مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/5/8 10:7:44

احمد مسجدجامعی: 15-79
شرایط استفاده شهروندان از مجموعه باغ ملی فراهم شود
عضو شورای شهر تهران اظهار داشت:  از شهردار محترم تهران می خواهم ضمن مذاکره با دستگاه های ذیربط شرایط استفاده مطلوب شهروندان از این مجموعه عمومی ، ملی و شهری را فراهم کند. این مذاکره می تواند نخستین گام برای فضاهای شهری باشد که به شیوه نامتعارف تصرف شده اند . 

 


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران  احمد مسجدجامعی در واکنش معاون حمل و نقل شهرداری به سخنان علیخانی، عضو شورای شهر اشاره کرد و گفت: تذکر اول من را آقای مهندس هاشمی دادند. جا دارد حفظ حریم و حرمت اعضای شورا همیشه مد نظر مدیران شهرداری باشد. کار را شروع کرده ایم اگر قرار بر ادبیات نامناسب باشد معلوم نیست سال آینده باید چگونه باهم صحبت کنیم. بالاخره باید این شهر را با همدلی و پشتکار اداره کنیم، اگر هم مسائلی وجود دارد باید فیمابین حل کنیم و این ادبیات اصلا مناسب نیست.

وی در ادامه به درگذشت 5 تن از کارکنان شهرداری در تصادف روز گذشته پرداخت و اظهار داشت: نکته دوم اینکه می خواهم درگذشت 5 تن از جانباختگان را که برای نظافت و زیباتر شدن شهر جان خود را فدا کردند به مردم  تهران تسلیت بگویم و دو مورد را در این خصوص یادآوری کنم. اول پی گیری حقوقی این قتل هاست. این جانباختگان عموما کسی را برای این کارها ندارند و حقوقشان ضایع می شود که من موارد از این قبیل در مدیریت های پیشین سراغ دارم. دوم اینکه به مسائل خانوادگی این ها رسیدگی شود. سابقه نشان داده که پس از مدتی از سوی مسئولین گفته می شود این افراد شرکتی بودند و به شهرداری ربطی ندارند.این اتفاقات را هم ما شاهد بودیم.

عضو شورای شهر تهران در ادامه ضمن اشاره به جلسه مشترک شهردار تهران با سفرای جمهوری اسلامی در دیگر کشورها بیان کرد: خوشبختانه شهردار محترم تهران و سفیران محترم جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها جلسه مشترکی داشتند. رابطه‏ای هم که دولت و شهرداری دارند در سطح بسیار خوبی است که آقای شهردار هم بر آن تاکید داشتند. من می خواهم سوء تفاهمی را که برای دستگاه وزارت امور خارجه ایجاد شده و به فضاهای عمومی باغ ملی مربوط است روشنکنم. شهرداری تهران برای بازسازی این فضاها بیش از 200 میلیارد ریال هزینه کرده و این ها فضاهای عمومی هستند که باید در اختیار مردم قرار گیرد و فضای خاص برای دستگاه خاصی نیست.

وی سپس متن تذکر خود را به این شرح قرائت کرد: میدان مشق و باغ ملی از بناهای شناسنامه دار تهران است و کلمه ملی بیان گر استفاده عمومی شهروندان از آن فضا بوده است. فضایی که نخستین تفرجگاه پایتخت بود و امروز هرچند از درخت های کهن آن خبری نیست اما همچنان یک فضای عمومی شهریست که با معماری ویژه اواخر دوره قاجار و پهلوی اول از عناصر هویت ساز تاریخ شهر تهران به حساب می آید. در هیات دولت دوران آقای خاتمی سندی به تصویب رساندیم که بر مبنای آن قرار شد مجموعه بناهای پیرامون میدان مشق به عنوان موزه مورد استفاده مردم قرار گیرد. برای سازمان های ذیربط ازجمله شهرداری تهران وظایفی در همین سند پیش بینی شد. این مجموعه دربرگیرنده ابنیه تاریخی متعدد و آثار فراوانی است که ارزش معماری و هویتی دارند.ساختمان های شهربانی ، موزه عبرت، موزه پست ، ثبت احوال، قزاقخانه، دانشکده هنر و همچنین موزه ایران باستان ، موزه ملک و موزه دوران اسلامی و نظایر آن ...بعد از ورود به شورای شهر به ویژه از زمان آغاز تهرانگردی موضوع احیای میدان مشق را شخصا پی گیری کردم. اعتبار مورد نیاز هم به تصویب رسیدو خوشبختانه سازمان زیباسازی شهر تهران و سازمان بوستان ها با کمک سازمان میراث فرهنگی همکاری خوبی در مرمت سردر باغ ملی ، نورپردازی ، اصلاح مبلمان شهری ، مرمت جداره ها، حذف زوائد بصری، کف سازی ، سنگ فرش محوطه و اجرای آبنمای محوطه و بهسازی و گسترش فضای سبز میدان مشق انجام دادند. اما با وجود زحمات شهرداری و هزینه های بسیار عملا این بخش تاریخی شهر از اختیار شهروندان خارج شد و شرایط موجود مانع آمد و شد آزاد و برگزاری مراسم به ویژه حضور شبانه شهروندان در آنجاست.درحالیکه هزینه های بسیار برای ارتقای کیفیت این فضا انجام شده است اما در حال حاضر شهرداری و شهروندان امکان استفاده بهینه از این مکان ندارند.از جمله طراحی هایی با صرف هزینه برای نورپردازی های شایسته این مجموعه انجام گرفته است. به عنوان مثال نورپردازی شبانه از پشت درهای بسته به کار شهر و شهروندان نمی آید. و این محدود به نورپردازی نیست. چنانکه قرار بود که در برخی شب ها ازجمله شب های ماه مبارک رمضان در فضای باغ ملی برنامه هایی اجرا شود و هنگام افطار در اتاقک بالای سردر نقارخانه تهران بنوازند که آن هم نشد. از این وضعیت نه تنها شهروندان که حتی موزه های این مجموعه نیز متضرر شده اند.به یاد داشته باشیم که نگهداری هر یک از این موزه ها مستلزم هزینه های چشمگیری از محل بودجه دولتی و عمومی است. از شهردار محترم تهران می خواهم ضمن مذاکره با دستگاه های ذیربط شرایط استفاده مطلوب شهروندان از این مجموعه عمومی ، ملی و شهری را فراهم کند. این مذاکره می تواند نخستین گام برای فضاهای شهری باشد که به شیوه نامتعارف تصرف شده اندprint
rating
  نظرات