مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/7/18 17:39:56

محسن هاشمی در دومین نشست از سلسله نشست های دوباره تهران بیان داشت؛ (1)
چابک سازی باید یکی از اولویت های برنامه سوم باشد/ برنامه باید بر اساس منابع مالی مستقل تنظیم شود/ برنامه دوم در توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی موفق نبود
رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: پیش بینی منابع مالی مستقل، چابک سازی، تغییر رویکرد در حوزه آسیب های اجتماعی و رویکرد انسان محور از اولویت های برنامه سوم توسعه شهر تهران باید باشد .


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شو.را یاسلامی شهر تهران دومین نشست از سلسله نشست های دوباره تهران با عنوان تهران 1402 با تمرکز بر کلیت ساختاری و بخش های کالبدی و فضایی برنامه سوم توسعه شهر تهران در حوزه شهرسازی و معماری با حضور محسن هاشمی ریاست شورا، محمد سالاری ریاست کمیسیون معماری و شهرسازی شورا ، علی اعطا رییس کمیته معماری شورا، زهرا نژاد بهرام رییس کمیته شهرسازی شورا، پیروز حناچی معاون شهر سازی شهرداری تهران، حجت اله میرزایی معاون برنامه ریزی ،توسعه شهری و امور شوراهای  شهرداری تهران و امیر آریا زند قائم مقام معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری و امور شوراهای  شهرداری تهران و جمع کثیری از  اساتید و صاحب نظران حوزه معماری برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست محسن هاشمی به ذکر روند تصویب برنامه در شورا پرداخت و گفت: از شهردار تهران تشکر می کنیم که برنامه سوم توسعه را فرستادند که البته این برنامه در صحن ارایه شد و بررسی این برنامه در کمیسیون  های تخصصی شروع شده است.

 

وی ادامه داد: در روند تصویب، برنامه ابتدا  در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد اگر به اجماع رسیده نشود به کمیسیون برنامه و بودجه و بعد از آن کمیسیون تلفیق و در نهایت در صحن شورا مورد بررسی قرار می شود. یعنی اگر بعد از کمیسیون تلفیق اعضا بخواهند بر موضوعی پافشاری کنند که در کمیسیون های تخصصی و کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق به نظرشان نرسیده باشند می توانند در صحن شورا آن را بیان کنند و چه بسا به رای و عقیده شان هم برسند.

 

هاشمی افزود: روند بررسی برنامه سوم تا 20 آذر خواهد بود و برنامه 5 ساله سوم توسعه شهر تهران باید تا قبل از این تاریخ به تصویب برسد تا شهرداری بتواند لایحه بودجه سال 98 را ارایه دهد و این لایحه می بایست بر اساس برنامه سوم توسعه شهر تهران به تصویب برسد.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه  برنامه سوم با برنامه دوم  فرق دارد افزود:  برنامه سوم برنامه توسعه شهر تهران است در حالی که برنامه دوم برنامه توسعه شهرداری تهران بود.

 

وی افزود: از ویژگی های برنامه سوم مسئله محوری است اما مهمتر از آن چگونگی به وضعیت متوازن از حیث منابع و مصارف و درآمد هاست.

 

رییس شورا خاطر نشان ساخت: البته با شرایط امروز تحقق و پیش بینی منابع و مصارف بسیار سخت است ولی می توان با در نظر گرفتن اولویت ها و برنامه ریزی دقیق به آنچه مد نظر است برسیم.

 

وی افزود: آنچه که باید مد نظر قرار گیرد این است که  توسعه 5 ساله برنامه شهری باید ذیل یک برنامه راهبردی باشد و این برنامه باید  طوری باشد که مبتنی و در چارچوب امکانات موجود باشد.  امیدواریم برنامه سوم از سوی اعضای شورا به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

 

رییس شورای شهر تهران همچنین افزود: در برنامه بحث چابک سازی هم مطرح است به ویژه آنکه  در 12 سال گذشته بدنه شهرداری بسیار متورم شده و چابک سازی می تواند یکی از اولویت های برنامه باشد.

 

هاشمی اظهار داشت: موضوع دیگر این است که توسعه شهری از منظر خودرو محوری باید به سمت انسان محوری و حمل و نقل همگانی محوری سوق پیدا کند.

 

وی ادامه داد: باید این امر مورد سنجش قرار گیرد که در برنامه دوم از نظر عملکردی چقدر موفق بودیم. به عنوان نمونه در برنامه دوم در حوزه حمل و نقل عمومی هر چند اقداماتی صورت گرفت  اما چون تکمیل نشده اهداف نیز محقق نشده است. به عنوان مثال در پایان برنامه دوم پیش بینی شده بود 9800 اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی وجود داشته باشد در حالیکه هم اکنون 6800 اتوبوس وجود دارد که بخش زیادی از این اتوبو سها  عمری بالای 8 سال دارند. پس در زمینه توسعه ناوگان  اتوبوسرانی در برنامه دوم نتوانستیم کاری جدی انجام دهیم . در بحث  تعداد واگن مترو نیز می بایست  بیش از 2 هزار واگن می داشتیم در حالی که هم اکنون 1300 واگن داریم در حالی که بیش از 300 واگن فرسوده هم هستند. لذا برنامه دوم بیشتر با رویکرد خودرو محوری بوده و حتی بیش از آنچه نیاز بوده راه برای خودروها ساخته شده است.

 

وی افزود:  در حوزه آسیب های اجتماعی نیز نیاز به بازنگری جدی در رویکرد ها داریم. رویکرد های ما در آسیب های اجتماعی باید به گونه ای باشد که اولا بر تعداد آسیب دیدگان افزوده نشود و در مرحله بعد شرایط برای بازگشت آسیب دیدگان به جامعه محیا شود.

 

رییس شورای اسلامی شهر تهران در خاتمه سخنانش تاکید کرد:  برنامه 5 ساله سوم توسعه شهر تهران بایستی بر مبنای منابع مالی مستقل تنظیم شود تا شرایطی مانند امروز شهرداری ها را دچار مشکل نکند.print
rating
  نظرات