مقالات

ایجاد شده توسط : roshanaei-r در 1392/7/27 13:13:0

تهران گردی (3)
کشف تهران هر صبح جمعه

به گزارش اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهرتهران ، مسجد جامعی هدف از این بازدیدها را بررسی مسائل و مشکلات منطقه ، دیدار با اعضای شورایاری های محلات و بازدید از بافت های تاریخی- فرهنگی واقع در محلات شهر تهران خواند و تاکید کرد: حفظ هویت بافت های فرهنگی _ تاریخی سطح محلات از اولویت های مدیریت شهری تهران است که امیدوارم در تعامل جدید با مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این مهم محقق شود.

براساس این گزارش مسجد جامعی در ابتدای بازدید خود از سینما تمدن واقع در ضلع شرقی چهار راه مولوی دیدن کرد.

به گفته مسجد جامعی این سینما توسط خان باباخان تهرانی با همکاری شهرداری وقت تهران در سال 1309 ساخته شده است و قدیمی ترین سینمای موجود در تهران است که هنوز پابرجاست و نیاز به بازپیرایی و بازسازی در همین حوزه را دارد.

مسجد جامعی با اشاره به قدمت سینما تمدن ، گفت: این سینما باعث بروز استعداد ، رشد و تقویت علاقه به فیلم سازی در سینماگران بزرگی مثل مسعود کیمیایی ، سهراب شهید ثالث و احمد رضا درویش شد وآنها استعداد فیلم سازی و سینماگری خود را از این مکان الهام گرفتند.

در ادامه رئیس شورای شهر تهران از بافت تاریخی بازار حضرتی واقع در ضلع جنوب غربی میدان مولوی بازدید کرد.

 مسجد جامعی علت نامگذاری این بازار به نام حضرتی را ، قرار گرفتن این بازار در روبروی جاده قدیم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) دانست و افزود: این بازار چون در کنار دروازه تهران بوده به بازار دروازه هم معروف است.

وی همچنین با اشاره به اینکه دروازه حضرتی بزرگترین ، مهم ترین و آباد ترین دروازه تهران بوده است گفت: از این دروازه بیشترین رفت وآمد به تهران از طریق ری و خراسان می شده است.

درادامه بازدید از نمای بیرونی کلیسای تارائوس و بار توفیوس واقع در این محله نیز دیدن شد.

بازدید از کاروانسرای خاناد تنها کاروانسرای موجود دوره شاه عباس در شهر تهران از دیگر برنامه های رئیس شورای شهرتهران بود.

این کاروانسرا که توسط مالکش تعمیر و بازسازی شده است درگذشته بارانداز بوده و در بیرون دروازه های شهر واقع می شده است که با گسترش تهران درون شهر جای گرفت .

مسجد جامعی با اشاره به معماری ایرانی و بافت تاریخی این کاروانسرا ، خاطر نشان کرد: بی شک این کاروانسرا که نمونه کامل کاروانسرای ایرانی است نمونه ای از کار ارزشمند معماران با ذوق تهرانی را نمایش می دهد.

گفتنی است در این بازدید احمد رضا درویش کارگردان سینما، شهردار منطقه 12 و شورایاران این منطقه ، رئیس شورای شهر را همراهی می کردند.print
rating
  نظرات