مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1398/5/20 14:19:23

در راستای توسعه ورزش همگانی صورت گرفته است:
ورزش از سبد خانوار شهروندان تهرانی حذف نشده است/ نگاه توسعه محور شورای پنجم به ورزش همگانی به دور از هیاهوی رسانه ای
بدون تردید شورای پنجم توانسته گام موثری در جهت سلامت شهروندان با اقداماتی همچون لغو مصوبه برج  باغ ها و یا توجه به سیستم های حمل ونقلی پاک بردارد اما در کنار این موارد توجه به ورزش همگانی نیز به عنوان یک اصل در تامین سلامت شهروندان نیز مد نظر قرار گرفته گرچه در هیاهوی رسانه ای چندان بدان توجه نشده است .

 


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران،  با روی کار آمدن شورای پنجم پرداختن به موضوع ورزش همگانی از سوی کمیته ورزش شورا به معنای واقعی خود مد نظر قرار گرفت به طوریکه طرح خیابان ورزش در محلات هم استقبال شهروندان را در پی داشت و هم اصل پرداختن به ورزش همگانی را معنا کرد.

 

شفافیت، پاسخگویی، انضباط مالی و پرهیز از موازی کاری ها از جمله اهداف مدیریت شهری در دوره حاضر بوده است که تا کنون بخش اعظمی از این اهداف نیز محقق شده اما توجه به سلامت شهروندان نیز یکی از موادی است که در این دوره مورد توجه و اهمیت فراوان قرار گرفته است.

 

بدون تردید شورای پنجم توانسته گام موثری در جهت سلامت شهروندان با اقداماتی همچون لغو مصوبه برج  باغ ها و یا توجه به سیستم های حمل ونقلی پاک بردارد اما در کنار این موارد توجه به ورزش همگانی نیز به عنوان یک اصل در تامین سلامت شهروندان نیز مد نظر قرتار گرفته گرچه در هیاهوی رسانه ای چندان بدان توجه نشده است.

 

عدم افزایش تعرفه اماکن ورزشی شهرداری تهران

از سال 96 تا کنون تعرفه اماکن ورزشی شهرداری تهران افزایش پیدا نکرده است و این در حالی است که همزمان با تحریم ها و افزایش نرخ تورم تقریبا اکثر کالاهایی که با زندگی روزمره شهروندان سرو کار داشته شامل گرانی هایی تا چندین برابر نیز شده اند. با این وجود شاهدیم که در دوسال گذشته تعرفه اماکن ورزشی افزایش پیدا نکرده تا شهروندان بتوانند به این امر مهم بپردازند.

خلا تحرک در زندگی شهری و ماشینی امروز ما قابل حس است و در چنین شرایطی فراهم آوردن امکان ورزش کردن و حفظ چنین موقعیتی می تواند یک دستاورد مناسب برای مدیریت شهری باشد.

 

کاهش برون سپاری مدیریت اماکن ورزشی

از جمله اقدامات مناسب کمیته ورزش در دوره اخیر می توان به تلاش در راستای کاهش برون سپاری مجموعه های ورزشی شهرداری تهران اشاره کرد.

 

همچنان که استفاده از توان و  تجربیات مدیران درون سازمانی در راستای اداره مجموعه ها از سوی این کمیته مورد تاکید قرار گرفته چرا که سازمان ورزش بابت تربیت مدیران هزینه های گزافی صرف نموده است. نداشتن تخصص و ایجاد فاصله زیاد بین مجموعه های ورزشی با بدنه شهرداری از دیگر معایب برون سپاری  این مجموعه ها است که می توان با استفاده از توان مدیران داخلی این معایب را برطرف کرد.

 

بوستان هایی با امکان ورزش کردن

گرچه تجهیز بوستان های شهر به وسایل ورزش همگانی به چندین سال قبل باز می گردد اما این رویه در مدیریت شهری فعلی نیز از اولویت خارج نشده و همچنان شاهد تجهیز بوستان های شهر به وسایل ورزشی هستیم و در خیلی از موارد نیز این وسایل نوسازی شده اند.

 

امروز در اکثر بوستان های شهر امکان ورزش کردن وجود دارد اگر چه نمی توان منکر معایب شد اما هم اینکه در شرایط سخت کنونی همچنان به این امر مهم توجه می شود جای شکر دارد.

 

خیابان ورزش طرحی ورزشی نه هزینه بر

بدون شک می توان گفت اجرای خیابان ورزش در محلات و نیز خیابان متمرکز ورزش، مهمترین اقدام کمیته ورزش در شورای پنجم است که هم استقبال شهروندان را در پی داشته است  و هم حال و هوایی گذشته را در محلات تداعی می کند.

توسعه و ترویج ورزش همگانی یک نیاز اساسی در زندگی شهر نشینی و ماشینی دنیای امروز است و امیدواریم رویه توجه به این مهم از سوی کمیته ورزش و مدیریت شهری تهران ادامه دار باشد.

خبرنگار/ مهدی شاهواریprint
rating
  نظرات