مقالات

ایجاد شده توسط : roshanaei-r در 1391/11/1 17:46:48

درمحل شورای شهر تهران برگزار شد؛
نشست مشترک اعضای شورای شهر تهران و اعضای هیات رییسه فراکسیون شوراهای مجلس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وبین الملل شورای اسلامی شهر تهران ،مهندس مهدی چمران در نشست مشترک هیات رییسه فراکسیون شوراها و مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی که بعد از ظهر امروز در سالن جلسات شورای شهر تهران برگزار شد، ضمن تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام حسن عسگری(ع) اظهار داشت: حضور اعضای فراکسیون شوراها را در این نشست گرامی می داریم ،وامیدواریم این نشست ها بیشتر برگزار شود تا نتایج بهتری در حوزه مدیریت شهری حاصل شود.

 وی با اشاره به اینکه حضور نمایندگان مجلس در دوره دوم شوراها در جلسات مشترک با اعضای شورای شهر تهران  حرکت مهم و حایز اهمیتی بود که هر ساله یکبار صورت می گرفت ،اظهار داشت : متاسفانه امسال یکبار هم این مهم  محقق نشد و جای تعامل میان مجلس و شورای شهر خالی بود


وی با اشاره به اینکه با حضور اعضای فراکسیون شوراها ،تعامل میان مجلس و شوراها بیشتر خواهد شد،گفت:آنچه که در حال حاضر شورای شهر تهران با آن دست به گریبان است و دغدغه اصلی به حساب می آید بحث جدایی ری از تهران است که از نظر ما این تفکیک غیر قانونی است.چرا که استناد وزارت کشور به قانون سال 65،64  است که با تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی  که مصوبه آن مصوبه هیات دولت است  در سال 85 لغو شد وشهر تهران  را با ری یکپارچه دید ؛بنابراین می بایستی روش های قانونی جهت  جلوگیری از این جدایی را بدون ایجاد تنش برای مردم  طی کنیم.


چمران در ادامه به بحث بودجه شوراهای فرادست- شورای عالی استانها،شورای اسلامی استان،شهر بخش – اشاره کرد و افزود:شوراهای فرادست هر ساله با کمبود بودجه دست به گریبان هستند . هرساله مجلس برای شورای عالی استانها یک بودجه تصویب می کند که برای بودجه سال 91 ، 7 میلیارد تومان  تصویب شد که  دولت یک هفتم آن را تخصیص داد ولی هنوز یک ریال آن پرداخت نشده است و بودجه سال 90 نیز با تاخیر در ابتدای سال 91 پرداخت شد.


رییس شورای شهر تهران در ادامه به قانون جدید دو شغله ها اشاره کرد ،و گفت:بر اساس قانون ،شوراها شغل محسوب نمی شوند چرا که اعضای شوراها تنها بر اساس تعداد جلساتی که در آن شرکت می کنند حق الجلسه دریافت می کنند؛  بنابراین اکثر اعضای شوراهای شهر و روستاها که کارمند و یا معلم هستند در این قانون  دو شغله محسوب می شوند که مغایرت قانونی دارد، و بر اساس این قانون 110 هزار عضو شوراهای شهر و روستا باید استخدام شوند که این کار به صلاح نیست .

در ادامه این نشست ،مقداد نجف نژاد نماینده مردم بابلسر و رییس فراکسیون شوراها و مدیریت محلی با بیان اینکه 20 طرح در دستور کار دارند،افزود: یکی از مباحثی که همواره مورد توجه بوده ،بحث مدیریت یکپارچه شهری  است که  تا 3،2، ماه آینده در دستور کار فراکسیون شوراها است و پی گیر آنها هستیم تا به مرحله اجرا برسد .

کمال علیپور نماینده قائمشهر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت:در شهر های کوچک، شوراها حتی در موضوعات بسیار کوچک هم ورود پیدا می کنند و کاملا کار اجرایی انجام می دهند و شهرداریها کاره ای نیستند بنابراین  ازشما می خواهم در شورای عالی استانها در این خصوص تذکراتی را به این شوراها بدهید.

وی در ادامه اضافه کرد: در بحث دو شغله محسوب شدن اعضای شوراها،من جزو مخالفان طرح بودم چرا که طراحان این طرح حتی اعضای شوراهای روستاها را نیز در این لیست آورده بودند.

 
خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران نیز  که به همراه حسن بیادی نایب رییس شورا ی شهر تهران در این جلسه حضور داشت، ضمن خیر مقدم به اعضای هیات رییسه فراکسیون شوراها و  مدیریت محلی گفت:تعاملات  بین مجلس و شوراها باید دو طرفه باشد،و کمبودجلسات این چنینی به شدت احساس می شود .


وی در ادامه پیشنهاد داد که  این مطلب در جای تکلیف شود  تا شورای شهر ومجلس شورای اسلامی سالانه در دوره های مشخص جلسه مشترک داشته باشند.

دانشجو با بیان اینکه ، برگزاری همزمان انتخابات شوراها و ریاست جمهوری ایرادات بنیادی دارد،تصریح کرد: به گفته مقام معظم رهبری ،شوراها نباید در مسائل سیاسی وارد شوند،بنابراین برگزاری همزمان انتخابات شوراها با ریاست جمهوری که کاملا سیاسی است  فضای انتخابات  شوراها را نیز کاملا سیاسی می کند .


وی در ادامه پیشنهاد داد تا انتخابات شوراها با فاصله دو هفتگی از انتخابات ریاست جمهری برگزار شود .


محمد دامادی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه من خود،پیش از ورود به مجلس عضو شورای شهر ساری بوده ام ،گفت: باید از اعضای شوراها پس از پایان دوره نمایندگی استفاده بهینه شود تا سرمایه 4 سال تجربه آنها به هدر نرود.


هادی شوشتری نماینده قوچان در مجلس نیز خاطر نشان کرد:برگزاری همزمان انتخابات شوراها و ریاست جمهوری ، انتخابات شوراها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.


ايرج نديمي نماينده مردم لاهيجان در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت : هر چه تجربه در زمينه شوراها و مديريت شهري داريد بدهيد ما در مجلس آنرا  طرح كنيم. چرا كه بخش عمده‌اي از اين شوراها ممكن است در شوراهاي بعدي يا كانديدا نشوند و يا رأي نياوند و حيف است اين تجربيات ابتر بماند .


وي پيشنهاد دادند جلسات كميته‌اي كارشناسي فشرده تشكيل شود و اطلاعات شوراهاي شهرها و استانها جمع ‌آوري شود. تا مجلس در طي سال آينده بسياري از اين طرح‌ها را قانوني كند .


نديمي اضافه كرد : فرمولي بيانديشيد تا بر اساس آن فرمول امكان جمع تجارب، اصلاح قوانين، اصلاح مديريت و اصلاح نظارت صورت بپذيرد.


وي همچنين در خصوص بحث انتخابات همزمان شوراها و رياست جمهوري، افزود: اولين بار است كه يك انتخاباتي در سطح شهر و روستاها با انتخاباتي كاملاً ملي همزمان شده است، بنابراين از شما مي خواهيم در خصوص نظارت بر اين انتخابات به ما نظر بدهيدو در خصوص مسائل مربوط به اصل انتخابات اگر از نظر شما مباحثي است كه به صورت فوريتي مي‌توان آنها  را رفع كرد اين نظرات را به ما برسانيد.


                                                                                                                                                                         اداره کل روابط عمومی وبین الملل

شورای اسلامی شهر تهران

print
rating
  نظرات