مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/11/17 12:13:42

شهربانو امانی در نشست مشترک با شورایاران زن در محلات تهران تاکید کرد:
لزوم مشارکت حداکثری زنان در انتخابات شورایاری‌ها در سال ۱۳۹۸ / ما باید در تمام مقدرات جامعه دخالت کنیم / عکس
  عضو شورای اسلامی شهر تهران در نشست با شورایاران زن در محلات بر افزایش مشارکت حداکثری زنان در انتخابات شورایاری‌ها در سال ۱۳۹۸ ، چه به عنوان انتخاب کننده و چه به عنوان انتخاب شونده تاکید کرد.

 


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز شورایان زن مناطق ۳، ۷، ۸، ۹، ۱۸ و۲۰ با حضور در شورای شهر تهران با شهرابانو امانی، عضو شورای شهر تهران درباره مسائل و مشکلات محلات و به ویژه مشکلات زنان در محلات به گفت و گو پرداختند.

شهربانو امانی در آغاز جلسه ضمن تسلیت ایام فاطمیه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ما انقلاب کردیم و اگر شاخص‌ها رعایت نشده است، باید دست بدست هم دهیم تا انقلاب به ریل خود بازگردد. در شهر من، ارومیه، اولین راهپیمایی را پس از انقلاب، زنان انجام دادند.زنان در ۸ سال دفاع مقدس علاوه بر آنکه فرزندشان که عزیزترین داشته زندگی آنها بود تقدیم انقلاب کردند، طلا و جواهرات و تمام اندوخته هایشان را تقدیم کردند. افزون بر این، در هیئت ها و منازلشان نیز پشتیبانی می کردند.ما پس از انقلاب اعتماد کردیم که زنان می توانند جایگاه خود را در جامعه بدست آوردند، اما این گونه نشد.عده ای از متحجرین پس از انقلاب نزد حضرت امام رفتند و گفتند:انقلاب تمام شده است و اکنون زمان آن است که زنان به خانه ها بازگردند.

 

زنان در پیروزی انقلاب اگر از مردان جلوتر نباشند، عقب تر هم نبودند. حضرت امام فرمودند، زنان باید در تمام مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند.ما باید در تمام مقدرات جامعه دخالت کنیم.هرجا مشکلات جامعه را نمی‌توانند حل کنند، می‌اندازند گردن زنان. مساله اشتغال در کشور حل نشده است اما تلاش می‌شود اشتغال زنان را مقصر مساله جلوه دهند.هر جا رقابت عادلانه و منصفانه میان زنان و مردان بوده است زنان توانسته‌اند با توانایی هایشان جایگاه خود را بدست آورند.ما می‌خواهیم شانه به شانه هم مشکلات را حل کنیم.

وی در ادامه افزود:

امانی با بیان اینکه بعضاً عده ای مطالبات زنان را سیاسی می کنند، افزود:بعضا از ابزار دین برای دور کردن زنان از اجتماع استفاده کردند. ما می دانیم که دین ما دین عدالت و مساوات است، ما اعتماد کردیم و  این باعث شد که ما یک عقب ماندگی داشته باشیم. هر جامعه‌ای که زنان در آنجا عقب نگه داشته شوند آن جامعه عقب خواهد ماند. سرمایه گذاری برای مادران جامعه یعنی سرمایه گذاری برای جامعه.

امانی با بیان اینکه باید زنان همانند بیانیه اجلاس بین المجالس، ۳۰ درصد لیست‌های انتخاباتی را شامل شوند اضافه کرد:ما تصمیم گرفتیم به کف جامعه بازگردیم و این اتفاق با واکاوی خودمان از سال ۱۳۹۲ افتاد. زنان باید در مجلس و نهادهای تصمیم گیری حضور داشته باشند  تا بتوانند به حقوق خود دست پیدا کنند.

 

امانی با بیان اینکه باید دست کسانی که به شورایاری نگاه دلال ماآبانه و رانت‌خواری دارند قطع شود، گفت: در کشورهایی که دین هم ندارد، هرگاه خبرنگاری فسادی را افشا می‌کند مورد حمایت جامعه قرار می‌گیرد، در حالی که در کشور ما اینگونه نیست.اما شما خواهران من خسته نشوید و از مسیر کناره‌گیری نکنید، بلکه تلاش کنید مشارکت دیگر زنان را نیز جلب کنید. من به شما قول می‌دهم در انتخابات آینده هیچ کسی به خاطری دیدگاه‌هایی که دارد، رد صلاحیت نخواهد شد.در انتخابات دوره چهارم شورا دو هزار نفر رد صلاحیت شدند، اگر بنا است کسی رد صلاحیت شود باید کسانی باشند که از شورایاری سو استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: معتمدین محلات می‌توانند هیات نظارت محلات باشند. باید افراد سالم هیات اجرایی را تشکیل دهند. صندوق رای نباید در اختیار کسی باشد که خودش کاندیدا است. اگر همین مسائل رعایت می‌شد، قطعا پنج نفر ناظر در یک زمان برای یک کاندیدا سخنرانی نکرده و قانون را رعایت می‌کرد.اگر شورایاری‌ها به درستی نظارت می‌کردند،  قطعا باغات تهران به یغما نمی‌رفت.

امانی با تاکید بر اینکه وظیفه داریم به عنوان شورای شهر برای برگزاری انتخابات شورایاری بستری ایجاد کنیم که مردم بتوانند انتخاب‌های بهتری داشته باشند، گفت: مردم هر محلی بهتر می‌دانند چه کسانی می‌توانند اثرگذارتر باشند و مایلیم کار را به مردم بسپاریم. البته دوست داریم زنان مشارکت بیشتری داشته باشند. ما مصوب کرده‌ایم که در مدیریت شهری هم در مدیریت میانی به بالا ۳۰ درصد به  زنان اختصاص پیدا کند. البته ما قطعا از شورایانی که قصد خدمت دارند فارغ از نگاه سیاسی حمایت می‌کنیم.

امانی در ارتباط با اقدامات شورای شهر برای کنترل آلودگی هوا نیز گفت: در ارتباط با آلودگی هوا با برنامه‌ریزی که صورت گرفت و به خاطر معاینه فنی برتر توانسته‌ایم وضعیت را بهبود ببخشیم اما متاسف هستم که بگویم برخی قطعات فنی را اجاره می‌کنند و معاینه فنی می‌گیرند. لازم است از خودمان شروع کنیم و شهروندانی مسئولیت پذیر باشیم.

امانی در پایان هدف از تشکیل این نشست را افزایش مشارکت حداکثری زنان در انتخابات شورایاری‌ها در سال ۱۳۹۸، چه به عنوان انتخاب کننده و چه به عنوان انتخاب شونده عنوان کرد.

گفتنی است در ادامه این جلسه بانوان شورایار به بیان مشکلات محله خود پرداختند.

لینک تصاویر: http://shora.tehran.ir/default.aspx?tabid=1114&ArticleId=15511

print
rating
  نظرات