مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/9/8 19:50:43

محسن هاشمی رفسنجانی در اجلاس مشورتی روسای شوراهای مراکز استان ها بیان داشت؛
امروز شوراهای شهر و روستا بزرگترین نماد مردم سالاری دینی هستند/ کاهش اعتماد عمومی و هم افزایی منفی مسئولان دو تفاوت جدی حال با گذشته است/ شیوه اعتدالی آیت الله هاشمی در دفاع از عملکرد انقلاب می تواند راهگشای مسئولین کشور باشد
محسن هاشمی رییس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها گفت: چالش های همزاد نظیر کاهش منابع درآمدی شهرداری ها ، موج تورمی و تشدید تحریم ها مدیریت شهری را احاطه کرده و این شرایط دشوار آزمونی برای مسئولان است باید دید چه کسانی از آبرو و اعتبار خود برای انقلاب ومردم مایه می گذارند تا مشکلات حل شود وچه کسانی با فرافکنی، بجای پذیرش مسئولیت وحل مشکل ، بدنبال منافع ومحبوبیت شخصی می روند. انشاله که ما از گروه نخست باشیم .


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران در شصت و دومین نشست مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان شهر ها و مراکز استان ها با حضور محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران و رییس مجمع مشورتی، مرتضی الویری رییس شورای عالی استان ها، نمایندگان شهر همدان در مجلس شورای اسلامی، مسئولان مدیریت شهری همدان و روسای شوراهای کلان شهر ها و مراکز استان ها در شهر همدان برگزار شد.

 

محسن هاشمی در  این نشست گفت: فردا روز شهادت آیت الله سید حسن مدرس و روز مجلس شورای اسلامی استو این روز را به نمایندگان مجلس تبریک می گوییم ، البته در حدود 80 سال قبل که آیت الله مدرس به شهادت رسید، مجلس تنها نماد مردمسالاری ایران بود و امروز شوراهای شهر و روستا، بزرگترین نماد مردمسالاری دینی محسوب می شوند، باتوجه به اینکه این اجلاس آخرین مجمع مشورتی قبل از چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب است، بی مناسبت نیست که نکاتی را در اینباره عرض کنم.

 

وی ادامه داد: وضعیت کشور بخصوص شرایط مدیریت شهری در این ماهها، خطیر و دشوار است، چالشهای همزاد مدیریت شهری را احاطه کرده است، از یکسو اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان که موجب بی ثباتی و تغییر مدیریت شهری در تعدادی از کلانشهرها گردیده است و از سوی دیگر بررسی لایحه ارزش افزوده که میزان درامد و فرایند دسترسی مدیریت شهری به سهم خود از  منابع ناشی از مالیات ارزش افزوده را دشوارتر از شرایط فعلی می کند تلاش های بسیاری شد که این لفظ مالیات ارزش افزوده حذف شود تا شهرداری ها از منابع درآمدی پایدار محروم نشوند و من از آقای الویری و نمایندگان دیگر می خواهم تلاش خود را فروگذار نکنند، تداوم رکود صنعت ساختمان که موجب کاهش منابع شهرداری ها گردیده و موج تورمی که حدود 50 درصد هزینه های مدیریت شهری را در سال آینده افزایش خواهد داد و تشدید تحریمها که مانعی بر انجام وظایف دولت در تامین تجهیزات سیستم حمل ونقل عمومیست، نشانه شرایط دشوار مدیریت شهری دارد.

 

رییس مجمع مشورتی روسای شوراهای کلان شهر ها و مراکز استان ها افزود: در این شرایط چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نیز انتظارات مضاعفی از مدیریت شهری را بهمراه دارد و شرایط حساس کشور و سرریز شدن ظرف جامعه، امکان اقدامات اصلاحی نظیر تعدیل نیرو و کاهش هزینه ها را دشوارتر از گذشته کرده است.

 

وی اظهار داشت: البته این نخستین بار و شدیدترین مرتبه ای نیست که در طول عمر انقلاب، مشکلات کشور را احاطه می کند و دچار چالشهای همزاد می شویم اما دو تفاوت جدی شرایط فعلی با گذشته دارد.

 

هاشمی در ادامه خاطر نشان ساخت: نخستین مورد، در کاهش اعتماد عمومی و همراهی مردم با مسئولان است، فضای بی اعتمادی که براثر مسایلی چون مفاسد اقتصادی، حقوقهای نجومی و افزایش شکاف میان زندگی مردم عادی و مدیران ایجاد شده است ، سرمایه اجتماعی را کاهش داده و این شرایط بستر عبور از مشکلات و مدیریت بحران را ناهموار و توام با موانع کرده است.

 

وی افزود: دومین ویژگی این دوره، هم افزایی منفی مسئولان وجناحهای سیاسی در انتقاد ، سیاه نمایی و دامن زدن به فضای روانی منفی در جامعه است، در دوره های گذشته اگر بخشی از مسئولان و سران قوا، از ادبیات منتقد و منفی استفاده می کردند ، بخش دیگر به دفاع از عملکرد حاکمیت می پرداختند و با نگاه مثبت صحبت می کردند، اما امروز ادبیات اکثر مسئولان قوای سه گانه، ائمه جمعه و صاحبین تریبون های عمومی منتقدانه ومنفی است و مسئولانی که باید از مجموعه عملکرد نظام دفاع کنند خود در مقام اپوزیسیون به نفی این عملکرد مشغولند و گاهی از مردم و منتقدین نیز سبقت می گیرند.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت:  سئوال مردم این است که اگر قرار باشد مسئولان نیز تبدیل به منتقد شوند، چه کسی باید پاسخگو باشد؟ و چه کسی باید مشکلات رابرطرف کند؟

 

هاشمی یادآور شد: در اینجا بی مناسبت نیست که یادی کنیم از آیت الله هاشمی رفسنجانی، شیوه اعتدالی ایشان در نگاه به مدیریت نظام و دفاع از عملکرد انقلاب می تواند راهگشای مسئولین کشور باشد.ایشان در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 که شاید  متنوع و متکثر و فشرده ترین انتخابات ریاست جمهوری در انقلاب باشد، حضور داشت و در کنار کاندیداهای احزاب و جریانات سیاسی گوناگون به رقابت پرداخت.

 

وی افزود: فشردگی رقابتهای آن دوره موجب شده بود که تا کاندیداها برای بدست آوردن آرا بیشتر مسابقه ای در انتقاد از عملکرد جمهوری اسلامی و سیاه نمایی ایجاد کنند و همه جریانات به نوعی منتقد و مدعی گذشته و حال باشند، اما آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمله ای ماندگار گفتند که "در این انتخابات که همه برای بدست آوردن رای بیشتر به انقلاب ونظام حمله می کنند و دستاوردهای آن را تخریب و نفی می کنند، من از عملکرد انقلاب در مجموع دفاع می کنم، هرچند که انتقاد و تندروی هایی وجود داشته است"

 

محسن هاشمی همچنین گفت: ادبیات متفاوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن انتخابات، هرچند که موجب شکل گرفتن دو قطبی دفاع از انقلاب و حمله به نظام شد و شاید این دفاع جذابیت و قدرت جمع آوری آرا مانند شیوه های پوپولیستی و روشنفکری را نداشت اما نشان داد که برای دلسوزان واقعی انقلاب، مصالح جامعه و مردم مهمتر از محبوبیت و منافع فردی است.

 

رییس مجمع مشورتی روسای شوراهای کلان شهر ها و مراکز استان ها گفت: اکنون نیز به نظر می رسد که انقلاب در شرایط دشواری قرار دارد و این آزمونی برای مسئولان است، باید دید چه کسانی از آبرو و اعتبار خود برای انقلاب ومردم مایه می گذارند وخود را هزینه می کنند تا باری از دوش مردم برداشته شود و مشکلات حل شود وچه کسانی با فرافکنی، بجای پذیرش مسئولیت وحل مشکل ، بدنبال منافع ومحبوبیت شخصی می روند. انشاله که ما از گروه نخست باشیم.print
rating
  نظرات