مقالات

ایجاد شده توسط : momeni در 1397/7/9 10:26:1

ناهیدخداکرمی در گفت‌وگو با امتداد:
آتش‌نشان، قهرمان جدال با آتش
شجاعت و از جان گذشتگی، دو واژه جدانشدنی در اذهان تمامی مردم جهان با آوردن نام آتش‌نشان است.آن‌ها که در سال‌های گذشته و س از واقعه تلخ پلاسکو قهرمان جدال با آتش بودند،هرچند خاطره تلخ شهادت دوستانشان را یدک می‌کشند، اما می‌دانند که پس از این حادثه نوع ارتباطشان با مردم شکل دیگری به خود گرفت. امروز هفتم مهرماه، و در روز آتش‌نشان مردم زیادی با حضور در ایستگاه‌های آتش‌نشانی محل‌ خود، با گل و شیرینی و عکس یادگاری سعی کردند دوباره اعلام کنند از جان گذشتگی آن‌ها و اشک‌های دردناکشان در وداع تلخ با همکارا...

تردیدی نیست که هیچ رقم مالی نمی‌تواند جبران‌کننده فداکاری‌های آتش‌نشانان باشد، ولی مسئولان مختلف دولتی، شهرداری و همه دست‌اندرکاران موظف هستند زندگی کسانی را که از جانشان مایه می‌گذارند تا جان و مال دیگران را نجات دهند تامین کنند، آتش‌نشانی که حتی در روزهای استراحت نیز باید به ورزش و بازیابی بدنی بپردازند تا بتوانند در روز شیفت کاری به شهروندان خدمات مناسب ارائه کنند.

هر چند شغل آتش نشانی طبق قانون در گروه مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود؛ اما پیگیری‌های انجام شده نشان می‌دهد همچنان شرایط و ضوابط دست و پاگیر مانع از اجرای کامل قانون برای این مشاغل می شود.

در حال حاضر آتش نشانان در دو گروه کارگری و کارمندی تقسیم می‌شوند که آتش نشانان گروه‌ کارگری تابع قانون تامین اجتماعی و آتش نشانان گروه کارمندی نیز تابع قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت هستنند.

با وجود اینکه آتش نشانان هر دو گروه کارمندی و کارگری در بخش عملیاتی فعالیت می‌کنند و با مخاطرات شغلی یکسان مواجه هستند، اما شرایط «سخت و زیان آوری» برای آنها متفاوت است و در این زمینه تبعیض وجود دارد.

با همه این مشکلات، هنوز که هنوز است، آتش نشانی جزو مشاغل پرطرفدار در میان جوانان محسوب می‌شود. در روز آتش‌نشان و به بهانه این روز، از ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران، درباره تصاویر ذهنی‌اش از آتش‌نشانان سئوال کردیم. او در این باره به امتداد گفت:من روایت‌گر دو تصویر از آتش‌نشانان ایرانی هستم. تصویر اول متعلق به امروز و درهمایش روز آتش نشان در برج میلاد است. تصویر امروزم از آتش‌نشانان سراسر اعتمادبه نفس و نشاط بود. تصویر امروز آن‌ها برای من بسیار هیجان انگیز بود و وقتی این تصویر را با سال‌ قبل و روز آتش‌نشانی قیاس می‌کنم خوشحال می‌شوم. سال گذشته ما مهمان ایستگاه‌های آتش‌نشانی بودیم و در روز آتش‌نشان به دغدغه‌هایشان گوش کردیم. به نظر می‌رسد در عرض این یک‌سال آن ها از نظر روحی بسیار قوی‌تر بودند. اگر بخواهم دلیل حال بهترآن‌ها را جویا شوم، به چند دلیل می‌رسم؛ یکی اینکه مردم احترام خاصی به آتش‌نشانان می‌گذارند و آن‌ها از نظر موقعیت اجتماعی در سطح خوبی قرار دارند و مورد اعتماد جامعه‌ هستند و این حس مفید بودن باعث روحیه خوب آن‌ها شده است. دلیل دوم این اتفاق شاید این باشد که مسئولیت و مدیریت این سازمان دست یک سازمان است و در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است، و معمولا مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی از خارج از سازمان انتخاب می‌شد. اما یکی از کارهای خوب آقای نجفی، شهردار سابق تهران این بود که از درون سازمان آتش‌نشانی یک نفر از جنس خودشان را به عنوان مدیرعامل انتخاب کرد، و این شاید یکی از عوامل روحیه بالای آن‌ها باشد که مدیر آن‌ها که هم خودش آن طرف میز بوده و در خود سازمان آتش‌نشانی رشد کرده است.

خداکرمی در ادامه افزود: نکته سوم این اتفاق مثبت این بود که آن‌ها به آینده شغلی‌شان علی‌رغم مشکلات فراوانی که دارند امیدوارتر هستند. شاید به خاطر هوشی که آتش‌نشانان از آن برخوردار هستند، متوجه‌اند که مدیریت شهری و شورا مشکلات آن‌ها را درک می‌کند و به دنبال راه حلی برای آن مشکل هستند.

در ادامه این گفتگو خداکرمی با اشاره به حادثه پلاسکو افزود: تصویر دوم من از آتش‌نشانان مربوط به گذشته است. تصویری از گریه آن‌ها در ذهنم حک شده است. آن زمانی که روی خرابه‌های ساختمان پلاسکو ایستاده بودند و با آتشی که انگار خیال خاموش شدن نداشت می‌جنگیدند. آن‌ها در این نبرد دوستان و هم‌قطارانشان را از دست داده بودند و در عین حال که غمگین و نگران دوستان محبوس در آتش خود بودند، اما باز هم در تلاش بودند برای مهار آتش... تصویر دیگری که باز هم برایم تلخ است، با حادثه تلخ پلاسکو گره می‌خورد؛ آن زمانی که خانواده‌های شهدای آتش‌نشان به شورا آمدند و درباره مشکلات و مسائلی که درگیرش هستند با ما صحبت کردند. این تصویر تلخ نیز در ذهن من حک شده.

وی تاکید کرد: شاید همه خانواده‌های ایرانی باید خودشان را جای خانواده آن‌ها بگذارند و حس کنند شهدای آتش‌نشان عضوی از خانواده آن‌ها هستند و شرایط آن‌ها را درک کنند. آن‌ها می‌دانند در معرض خطر و آسیب های جسمی و حتی از دست دادن جان قرار دارند، اما همچنان سربلند و باروحیه به کار خود ادامه می‌دهند.

این نماینده شورای شهر در پایان خاطرنشان کرد: از منظر کلی هم باید تاکید کنم که آتش نشانی جزو مشاغل جذاب برای جوانان شجاع و ماجراجو است و همینطور این قشر را جزو افراد قابل اعتماد قرار می‌دهند و همین اعتماد اجتماعی سرمایه عظیمی برای آن‌هاست که علاوه بر حراست از این سرمایه اجتماعی باید شرایطی برای زندگی بهتر آن‌ها مهیا کرد.برای مردانی که بدون شک قهرمان جدال با آتش هستند.


print

rating
  نظرات