مقالات

ایجاد شده توسط : kalanshahr در 1397/7/8 14:16:18


ایلام، شهر ملی گلیم نقش برجسته

 

شهر ایلام به‌عنوان شهر ملی گلیم نقش برجسته انتخاب شد. با این انتخاب ازاین‌پس باید فعالیت‌های گسترده‌ای در راستای تولید، توزیع، تکمیل زنجیره تولید و همچنین معرفی بیشتر این صنعت بومی استان انجام شود. انتخاب ایلام به‌عنوان شهر ملی گلیم نقش برجسته نقش مهمی در جذب گردشگر و رونق صنایع‌دستی استان و همچنین معرفی بیشتر این صنعت در سطح ملی و جهانی دارد.
گلیم نقش برجسته ازنظر اصالت و تولید مهم‌ترین و شاخص‌ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است. ، خانم بافنده‌ای از روستای زنجیره از توابع استان ایلام در حین بافت گلیم ساده در قسمتی از گلیم خود موفق به اجرای نقش برجسته با استفاده از گره قالی شد که پس از ارسال این گلیم به سازمان صنایع‌دستی ایران، مورد استقبال قرار گرفت.
در این نوع گلیم، زمینه بافت، گلیم (صوفی بافی) و نقوش آن گره کامل قالی است که بعد از بافت نقوش آن برجسته‌تر از زمینه است. این محصول هولوگرام سوغات ملی دریافت کرده و به‌عنوان سوغات و برند اختصاصی ایلام به‌عنوان استان ابداع‌کننده گلیم نقش برجسته ثبت‌شده است.
هفت هزار و 600 صنعتگر در 33 رشته صنایع‌دستی استان ایلام در بیش از 100 کارگاه فعال به‌صورت رسمی فعالیت می‌کنند که بیش از نیمی از آن‌ها در بخش تولید گلیم نقش برجسته فعال هستند گلیم ساده، جاجیم‌بافی، احرامی بافی، بافت سیاه‌چادر، پای‌پوش سنتی (گیوه‌بافی)، نمدمالی، معرق نمد، حصیربافی، چیغ یا چیت بافی، محرق(سوخت روی چوب)، سفالگری، کاشی معرق، معرق و منبت چوب، پیکرتراشی، خراطی، نقاشی روی سفال، نگارگری، طراحی سنتی، چرم‌سازی و سرمه‌دوزی از دیگر رشته‌های صنایع‌دستی ایلام است.print
rating
  نظرات