مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/7/19 19:59:11

رئیس کمیته معماری و طراحی شهری خبر داد: (7)
برنامه سوم توسعه شهر تهران بازنگری می شود
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران از بازنگری شهرداری در برنامه سوم توسعه خبر داد .

 

 


به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای شهر تهران، شب گذشته چهارشنبه 18 مهرماه 97 با حضور کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی، در نشست تهران 1402 که کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران برگزار کرده بود، لایحه برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران به نقد و بررسی گذاشته شد.

 

علی اعطا، عضو شورای شهر تهران در جمع بندی مباحث مطرح شده پس از برگزاری دو پنل تخصصی اظهار داشت: این بررسی دو دستاورد بزرگ برای شورای شهر تهران داشت که یکی از آنها جلب مشارکت کارشناسان در قالب ایجاد فضای گفتگو بود که البته باید همه روزه در شورا جریان داشته باشد.

 

وی ادامه داد: این اتفاق تحقق بخشی از وعده های شورای شهر تهران بود که امروز تمرین شد و این در حالی است که چنین فضایی در گذشته نبوده است.

رئیس کمیته معماری شورای شهر تهران دومین دستاورد این جلسه را توافق جمعی بر سر موضوعی خاص برای عمل در این لایحه دانست و تصریح کرد: با وجودی که برای تهیه این لایحه - که من شاهد بودم- زحمات بسیاری آن کشیده شده است، توافق جمعی بدست آمد تا بازنگری در خصوص آن انجام گیرد.

وی تاکید کرد: البته این بازنگری نافی ارزشمندی و زحمات کشیده شده برای تهیه این لایحه نیست و بلکه در جهت بهبود آن است.

امیر آریازند، قائم مقام معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران در این نشست به تشریح برنامه سوم توسعه شهرداری تهران پرداخت و گفت: این برنامه بر اساس و با توجه به اسناد بالادستی تهیه شده است و در تمامی موضوعات کد ارجاع محل سند بالادستی نیز داده شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نمی توان انتظار داشت که در مدت 5 سال تمام مشکلات شهر تهران حل و فصل شود گفت: در این برنامه حرکت به سوی تحقق چشم اندازها طراحی شده است تا با ایجاد زمینه مشارکت بین مسئولین و ذینفعان جهت گیری راهبردی را مبتنی بر مسائل کلیدی شهر و عوامل موثر بر آن را شناسایی کرده و در خلال برنامه راه وحل های آن دست یابیم. و بر همین اساس است که طرح های عملیاتی شهرداری در برنامه سوم شکل گرفت.

قائم مقام معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران اظهار داشت: در این برنامه بر اساس اولویت هایی که شهروندان اعلام کرده بودند مسائل احصا شده و در تحلیل خبرگان مورد برنامه ریزی قرار گرفت.

زهره داوودپور، کارشناس شهرسازی در نخستین پنل این نشست بر ضرورت تفکیک قائل شدن بین شهر بودن تهران، کلانشهر بودن تهران و پایتخت بودن تهران تاکید کرد و گفت: شورای شهر برنامه شهرداری را تصویب می کند و ضرورت دارد تا در به کار بردن کلمات در برنامه ها بر بار معنایی کلمات توجه کنیم.

وی همچنین اظهار داشت: دیگر نکته قابل بحث در این برنامه این است که انگار همه موضوعات در روز اول است و گویی اصلابرنامه ای پیش از این نبوده است.

داوودپور تصریح کرد: مثلا در موضوع فضای سبز انگار هیچ نبوده است و قرار است هر سال 5 درصد آن انجام گیرد و در کل برنامه تنها 25 درصد اصلاح برنامه داریم.

وی همچنین بر ضرورت تناسب موضوعات برنامه با وظایف شهرداری تاکید کرد و گفت: در این برنامه موضوعاتی وجود دارد که تناسبی با ماموریت های شهرداری ندارد که از جمله آن افزایش و یا عدم افزایش جمعیت شهر تهران است.


زهره داوودپور، کارشناس شهرسازی همچنین بر ضرورت توجه به مرز جغرافیایی شهر تهران اشاره کرد و گفت: اگر قرار باشد که پایتخت در نظر گرفته شود و فراتر از مناطق 22 گانه باشد باید حمل و نقل حومه شهر و پایانه ها توجه شود که در این برنامه چنین موضوعی دیده نمی شود.

وی همچنین نسبت به عدم یکپارچگی برنامه انتقاد کرد و گفت: در بخش هایی از برنامه دیده می شود که تقدم و تاخر رعایت نشده ، تلفیق در نظرات صورت نگرفته و برخی از احکام در زیر مجموعه دیگری قرار گرفته است که ضرورت اصلاح آن دیده می شود. همچنین گاها در محتوای برنامه سردرگمی دیده می شود ضمن اینکه هرچه به انتها نزدیک می شویم پراکندگی بیشتر می شود که نیاز به اصلاح دارد.

وی همچنین اظهار داشت: در این برنامه به شاخص ها توجه نشده است در حالی که شاخص ها ابزار نظارت و کنترل برنامه است  ضمن اینکه در برنامه ریزی باید توجه داشت پروژه ها باید پاسخگوی اهداف اولیه باشد.

زهره داوودپور، کارشناس شهرسازی در پایان به برخی پروژه های خطرناک در برنامه اشاره کرد و گفت: اینکه عنوان می شود برخی پارکها را به کارخانجات معروف بسپاریم و یا فلان نشریه را ایجاد کنیم به این مفهوم است که قرار است این موضوع به افرادی خاص واگذار شود و این موضوع برای مدیریت شهری بسیار خطرناک است.

سهراب مشهودی کارشناس مسکن و شهرسازی نیز در این پنل با اشاره به اسناد فرادست اظهار داشت: آنچه از این اسناد بر می آید این است که برنامه های پنج ساله شهرداری اصلا برنامه توسعه نیست.

وی اظهار داشت: آنچه از لایحه نیز بر می آید این است که آنچه تهیه شده یک پیش برنامه است که برای تهیه یک برنامه تهیه شده است.

این کارشناس شهرسازی اظهار داشت: در این برنامه قرار نیست که پیشنهاد جدیدی ارائه شود بلکه ضرورت وجودی آن بر اجرای برنامه ها و احکام دیگر است.

مشهودی اظهار داشت: سطح برنامه ای که نوشته شده است برای یک مسابقه در رده اول است اما وضعیتی که در آن قرار داریم ما را باید بر آن دارد که شرایط موجود را حفظ کنیم تا وضع از این بدتر نشود.

زهرا ترانه یلدا، کارشناس حوزه معماری نیز در این جلسه بر ضرورت خلاصه تر شدن برنامه ارائه شده تاکید کرد و گفت: این برنامه باید حول رویکرد اصلی به شهر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در شرایط ناپایدار حرکت بر مبنای برنامه ضروری است گفت: گاها در برنامه اشاره شده است که موضوعاتی باید منابع مستقل داشته باشد که این موضوع با خزانه مشترک در شهرداری مطابقت ندارد.

ترانه یلدا ادامه داد: موضوع دیگر این است که پولی که برای اجرای برنامه ها لازم است از چه محلی تامین می شود. امروز جمله نه به تراکم فروشی گفته می شود اما طرح جایگزین آن برای تامین هزینه های شهر دیده نمی شود.

زهرا ترانه یلدا، کارشناس حوزه معماری نیز اظهار داشت: در این برنامه راجع به شهر تهران صحبت نشده است بلکه راجع به شهری است که معلوم نیست در کجا قرار دارد.

وی ادامه داد: محله محوری برای ما واجب است و پرداختن به گردشگری در تهران باید به عنوان هدف اول قرار گیرد.

وی اظهار داشت: باید سیاستی اتخاذ شود که جمعیت به سمت محلات قدیمی همچون امامزاده یحیی ، ارک، سیروس، هرندی، دروازه شمرون و اینگونه محلات سوق داده شود چرا که بسیاری از مشکلات و آسیب ها در شهر به این دلیل به وجود می آید که ما به شهر به عنوان محل زندگی نمی نگریم.

ترانه یلدا همچنین بر ضرورت فاصله گرفتن از برنامه ریزی عامرانه تاکید کرد و گفت: برای برنامه ریزی نخست باید نظارت مردم اخذ شود و و اولویت ها در این محل استخراج شود و سپس از 1100 حکم تنها 50 حکم به عنوان اولویت احصا شده و برنامه به این نحو خلاصه شود.

وی در پایان اظهار داشت: برنامه ریزی بین بخشی بسیار مهم است ضمن اینکه باید به مردم و حق شهروندی آنها توجه شود.

محی الدین فاضلیان، دیگر کارشناس این پنل بود که به نقد و ارزیابی برنامه پنج ساله شهرداری پرداخت و گفت: در برنامه ریزی باید از مبهم عمل کردن فاصله بگیریم. در گذشته برنامه ریزی خیلی عامرانه بوده است اما امروز می بینیم که برنامه ریزی خیلی مبهم است و باید از این ابهام فاصله بگیریم  تا بدانیم از کجا شروع کرده ایم.

وی همچنین بر ضرورت توجه به نظام منافع در برنامه ریزی تاکید کرد و اظهار داشت: نظام منافع در هرکجا که باشد اجرا را به سمت خود جلب می کند.

وی همچنین اظهار داشت: این برنامه به گونه ای تدوین شده است که شاید اجازه ندهد از آن نقدی صورت گیرد اما تصویری از برنامه برای من به عنوان شهروند از نهایت این برنامه مشخص نیست.

محی الدین فاضلیان، دیگر کارشناس این پنل اظهار داشت: این برنامه از این اتهام بری است که به موضوعی نپرداخته است و تقریبا هر کلید واژه ای را که بخواهیم در آن یافت می شود اما باید توجه داشت که در یک برنامه باید بر اولویت ها تاکید کرد.

وی همچینین بر ضرورت زمینه های ایجاد مشارکت در برنامه تاکید کرد و گفت: اگر این زمینهها ایجاد نشود مشارکت تنها در حد رای دادن و سامانه 137 باقی می ماند.

محی الدین فاضلیان ادامه داد: در خوانش برنامه نیز روح کلی برنامه مبهم است و معلوم نیست که منافع چه کسانی قرار است تامین شود و این نکته نیز وجود دارد که مردم عادی نیز در نوک پیکان تامین منافع نیستند.


آریازند قائم مقام معاونت برنامه ریزی شهر تهران در پاسخ به انتقادات مطرح شده در این جلسه اظهار داشت: تا زمانی که شهرداری خود تبدیل به یک سازمان توسعه یافته نشود نمی توان انتظار توسعه را از آن داشت از این روی جهت گیری به سمتی بود تا تغییرات کلیدی را بنیان کند.

وی در خصوص نظارت و پایش برنامه نیز از وجود یک فصل اختصاصی برای این موضوع خبر داد.

پس از پاسخ هایی که آریازند به ابهامات موجود عنوان کرد اعضای پنل مجددا در جمع بندی یک دقیقه به بیان دیدگاههای خود پرداختند.

زهره داوود پور اظهار داشت: این برنامه شاخصه های یک برنامه منسجم را ندارد. به عنوان نمونه در حوزه آب سه مبحث آورده شده که هیچ کدام ربطی به این موضوع ندارد. در موضوع پیاده روی در شهر نیز هیچج توجهی به آن نشده و تنها به دنبال جریمه کردن همچون ابزاری که قانون برای راهنمایی و رانندگی در نظر گرفته است هستیم.

سهراب مشهودی نیز اظهار داشت: برای شهرداری باید برنامه ای واقع بینانه طراحی شود و از آرمان گرایی در آن پرهیز شود.

وی ادامه داد: حدود 40 درصد از هزینه های شهر تهران بابت پایتخت بودن آن است که باید از دولت تامین شود و نه اینکه شهرداری این هزینه ها را بپذیرد و بخواهد با فشار بر مردم آنها را تامین کند.

زهرا ترانه یلدا نیز در همین جلسه اظهار داشت: امروز که عنوان می کنیم که وضعیت مالی شهرداری خراب است باید از شاخ و برگ دادن به موضوعاتی که اصلا اصالت آنها به عنوان کار شهرداری مورد تائید نیست بپرهیزیم  و سیاست را به سمت حفظ از وضع موجود پیش ببریم.

محی الدین فاضلیان نیز در این جلسه با بیان اینکه آنچه به عنوان وظیفه شهرداری، توسط شهروندان عنوان شده است حفظ ایمنی و جمع آوری زباله است گفت: نباید تکلیفی بیش از توان شهرداری بر گردن آن گذاشت و باید شفافیت را از برنامه شروع کنیم تا بتوانیم امید به ایجاد شفافیت را در سایر موضوعات شهر داشته باشیم.

 

 

 

موضوع دیگر پنلی که در نشست تهران 1402 با حضور کارشناسان این حوزه انجام شد مسئله برنامه و اجرا بود که کارشناسان در قالب آن به بیان دیدگاههای خود از برنامه پنج ساله شهرداری پرداختند.

حمید ماجدی، کارشناس حوزه شهرسازی در خصوص این برنامه گفت: تا زمانی که مسائل اقتصادی شهر حل نشود نمی توانیم انتظار داشته که برنامه ها محقق می شوند.

وی همچنین اظهار داشت: این برنامه بسیار ساده انگاشته شده است و من اگر بازنشسته نبودم حاضر بودم که این مسئولیت را در معاونت شهرسازی شهرداری تهران بپذیرم.

وی در ادامه به برخی نقاط ضعف برنامه پرداخت و گفت: امروز درصد ابنیه و بناهای تاریخی بهره برداری شده مشخص نیست ضمن اینکه نسبتی که برای نماها در نظر گرفته شده است مفهوم نیست و این چه نسبتی است در حالی که امروز موضوع نما در شهرداری تهران سوری شده است.

ناصر براتی، دیگر کارشناس حوزه معماری و شهرسازی بود که به بیان دیدگاههای خود در این پنل پرداخت و گفت: موضوع تداخل در انواع برنامه ها کلاف سردرگمی را در شهرداری ایجاد کرده است و این در حالی است که در وضعیت کنونی شهرداری باید به سمت برنامه های تدافعی گام بردارد.

وی به نگاه کالبدی برنامه به شهر هشدار داد و تصریح کرد: امروز بهترین امکانات جاده سازی در ایران وجود دارد و خودروهای خوبی نیز در ایران حرکت می کنند اما رتبه تصادفات ما در رانندگی دوم جهان به لحاظ بیشترین تعداد است که دلیل آن این است که در موضوع کالبدی به صورت مدرن می نگریم اما به واقع مدرن نشده ایم.

وی همچنین بر ضرورت ایجاد نظام پایش تاکید کرد و ادامه داد: امروز متاسفانه با مطالعه شهرهای دیگر دنیا به دنبال انتقال تیپولوژی آنها به تهران هستیم و این در حالی است که ما به لحاظ توپولوژی ساختاری منحصر به خودمان داریم و دنیا نیز امروز به اینگونه برای شهرهایش برنامه ریزی می کند.

رضا خیر الدین نیز در این جلسه اظهار داشت: گاها در این برنامه با به کارگیری برخی الفاظ و تعابیر به دنبال مقالطه رفته شده است.

وی ادامه داد: همچنین در برخی موارد به سمت موضوعاتی رفته ایم که به آن می توان گفت بر عهده گیری نامسئولانه چراکه چیزی را بر عهده می گیریم که نمی توانیم آن را انجام دهیم.

وی همچنین اظهار داشت: باید لیستی از موضوعاتی که نباید انجام گیرد نیز تهیه کنیم . مثلا نفوذپذیری را بالا نبریم و باغات را واگذار نکنیم.

وی همچنین بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات شوراها تاکید کرد.

امیر حسین پور جوهری دیگر کارشناسی بود که در این پنل سخن گفت و اظهار داشت: برای تهیه این برنامه کار خیلی بزرگی انجام نگرفته است و تنها مراحل تهیه برنامه طی شده است و آن هم احساس می شود که برای این برنامه ریزی، در واقع برنامه ریزی وجود نداشته است . در حالی که ضروری بوده است.

پور جوهری اظهار داشت: معاونت برنامه ریزی شهرداری باید بداند که این سند ماندنی و ماندگار است و باید تمام تلاش خود را بکند تا شائبه مسئولیت ناپذیری در خصوص آن به این معاونت و شهرداری تهران وارد نشود.

وی افزود: این برنامه مشکل ویراستاری دارد و نیاز دارد که در همین فرصت باقی مانده یک بار دیگر این سند بازخوانی و ویراستاری شود.

امیر حسین پور جوهری همچنین اظهار داشت: نباید در برنامه ریزی ماموریت های اصلی سازمان فراموش شده و به سمت کارهای غیر رفت.

وی اظهار داشت: قرار بوده است که یک برنامه عملیاتی تدوین شود و این برنامه عملیاتی نیست چرا که موضوعاتی همچون برنامه های زمان بندی، شاخصه ها کمی و کیفی وبرنامه های مالی در آن دیده نشده است.

امیر حسین پور جوهری در پایان تاکید کرد: برنامه باید به گونه ای تنظیم گردد که مشخص کند هر سازمان اجرایی چه مسئولیتی را دارد و این موضوع در برنامه مشخص نیست.

مروارید قاسمی نیز در این خصوص اظهار داشت: از شورا می خواهیم در بررسی این برنامه دچار مصلحت اندیشی نشود و توجه داشته باشد که این برنامه از شورا به یادگار خواهد ماند  از این روی نباید در تغییر پارادایم شتاب زده عمل شود.

حمید ماجدی کارشناس شهرسازی در پیشنهادات خود در این پنل بر ضرورت بازنگری در برنامه تاکید کرد و ادامه داد: همه سیاست ها قابل تبدیل به اهداف کمی و یا پروژه های موضعی و موضوعی هستند.

وی اظهار داشت: در بخشی از این برنامه به بازنگری در طرح تفصیلی اشاره شده است و این موضوعی هزینه بر است و می توان با تغییراتی در آن به اصلاحات لازم پرداخت.

ناصر براتی، در این خصوص  بر ضرورت مشارکت مردم و استقرار نظام پایش و کنترل تاکید کرد و اظهار داشت: امروز زمان برنامه ریزی تهاجمی نیست و در قالب برنامه استراتژیک باید به برنامه تدافعی روی آورد.

رضا خیر الدین نیز در این نشست اظهار داشت: تهیه لیستی روشن از کارهایی که نباید انجام شود مهم است و مشکلات شهرداری به گونه ای است که در اصلاح موضوع مالیه شهرداری گام برداشت اگرچه این موضوع کار سختی است و انتخابات آتی را با مشکل مواجه می کند.

امیر حسین پور جوهری نیز در این بخش  بر ضرورت بازنگری در برنامه ارائه شده تاکید کرد و گفت: گاها موضوعی در این جلسات تصویب می شود و شهرداری بیست سال برای انجام آن تلاش می کند از این روی باید مسائل مهم شهر پرداخته شود و گنجانده شدن سافاری پارک و آکفاریوم می تواند موجب مزحکه شهرداری شود که باید اصلاح شود.

لینک تصاویر: http://shora.tehran.ir/default.aspx?tabid=1114&ArticleId=12614

print
rating
  نظرات