مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1398/5/23 14:39:3

مرتضی الویری در بازدید از منطقه 13 بیان داشت؛
سرخه حصار می تواند قطب گردشگری تهران باشد/ استفاده از ظرفیت های داخلی باید الگوی شهرداری های مناطق باشد / عکس
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: باید دید و نظرمان در خصوص تامین منابع را تغییر دهیم و به جای اتکا به سیستم قطره چکانی بودجه از مرکز به دنبال استفاده از ظرفیت های موجود در سطح محلات و نیز استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در انجام پروژه های بزرگ باشیم.


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز  مرتضی الویری از پروژه های منطقه 13 بازدید کرد.

 

بافت فرسوده و متراکم منطقه، آب نمای میدان دوم نیروی هوایی، پایانه شهید براری (خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی)، ایستگاه پسماند، پارک جنگلی سرخه حصار، نگارخانه شرق و .. از جمله مواردی بود که مورد بازدید رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفتند.

 

مرتضی الویری در پایان بازدید خود با اشاره به بافت فرسوده این منطقه  گفت: تصور می کنم لازم است پکیج ها و مجموعه های تشویقی طراحی شود تا مالکین بافت فرسوده  ترغیب به تجمیع پلاک ها  شوند.  در این بازدید بناهایی دیدیم که  وسعتش در حد10، 12  متر مربع بود و طبیعی است که  این واحد های ریز دانه نمی توانند اینطور باقی بمانند چرا که نه برای مالکانشان توجیه اقتصادی دارد و نه برای  بافت شهری آینده خوبی را رقم خواهند زد. لذا  لازم است سیاست های تشویقی به نحوی که مالکان ترغیب به تجمیع پلاک ها شوند تا این بافت های ریز دانه قابل زیست باشد، به کار گرفته شود. 

 

الویری در ادامه افزود: گرچه شهرداری منطقه 13 در این معابر باریک امکاناتی را به وجود آورده بود نظیر ایجاد  پاتوق های محله ای و ساماندهی مسیر ها که قابل تقدیر بود.

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به وجود نگارخانه شهر به عنوان یک ظرفیت هنری مناسب برای اهالی منطقه گفت: وقتی فضای بلا استفاده تبدیل به یک نگارخانه به این زیبایی می شود نشان از آن دارد که می توان از ظرفیت های محله ها به بهترین شکل استفاده کرد و فقط نیاز به کار کارشناسی و شناسایی این ظرفیت ها دارد.

 

الویری در ادامه با اشاره به ابتکار جالب شهرداری این منطقه در استفاده از خلاقیت دانش آموزان در رنگ آمیزی دیوار های شهری گفت: اقدام خوب شهرداری این منطقه استفاده از پتانسیل دانش آموزان حرفه ای برای رنگ آمیزی روی دیوار ها  بود که این اقدام هم سبب زیبا شدن منظر شهری شده و هم توانسته کمک هزینه تحصیلی خوبی برای دانش آموزان ایجاد کند و هم سبب صرفه جویی شده است. امیدواریم مناطق دیگر از این اقدام الگو بگیرند.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به ایستگاه پسماند و مرکز بازیافت زباله در این منطقه گفت: وجود این ایستگاه ها سبب می شود  به جای حمل زباله به کهریزک و ایجاد مسائل محیطی زیستی زباله در همان منطقه تفکیک شود که اگر دیگر مناطق نیز مبادرت به چنین کاری کنند یقینا در هزینه های حمل و نقل زباله صرفه جویی خواهد شد.

 

رییس شورای عالی استان ها در ادامه با اشاره به مهمترین بخش بازدید از منطقه 13 یعنی بازدید از پارک جنگلی سرخه حصار گفت: خوشبختانه پروژه های زیادی در این بوستان جنگلی تعریف شده  که دارای توجیه فنی و اقتصادی است و می توان امیدوار به ورود  بخش خصوصی به این پروژه ها بود.

 

وی ادامه داد: فعالیت های متنوعی نظیر ایجاد  تله کابین، پل طبیعت،  ایستگاه دوچرخه سواری و امکانات اقامتی در این بوستان تعریف شده که اگر با حضور بخش خصوص بهره برداری شود این مجموعه را به قطب گردشگری تبدیل خواهد کرد که نه تنها از سایر مناطق شهر بلکه  از سایر نقاط کشور خانوارهایی برای گذراندن اوقات فراغت در آنجا حضور خواهند یافت.  امیداریم با عملیاتی شدن این  پروژه های مشارکتی شاهد شکوفایی سرخه حصار شویم.

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با تاکید بر اینکه شهرداری های مناطق باید زمینه مشارکت و فعالیت بخش خصوصی را در سطح مناطق ایجاد کنند گفت:  مهمترین تنگناهای مناطق کم برخوردار  فقدان منابع کافی برای انجام پروژه های بزرگ است و  تا زمانی که این مناطق متکی به درآمد قطره چکانی شهرداری باشند نباید امیدوار به تحول بود ولی برای گریز از این سیکل باطل بایستی دید و نظرمان را در زمینه تامین منابع تغییر دهیم.

الویری افزود: ما باید پروژه های مهم را اقتصادی کنیم یعنی سرمایه گذاری در آن توجیه پذیر شود و بعد به بخش خصوصی واگذار کنیم. بایستی بپذیریم سرمایه گذار موقعی می تواند سرمایه گذاری کند که تضمین لازم وجود داشته باشد و سود قابل اطمینان و موثری  را بتواند پیش بینی کند. این کار در بسیاری از مناطق شهر  تهران قابل عمل است.

 

وی افزود: منتهی  برخی از شهرداران با همان ویژگی های دولت مدارانه کار می کنند و منتظرند منابعی از مرکز اختصاص پیدا کند اما برخی دست های خود را برای فشردن دستان سرمایه گذاران باز کرده اند و می توانند تحول جدی رقم بزنند.

خبرنگار مهدي شاهواري

لینک تصاویر: http://shora.tehran.ir/default.aspx?tabid=1114&ArticleId=17899

print
rating
  نظرات