون بانوان و دبیر مجمع بانوان و عضو شورای اسلامی شهر زاهدان   
20 صدیقه زاهدی- رئیس کمیسیون فرهنگ و IT و عضو کمیسیون بانوان و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرمان   
21 زهرا نورا-عضو شوراي اسلامي شهر گرگان   
22 انسیه غفوری شعرباف- نائب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و عضو کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر مشهد   
23 لطيفه مبين -نائب رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعی و رئیس مجمع مشورتی بانوان استان آذربایجان غربی – اروميه   
24 مریم ابریشم کار-نائب رئیس کمیسیون عمران و سخنگوی شورای اسلامی شهر اهواز   
25 فاطمه شیرزاد -عضو هیأت رئیسه و عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست و منشی و عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی و رئیس کارگروه اقشار آسیب پذیر و سخنگو و منشی اول شورای اسلامی شهر رشت   
26 لیلا تقوی -رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست و رئیس کمیسیون بانوان شورای اسلامی شهر اردبیل   
27 اعظم السادات حسینی کوهستانی -رئیس کمیته بانوان و نائب رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و سخنگوی شورای شهر بهشهر   
28 فرشته طهماسبی -عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد   
29 زهرا لری -مسئول کمیسیون اجتماعی و جوانان شورای اسلامی شهر کرمان   
30 اشرف بهادری -رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و نائب رئیس شورای اسلامی شهر اراک   
 
 شـرح مـذاكـرات:
دومین اجلاس مجمع مشورتي بانوان عضو شوراهاي اسلامي شهرهاي مراكز استان ها با تلاوتي از كلام ا... مجيد و سرود ملي جمهوري اسلامي ايران راس ساعت 30/8 صبح شروع گرديد.

· سرکارخانم نرگس کمالی، عضو و نماینده محترم شورای اسلامی استان مازندران در شورایعالی استان ها و نماینده شورایعالی استان ها در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: ضمن خیرمقدم به حاضرین، از مجمع بانوان دوره گذشته بدلیل ارسال طرح ها و لوایحی که با کیفیت عالی به شورایعالی استان ها و مجلس ارسال می شد، تشکر و قدردانی می کنم. 
درادامه ایشان اظهار داشتند:  نباید تمام توجهات و نگاه ها فقط به کلان شهرها معطوف باشد بلکه باید به شهرستان ها و روستاها نیز نگاه واقع بینانه تری داشته باشیم. علی رغم اینکه در دین مبین اسلام در مورد شوراها بسیار تاکید شده است ولی با وجود این جایگاه رفیع در شرع، گاهی اوقات خود مسئولین نیز هنوز نگاه و دید شورایی پیدا نکرده اند. ما باید در بحث قوانین نیز ورود پیدا کنیم و فقط ارائه کننده طرح نباشیم. وی افزود: باید وارد مباحث اصلاح و الحاقیه قانون شویم، متأسفانه برخی از قوانین به دلیل عدم نیازسنجی حتی در ظرف مدت کوتاهی نیز تغییر می کنند و پایدار نیستند. ایشان در ادامه بر لزوم دعوت از اعضای شورایعالی در مجمع مشورتی بعنوان بخش فرهنگی و نیز برای دفاع از طرح ها در صحن اجلاس، تاکید کردند.
· سرکار خانم دکتر معصومه آباد رئیس محترم مجمع مشورتی بانوان عضو شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان ها ضمن خیر مقدم به حاضرین،  توضیحاتی درخصوص ضرورت طرح الزام شهرداری به تشکیل ستاد توسعه جمعیت ارائه نمودند. رئیس مجمع مشورتی بانوان اظهار کرد: روند نگران کننده کاهش جمعیت در سال های اخیر از سوی برخی مسئولان به ویژه مقام معظم رهبری بارها مورد هشدار واقع شده است به طوری که ایشان صریحاٌ از روند نامطلوب تغییرات جمعیتی کشور و تبعات منفی آن اظهار نگرانی کرده اند. دکتر آباد اضافه کرد: در حال حاضر با قرارگرفتن نرخ رشد باروری در پایین تر از سطح جایگزینی، کشور در آستانه تغییر ساختار جمعیتی و بحران سالمندی قرار گرفته است به طوری که ایران ششمین کشور از لحاظ رسیدن به سالمندی است. مشکلات پیرامون رشد جمعیت، ساختار و الگوی فرزندآوری در ایران دستخوش تحولاتی شده است که این روند منجر به شیب نزولی نرخ رشد جمعیت در طی دو دهه اخیر شده است، به طوری که براساس آخرین آمارگیری نفوس و مسکن، نرخ فرزندآوری از 9/3 در سال 65 به حدود 6/1 در سال 90 رسیده است. دکتر آباد با تأکید بر اینکه مدیریت شهری به عنوان یک نهاد اجتماعی – فرهنگی با مسئولیت مدنی و حاکمیتی تأثیرگذار، موظف است در راستای کاهش شدید نرخ باروری اقدامات لازم فرهنگی، اجتماعی و اطلاع رسانی را انجام دهد، خاطرنشان کرد: براساس طرح الزام شهرداری به تشکیل ستاد توسعه جمعیت، این نهاد ملزم به بکارگیری تمام ظرفیت های پژوهشی، آموزشی و تبلیغی خود در راستای برنامه های توسعه و تعالی جمعیت است. وی لزوم ارائه و پیگیری طرح حاضر که در خصوص بحران جمعیت است، را به دلیل هشدارهای مسئولین و مقام معظم رهبری عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه کشور ما یک کشور فرهنگی است برنامه ریزی برای مشکلات موجود جمعیت و جمعیت پذیری با کشورهای اروپایی و آمریکایی که این امر را با مهاجرپذیری مرتفع می کنند، متفاوت است. وی همچنین حضور گسترده بانوان را در کرسی های شورای شهر در سراسر کشور را نشانه بلوغ فکری مردم دانست و گفت: بهره گیری از دید ظریف زنان در امور شهری لازم و ضروری است و این در حالی است که حضور بانوان در شوراهای شهر حدود 70 درصد افزایش یافته است و این محصول تغییر نگرش جامعه نسبت به اهمیت حضور بانوان در جایگاه مدیریت شهری به ویژه بهره گیری از نگاه مادرانه ایشان در مسائل شهری می باشد.
· سرکار خانم تهمینه دانیالی مشاور محترم مجمع مشورتی بانوان ضمن عرض تبریک به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر بیان کردند: هرزمان که مقام معظم رهبری به موضوعی ورود پیدا می کنند، نشانگر این موضوع است که بحث از مرحله خطر وارد مرحله بحران شده است و نیازمند توجهات و بررسی های زیادی است. موضوعاتی را که خانم دکتر آباد ارائه کردند نیز ضرورت پرداختن به این طرح را برای ما کاملاٌ روشن می کند. زمانی که بحث توسعه پیش می آید باید رشد همه جانبه را لحاظ کنیم و کشوری به توسعه پایدار دست می یابد که در زمینه تولید حرفی برای گفتن داشته باشد. مدیریت هزاره سوم توسعه، مدیریتی دانش محور است و شعار آن، آموزش، ترویج و توانمندسازی است که به صورت ثابت و نهادینه تعریف شده است. جمعیت سالخورده در خصوص عواملی مانند تحریم، توان مقابله ندارد و لذا تنها در غالب قشر  مصرف کننده جامعه قرار می گیرد و به همین دلیل محور توسعه محسوب نمی شود و همین امر ما را وادار می کند که به سوی جمعیت جوان حرکت کنیم. وی ادامه داد: مکتب و دین اسلام، ارزش بسیار زیادی برای زنان قائل شده است، در نتیجه توجه به موضوعات و مسائل فرهنگی برای زنان از اهمیت بسزایی برخوردار است. زمانی که یک زن آموزش می بیند، در حکم این است که یک خانواده آموزش دیده است. در صورتی که وقتی یک مرد آموزش ببیند فقط یک نفر آموزش دیده است، در نتیجه باید بحث فرهنگی بانوان را ترویج و توسعه دهیم تا بتوانیم به نتایج مثبتی درخصوص توسعه جمعیت دست پیدا کنیم. ایشان با بیان اینکه باید امید به ازدواج و فرزندآوری داشته باشیم، تصریح کرد: اگر جمعیت جوان نباشد نیاز به مهاجرپذیری پیدا می کنیم و همین مسئله باعث دوگانگی و شکاف فرهنگی می شود.
· سرکار خانم الهام بارگاهی نائب رئیس محترم کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بوشهر عنوان کردند: علی رغم درک نیاز و علاقمندی به رشد جمعیت، وبا توجه به اینکه مسئولین دولتی پیگیر مسائل جاری هستند، نقش شورای شهر و مدیریت شهری در این زمینه چیست؟ به طور مثال در جامعه ای مانند بوشهر، آمار طلاق و جدایی به دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی بسیار بالاست و این مسأله باید به طور جدی و اساسی از سوی مسئولین مورد بررسی قرار بگیرد. همین امر می تواند به عنوان یکی از عوامل حاشیه ای در کاهش جمعیت به شمار آید.
· سرکار خانم فاطمه غیور عضو محترم کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر مشهد نیز ضمن تشکر وقدردانی از میزبانی شهر ساری بیان کردند، هر زمان که رهبر مطلبی بیان می کنند چه در زمینه تهاجم فرهنگی و چه بحران جمعیت، آن مسأله اهمیت ویژه ای داشته و ایشان در این خصوص احساس خطر می کنند. از آنجا که شوراهای شهر نیز نقش مهمی در سیاست گزاری شهرها دارند و پشتوانه اعتماد مردمی را به همراه خود دارند و با همین اصل می توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.
· سرکار خانم انسیه غفوری شعرباف نائب رئیس محترم کمیسیون فرهنگی – اجتماعی و عضو کمیسیون تلفیق شورای شهر مشهد: مسئله افزایش جمعیت، بقدری مستدل و منطقی است، که در اصل قضیه بحثی وجود ندارد. جمعیت عامل قدرت، ثروت و پویایی اجتماع است، و باید مشکلات موجود در زمینه افزایش جمعیت از طرق مختلف مانند ارائه وام های طولانی مدت تر ازدواج حل وفصل شود. وی افزود: در بحث تحکیم خانواده و توسعه جمعیت باید کارگروه هایی ایجاد شود و در جایی که خلأ قانونی وجود دارد، ورود پیدا کند و مشکل را برطرف نماید. بطور کلی مدیریت شهری می تواند این ظرفیت ها را فعال و مدیریت جهادی نیز تنها راهکار دستیابی به این اهداف است.
· خانم غیور در ادامه به معرفی شبکه بین المللی زنان پرداختند. ایشان بیان کردند: کلانشهرهای دنیا به دلیل تأثیرگذاری جامعه زنان در تصمیم گیری های شهری،شبکه بین المللی زنان را تحت عنوان متروپلیس تشکیل داده اند که کلانشهرهای ایران (تهران، مشهد، شیراز و اصفهان) نیز عضو این انجمن شده اند. مهمترین اهداف شبکه بین المللی زنان متروپلیس: تشویق به مشارکت سازنده زنان توانمند و شایسته و تأثیر گذاری در فرایندهای تصمیم گیری و همچنین دخیل کردن خواسته ها و دیدگاه های اقشار خاص جامعه (معلولین، سالمندان، کودکان و ...)می باشد. دفتر منطقه ای این شبکه از سال 1385 در شهرداری مشهد مستقر شده و طی این سال ها تلاش نموده است تا با شرکت فعال در نشست های بین المللی این شبکه، بستر لازم برای معرفی جایگاه بانوان مسلمان ایرانی را فراهم نماید و توانسته است با فعالیت های گسترده خود تبدیل به یکی از اصلی ترین اعضاء شبکه زنان متروپلیس گردد. این شبکه در تاریخ 15-18 مهرماه 93 در شهر حیدرآباد هند، جلسه ای با موضوع " ایمنی در شهرهایمان، چگونه شهرهایی کامل بسازیم و چگونه شهرهایمان را ارتقا دهیم" برگزار می نماید که دعوتنامه برای کلیه اعضاء مجمع ارسال می گردد و در صورت ثبت نام و پذیرش شرایط ، قادر به شرکت در جلسه خواهند بود.
· سرکار خانم عزت یادگار نائب رئیس محترم کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد عنوان کردند: درجهت شعار مدیریت منابع انسانی و منابع اقتصادی می بایست به صورت جدی  از ظرفیت های موجود در هر استان استفاده کرد و لذا مسئله ای که در اینجا مطرح می شود اینست که چرا برای اشتغال جوانان که عاملی برای ازدواج و فرزندآوری به شمار می روند کاری نکرده ایم و با وجود این ظرفیت عظیم کماکان، با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم؟
· سرکار خانم اشرف بهادری رئیس محترم کمیسیون فرهنگی – اجتماعی و نائب رئیس شورای شهر اراک ضمن تبریک به مناسبت آزادسازی خرمشهر و مبعث پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص)، اضافه کردند: طرح هایی که در مجمع به تصویب می رسند دارای اهمیت بسزایی هستند در نتیجه باید در شهرداری ها، مشاور بانوان داشته باشیم تا این طرح ها در شهرها و شوراهای استان ها نیز مصوب و قابل پیگیری و بررسی باشند. وی در ادامه افزود: متأسفانه بعضی از قوانین مانند مرخصی زایمان بانوان، علی رغم تصویب در شوراها و مجلس، بازهم ضمانت اجرایی پایینی دارند و بسیاری از افراد به دلیل عدم وجود ساختار مناسب اجرایی، با نگرانی هایی مانند حفظ شغل روبه رو هستند، و با وجود این مسائل چگونه می توانیم به بعد خانواده بپردازیم؟ ایشان اضافه نمودند: در بحث کلان نیز باید به بحث اشتغال پرداخت و آن را ریشه یابی و حل نمود، تا ازدواج و به تبع آن مسئله فرزندآوری حل شود.
· سرکار خانم فاطمه شیرزاد عضو محترم کمیسیون فرهنگی – اجتماعی و بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت گفتند: زن به عنوان یک عنصر اثرگذار در خانواده به شمار می آید که در همه عرصه های مختلف و دوران ها، چه قبل از انقلاب و چه در طول جنگ و چه در شرایط فعلی اثر خود را نشان داده است که این موضوع ریشه در افکار بلند امام راحل و رهبر انقلاب اسلامی دارد و نتیجه رشادت هایی است که در مکتب شهدا و جانبازان و ایثارگران به عرصه ظهور رسیده است. یکی از چالش های بحران جمعیت، تغییر سبک زندگی است که از دغدغه های رهبر انقلاب نیز است و باید برروی این موضوع کار شود.ایشان همچنین پیشنهاد کردند: مجمع مشورتی به سمت شهرها و شهرستان ها برود و در آنجا هم جلسات مشابهی برگزار گردد.
· سرکار خانم لطیفه مبین نائب رئیس محترم کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای شهر ارومیه عنوان کردند: ارومیه اولین استانی است که توانسته است مجمع مشورتی بانوان را در سطح استانی با حضور 23 نفر از بانوان عضو تشکیل دهد. همچنین تشکیل واحد امور بانوان در شهرداری ها و بهره گیری از ظرفیت شهرداری ها برای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی یکی دیگر از اقدامات ابتکاری در این استان بوده است.
· سرکار خانم فریبا برنایی بجد رئیس محترم محترم کمیسیون عمران شورای شهر زاهدان بیان کردند: در مورد سیاستگزاری افزایش جمعیت، باید با یک نگاه فرهنگی و تربیتی به استان ها نگریست و آموزش خانواده ها نیز در این زمینه بسیار قابل اهمیت است. موضوع بعدی بحث تحکیم جایگاه شوراهاست، بطوریکه شوراها و دولتی ها نباید در تقابل با یکدیگر قرار بگیرند وهر کدام رسالت خود را در این زمینه به انجام برسانند.
· سرکار خانم زهرا نورا عضو محترم شورای شهر گرگان عنوان کردند: مصوبات شورایعالی استان ها قدرت اجرایی ندارند مگر اینکه، طرح های ارسالی از مجمع به شکل صحیح در کارگروه ها تنظیم و تدوین شود. پیشنهاد اینجانب این است که اعضایی که در استان های هم جوار سکونت دارند در یک کارگروه مشترک برروی موضوعات کار کنند، البته نباید خارج از قاعده و اصول عمل شود.
· خانم دکتر آباد افزودند: در خصوص طرح هایی که توسط همکاران ارسال می شود، اعلام آمادگی می کنیم. دبیرخانه مجمع آمادگی دریافت نظرات و طرح های پیشنهادی اعضای محترم را دارد.
· سرکار خانم زهرا لری مسئول محترم کمیسیون اجتماعی و جوانان شورای شهر کرمان عنوان کردند: همیشه در جلسات اول، مشکلات و مسائلی مطرح است و باید الویت هایی که در حوزه بانوان است، مشخص و به تناسب آن، طرح ها تعیین و ارائه گردند.
· در ادامه جلسه خانم دکتر آباد به قرائت طرح پرداختند و اعضای محترم نظرات و پیشنهادات اصلاحی خود را در قالب طرح بیان نمودند.
· خانم کمالی عنوان کردند: مهمترین مشکل طرح حاضر در شهرهای کم درآمد، عدم وجود ردیف درآمدهای دراختیار است و این مسئله در شورایعالی استان ها محل ایراد است. نکته دیگر اینکه در ترکیب اعضای ستاد باید به منظور تسهیل در رای گیری تعداد افراد فرد باشد.
· خانم دکتر آباد در پاسخ به این مشکل بیان کردند که پیش بینی بودجه این طرح در سال جاری تنها به دلیل پایان فصل بودجه ریزی شهرداری ها می باشد و لذا تنها در سال جاری تامین اعتبار آن از طریق ردیف های 16 و 17 می باشد و در سال های آینده پیش بینی بودجه آن همانند سایر طرح ها و پروژه ها از محل اعتبار بودجه تامین خواهد شد.
· خانم دکتر دانیالی در ادامه بحث موضوع مربوط به زنان سرپرست خانوار را مطرح کردند و افزودند: بهتر است کمیته امدادامام خمینی (ره) و بهزیستی در این زمینه وارد شوند، چرا که در شرایط کنونی حدود 7/2 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم و بسیاری از آن ها نیز آماده ازدواج هستند و می توانند به عنوان گروه هدف درنظر گرفته شوند و کمیته امداد و بهزیستی نیز به عنوان متولیان اجرایی قابل تأمل می باشند.
· خانم غفوری پیشنهاد کردند: همانطور که در طرح پیش بینی شده است بنابه ضرورت، از دستگاه های اقتصادی و افراد حوزه و دانشگاه نیز می توان دعوت به عمل آورد. همچنین بهتر است این طرح را از زیر مجموعه کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری خارج کنیم و باتوجه به  موضوعیت،  آن را زیر نظر کمیسیون فرهنگی -  اجتماعی قرار دهیم. وی افزود: نکته مهم بعدی در خصوص هزینه کرد آن از ردیف ماده 16 و 17، تعیین چارچوب است مثلا درصد مشخصی از آن ردیف ها را به این طرح اختصاص دهیم. 
· جناب آقای دکتر جمال باقری رئیس محترم شورای شهر ساری در ادامه جلسه مجمع مشورتی حاضر شدند. ایشان ضمن عذرخواهی از تأخیر در جلسه و خیرمقدم به حاضرین،  به اهمیت جایگاه شوراها در راستای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی اشاره نمودند و فرمودند: این امر می تواند در همه اقشار جامعه به ویژه بانوان و زنان سرپرست خانوار از طریق ایجاد کارگاه ها و تعاونی های خرد اقتصادی اعمال شود. از سوی دیگر علی رغم تأکیدات مکرر دین مبین اسلام و قوانین موجود، باز هم در بسیاری از موارد، خشونت علیه بانوان و عدم رعایت جایگاه زنان در جامعه قابل اهمیت است. هرچند این مسئله در دوران های مختلف دارای اشکال مختلفی می باشد. متأسفانه در بحث طلاق شاهد آمار نگران کننده ای در کشور هستیم و متاسفانه مسائل فرهنگی در پیدایش آن مهمتر از مسائل اقتصادی نمود داشته اند بطوریکه در استان های کم برخوردارتر این آمار حتی کمتر از استان های برخوردارتر نظیر تهران و کرج است. وی افزود: رعایت حقوق خانم ها، زنان سرپرست خانوار و کودکان کار به عنوان اقشار آسیب پذیر جامعه از مسائل چالش برانگیز در کلیه جوامع به شمار می آیند. ایشان همچنین وجود چنین مجامعی به ویژه در شکل  تخصصی در میان بانوان را مایه مسرت دانستند و اظهار داشتند: حضور گسترده بانوان در جلسات شوراها نشان می دهد که تا چه حد می توانند در حل مسائل فرهنگی، اجتماعی و ... تاثیرگذار باشند و جامعه نیازمند نگاه ظریف و مادرانه ایشان است.
· در ادامه جلسه خانم نورا بیان کردند: در طرح فعلی چهارچوب قانونی رعایت نشده و ماده واحد می بایست اشاره به قانون کند. هم چنین مهمترین ماده در این طرح ماده 4 است که از نقاط قوت در این طرح بشمار می آید ولی بهتر است بدون استفاده از ردیف ماده 17 هزینه آن را پیش بینی و اجرایی کنیم. 
· خانم دکتر آباد در پاسخ به ایراد مطرح شده گفتند: همانطور که قبلا نیز توضیح داده شد، در این طرح چندین ماده لحاظ شده است، لذا وجود ماده واحد در این طرح مصداق ندارد. همچنین در مورد بودجه، به دلیل اینکه فصل بودجه ریزی به اتمام رسیده است برای امسال از ردیف های در اختیار استفاده می شود و سپس در متمم بودجه، اعتبار آن را پیش بینی می کنیم. 
· سرکار خانم زهرا زمانی رئیس محترم کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر یاسوج اشاره کردند: در بند الف ماده 2، کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری لحاظ شده است حال آنکه در شورای شهر یاسوج چنین کمیسیونی وجود ندارد و بهتر است براساس مقتضیات هر شهر و استان پیش بینی کمیسیون صورت گیرد.
· سرکار خانم اعظم السادات حسینی کوهستانی رئیس محترم کمیته بانوان و نائب رئیس کمیسیون فرهنگی  - اجتماعی شورای شهر بهشهر پیشنهاد کردند: از متولیان فرهنگی مثل اداره ارشاد و سازمان فرهنگی در ستاد استفاده شود. همچنین در بند 4، در پیش بینی بودجه ، به اعتقاد اینجانب لحاظ کردن یک ردیف مستقل برای موضوعات مربوط به بانوان می تواند به عنوان راهکار در نظر گرفته شود تا از این پس برای طرح هایی که مرتبط با موضوعات بانوان می باشد، با مشکل مواجه نشویم.   
  
در پایان پس از اصلاح موارد مورد توافق، رای گیری انجام شد که طرح با اکثریت آراء به تصویب رسید. 
مصوبات:
- مقرر شد در خصوص افراد ستاد توسعه جمعیت، بنابه ضرورت از افراد و نهادهای ذی صلاح دعوت به عمل آید.
- مقرر شد جلسات مجمع مشورتی بانوان در سطح استانها برگزار شده و گزارش جلسات به مجمع ارسال گردد.
- مقرر شد در خصوص کمیسیون مرجع با توجه به مقتضیات هر استان تصمیم گیری و تعیین شود. 
- مقرر شد طرحهای پیشنهادی  جهت طرح در جلسات مجمع توسط اعضاء محترم به صورت مکتوب به دبیرخانه مجمع ارسال گردد.
- همچنین مقرر شد جلسه آتی در تاریخ 6/4/93 در شهر خرم آباد برگزار شود.       

 
   
 


print
rating
  نظرات