مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/5/14 10:13:27

حسن خلیل‌آبادی:
مردادماه، سالروز صدور فرمان مشروطیت


۱۴ مرداد مصادف با سالروز صدور فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار است.

 

فرمان مشروطه دستور تشکیل مجلس شورا در ایران و ثمره تلاش‌های آزادیخواهان وطن برای رهایی از استبداد بوده است.

 

جنبش مشروطه مرزهای گفتمان سنتی قدرت را به عقب راند و با وارد کردن عنصر اراده مردم به ساختار قدرت قدیم، ساختار قدرت را دگرگون کرد.

 

انقلاب مشروطه از آن تاریخ به بعد تبدیل به نقطه‌ای کلیدی و مهم از نظر فکری در جامعه ایران و به خصوص در میان نخبگان و روشنفکران شد.

 

بدون شک این جنبش از رویدادهای مهم و تأثیرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می‌شود که به نوسازی، نوگرایی و ترقی در همه زمینه‌ها انجامید.

 

مردم که پیش از آن حق اظهار نظر در تعیین سرنوشت خود را نداشتند، در انقلاب مشروطه نقش پررنگی داشتند و در رأس مشروطه علماء و روحانیون قرار گرفته بودند.

 

مردم پس از انقلاب مشروطه به جایگاه حقیقی و خواسته خود که مشارکت در مسائل اجتماعی و سیاسی و سرنوشت ساز کشور و خودشان بود، رسیدند و طی سال‌های اخیر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شاهد مشارکت بیشتر مردم در تعيين سرنوشت خویش بوده‌ایم؛ اما همواره تا رسیدن به جایگاه واقعي فاصله داریم.

 

با اهمیت دادن به نقش و جایگاه شوراها به اهداف انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی نزدیک خواهیم شد؛ اکنون فضا نیز فراهم شده است و به نسبت گذشته سطح تحصیلات و دانش مردم رشد قابل توجهی پیدا کرده است؛ اما باید برای محقق کردن اهداف آزادی‌خواهان دریک قرن گذشته، کوشش بیشتری نماییم.

 

این روز را به یکایک عدالتخواهان، صلح‌دوستان و رهروان حق و حقیقت تبریک می‌گویم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش

print
rating
  نظرات