مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1391/2/10 16:18:44


همراه با شوراهای اسلامی

 

 

بابرگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا در اسفند 1377 و آغاز به کار شوراها در اردیبهشت 1378 یکی از اصول قانون اساسی به منصه­­ی ظهور رسید علیرغم تاکید بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی و فرمان ایشان در سال 1358 مبنی بر تشکیل شوراهای اسلامی تشکیل شوراها پس از بیست سال تاخیر عملی شد و انتخاب 110000 نفر در این عرصه نوید بخش حضور جدی مردم در حکومتی مردسالار در حکومتهای محلی بوده و هست.

امروزه پس از گذشت 12 سال از تشکیل شورا در کشور شوراهای اسلامی به آرامی و با فراز و نشیب بسیار جایگاه خود را در اداره امور شهر و روستا پیدا کرده و در راستای تحقق مدیریت واحد شهری از دو جنبه ی نظارتی و تقنینی خود می کوشند در این بین شورای اسلامی شهر تهران به لحاظ جایگاه اجتماعی سیاسی و ... حایز اهمیت است و به نوعی از آن به عنوان پیشانی شوراها نام برده می شود و همیشه الگو و سرمشق دیگر شوراها بوده و هست.

شورای اسلامی شهر تهران در دوره اول به دلایل فراوان که خارج از این مبحث می باشد پس از دو سال منحل شد و با انحلال آن حلاوت و شیرینی ظهور شوراها در کام مردم به تلخی گرائید البته در دو سال ابتدائی کارهائی صورت گرفت که به سادگی از کنار آن نمی توان گذشت از جمله آفت هائی می توان به برگزاری انتخابات شورایاری های محلات شهر تهران اشاره کرد.

اکنون شوراها به ثباتی نسبی رسیده و در این مسیر گام بر می دارد اما چالش ها و آنتنهائی گریبانگیر شوراهاست که باید مورد بررسی قرار گرفته و در برطرف کردن آنها کوشید.

الف) یکی از آفت هائی که نه تنها شوراها بلکه تمامی دستگاه های اجرائی کشورمان با آن دست به گریبان هستند سیاست زدگی است سیاسی بودن و یا سیاسی فکر کردن به تنهائی کاربدی نمی تواند باشد اما اگر در نحوه تصمیم گیری در امور شهرو دیگر موارد آمیخته شود نه تنها سازنده نیست بلکه مخرب بوده نمونه بارز آن در شوراهای اسلامی می توان به شورای دوره اول شهر تهران اشاره کرد که سرانجام به انحلال کشید هر چند با تشکیل شوراهای دوم و سوم و فعالیت آنها در راستای آبادانی شهر تلخی شورای اول به فراموشی سپرده شد.

ب) امروز با گذشت بیش از دوازده سال از تشکیل شورا هیچ شورائی در ایران اسلامی دارای ساختار اداری مصوب و قانونی نیست و به طور کلی شوراها در کشورمان از یک قوام و ساختار اداری منسجم و مطلوبی برخوردار نمی باشد به عنوان نمونه شورای اسلامی شهر تهران هم اکنون با ساختار اداری اداره کل اجرائی شورای اسلامی شهر تهران که در زمان قائم مقامی وزیر کشور در وزارت کشور اداره می شد اداره می شود و آن ساختار پاسخگوی امروزه ی شورای اسلامی شهر تهران نیست هر چند فعالیت ها و چارت های گوناگونی در این زمینه انجام و کشیده شده امام تا به امروزه به جائی نبرده است و با آمد و شد اعضاء در دوره های گوناگون شاهد حجیم شدن و بزرگ تر شدن ساختار اداری شوراها خواهیم بود.

ج) نقیصه های قانونی که در قانون شوراها وجوددارد از دیگر مواردی است که شوراها را با مشکل مواجه کرده هرچند اصلاحیه هائی برقانون شوراها در سالهای گذشته نوشته شد اما کماکان مواردی وجود دارد که جای بررسی داشته و دارد که امید است با شروع مجلس نهم و تشکیل فراکسیون مدیریت شهری و   افراد کار بلد و کاردان در فراکسیون مذکور در این خصوص فعالیت های مثبت و اقدامات شایسته ای انجام پذیرد.

علیرغم مواردی که ذکر شد امروز شورای اسلامی شهر تهران و به تبع آن دیگر شوراها با یک ثبات نسبی و به دور از هیاهوها و جنجالهای سیاسی در راستای تحقق مدیریت واحد شهری گام بر می دارد و در این مسیر با استفاده از تجارب اعضا ، کارشناسان کار آزموده و کارکنان خود در این جهت به حرکت خود ادامه می دهد برگزاری بیش از 1000 جلسه در دوازده سال گذشته و ... مصوبه غیر از مصوبات نامگذاری و باغات جهت رفاه شهروندان و اداره ی هر چه بهتر شهر گواه این مدعاست و با تجدید دوره ی سوم شوراها زمان زیادی تا شروع فعالیت شوراهای چهارم باقی نمانده و این مهم حمایت و همراهی شهروندان محترم را می طلبد تا با همراهی خود در زمان باقی مانده شورای سوم و حضور آنان در تشکیل شوراهای چهارم برگی دیگر از کتاب زرین شوراها را رقم بزنند.

امید است با نزدیک شدن به هفته شوراها به خصوص نهم اردیبهشت ماه روز شوراها فرهنگ شورائی بودن و به قول قرآن کریم «شاورهم فی الامر» و « وامرءهم شوری بینهم» را سرلوحه کار خود قرار داده و با اراده و همت خرد جمعی در آبادانی پیشرفت کشور عزیزمان بکوشیم.

 

 سید محمدرضا رضوی فرد                                                                 مدیرکل روابط عمومی و بین الملل

شورای اسلامی شهرتهرانprint
rating
  نظرات