مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/10/1 13:57:41

ناهید خداکرمی با اشاره به نصب دکل‌های مخابراتی گفت:
در سال 97 تنها 293 مجوز جدید برای نصب دکل‌ها صادر شده است
ناهید خداکرمی با اشاره به نصب دکل های مخابراتی تاکید کرد: در سال 97 تنها 293 مجوز جدید برای نصب دکل ها صادر شده است و به شهروندان اطمینان می‌دهم  دکل‌های مخابراتی با حساسیت‌های ویژه بررسی می‌شوند و آسیبی به آنها وارد نمی‌شود.

 


 

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر نصب 600 دکل مخابراتی در 6 ماهه اخیر در تهران منتشر شد. این خبر اشاره می‌کرد که تهران تبدیل به جنگل دکل‌های مخابراتی شده است.

 

پس از انتشار این خبر، پایگاه اطلاع رسانی این معاونت، با در میان گذاشتن خبر منتشر شده با ناهیدخداکرمی عضو و رییس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران و نماینده شورا در کارگروه نصب آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی، صحت و سقم این ادعا را مورد بررسی قرار داد.  

 

خداکرمی با تکذیب این خبر گفت: در سال 97 تاکنون تنها 293 مجوز برای دکل های جدید از سوی این کارگروه صادر شده است. بنابراین نصب 600 دکل در این مدت کذب است.

 

وی در تکمیل سخنانش یادآور شد: در سال 97، 853  درخواست نصب دکل که بخش اعظمی از این دکل‌ها نیز مربوط  به سالهای قبل بوده  مورد بررسی قرارگرفته و برای آنها مجوز صادر شده است  اما آنچه در این سال و از سوی این کارگروه مجوز جدید صادر شده برای  293 دکل با درخواست جدید بوده است.

 

رییس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران در ادامه تاکید کرد: از سال 97 و از زمانی که بر طبق مصوبه شورا صدور مجوز برای دکل‌های مخابراتی در دستور کار شرکت ارتباطات شهر قرار گرفت، بیش از 2 هزار دکل فاقد مجوز وجود داشت.

 

وی با اشاره به اینکه اولویت کارگروه صدور مجوز نصب دکل و آنتن‌های مخابراتی، بررسی وضعیت دکل‌ها از منظر استانداردهای زیست محیطی، بهداشتی، ایمنی و شهرسازی است گفت: از این تعداد دستور جمع‌آوری هر کدام از دکل‌ها که دارای اشکال هستند و شرایط احراز استانداردها را نداشته اند، صادر شده است. در این کارگروه نمایندگانی از معاونت شهر سازی شهرداری تهران، سازمان تنظیم مقررات رادیویی و نیز سازمان فضای سبز شهرداری حضور دارند و این نمایندگان با حساسیت ویژه‌ای نصب این دکل‌ها را بررسی می‌کنند.

 

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران تاکید کرد: عدم وجود تشعشعات مضر، رعایت حد فاصله ایمنی تا مدارس و مراکز آموزشی و نیز  بیمارستان‌ها همه از استانداردهایی است که در نصب دکل ها و آنتن های مخابراتی باید رعایت شود.

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر بالغ بر 2700 درخواست به کارگروه صدور مجوز نصب دکل و آنتن های مخابراتی واصل شده که این درخواست‌ها شامل موارد جدید و قدیم هستند. تاکنون تعداد زیادی از دکل‌ها نیز اخطار برای رفع اشکال یا جمع آوری دریافت کرده اند. همچنین  تاکنون حدود 351 مورد نیز رفع درخواست  از سوی این کارگروه انجام شده، یعنی شرایط مورد نیاز احراز نشده است.

 

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران افزود: فهرست 755 دکل غیر مجاز نیز به مناطق شهرداری برای جمع آوری داده شده که همه‌ی این موارد در قالب یک برنامه توسعه یکپارچه در دستور کار قرار گرفته است. تا پیش از شورای پنجم تعداد قابل ملاحظه‌ای از دکل‌ها وجود داشت که بدون مجوزهای ایمنی نصب شده بودند و غیر قابل کنترل بودند. ولی امروز این دکل‌ها از منظر ایمنی،  بهداشتی و شرایط مکانی مورد رصد قرار می‌گیرند.

 

وی در توضیحی عمده نگرانی شهروندان را برای 32 دکل زمینی که مجوز آنها صادر شده است دانست و افزود: البته هنوز تمام این تعداد نیز نتوانسته اند کاملا ملاحظات را رعایت کنند چرا که پس از نصب هم نظارت بر رعایت کامل ملاحظات ایمنی نیز صورت می گیرد و چنانچه عوامل جدید موجبات عدم احراز را ایجاد کرده باشند این دکل ها باید  جمع آوری  شوند.

 

خداکرمی گفت: از 293 مجوز صادر شده نیز 87 دکل پشت بامی مجوز گرفته اند. که از بی ضررترین نوع دکل‌ها محسوب شده و اغلب آن‌ها  اشتراکی هستند. وجود این دکل‌های اشتراکی سبب شده تا از نصب بیش از هزار دکل جلوگیری شود، و این یکی از اقدامات خوب این کارگروه محسوب می‌شود. ما در جمع آوری دکل‌هایی که مضر تشخیص داده شوند هیچ مسامحه‌ای نمی‌کنیم و حتی دکل‌هایی که از 7 تا 10 سال پیش هم نصب شده‌اند و امروز استانداردهای لازم را ندارند دستور جمع آوریشان را صادر کرده ایم.

 

وی در ادامه این اطمینان را به شهروندان داد که دکل‌های متعلق به اپراتورهای تلفن همراه، از کم ضررترین نوع دکل‌ها هستند و سازمان تنظیم مقررات رادیویی روی این دکل‌ها نظارت مستقیم دارد.


این نماینده شورای شهر در پایان خاطر نشان کرد:  البته شهروندانی که منازل آنان در جوار و نزدیکی این دکل‌ها قرار دارد اگر احساس کردند که این دکل‌ها برای آنان مضر است می‌توانند با سازمان تنظیم مقررات رادیویی تماس بگیرند. در این‌ صورت ماموران رایگان در محل حاضر شده و تشعشعات محل را مورد آزمایش قرار می‌دهند تا اگر از نظر تشعشعات مضر ایرادی در منطقه احساس شد،مطابق ضوابط با شرکت‌های مسئول برخورد شود.  اما من به شهروندان اطمینان می‌دهم این دکل‌ها با حساسیت‌های ویژه بررسی می‌شوند و آسیبی به شهروندان وارد نمی‌کنند. امیدواریم با روند اتخاذ شده، تا آخر سال تمامی دکل‌های موجود دارای مجوزهای استاندارد باشند.

 

 

 print
rating
  نظرات