مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/4/19 14:2:26

در هفتادوپنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران: 5-75
یک‌فوریت طرح مدیریت تعارض منافع به تصویب رسید
یک فوریت طرح «مدیریت تعارض منافع» با کسب 17 رای موافق از 19 عضو حاضر در جلسه در زمان رای‌گیری به تصویب رسید.


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت طرح «مدیریت تعارض منافع» که روز یکشنبه 17/4/97 با 13 امضا توسط ریاست جلسه اعلام وصول شد، امروز در هفتادوپنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

 

بهاره آروین، پیشنهاد دهنده طرح «مدیریت تعارض منافع» در ابتدای توضیحات خود به لایحه تعارض منافع دولت اشاره کرد و گفت: «به نظر نمی‌رسد لایحه 71 ماده‌ای تعارض منافع که در دولت در حال بررسی است و هنوز در دستور کار کمیسیون‌های دولت قرار دارد، با توجه به فرایندهای بررسی و سپس تصویب، در دوره شورای پنجم به قانون مصوب تبدیل شود.» این عضو هیئت‌رئیسه در ادامه گفت: «تهیه این طرح با الهام از لایحه دولت از بهمن‌ماه در دستور کار کمیته شفافیت و شهر هوشمند قرار داشت و مواردی از آن لایحه که در سطح شهرداری تهران قابلیت مصداق‌یابی دارد، مشخص شدند و در قالب این طرح جمع‌آوری شدند. بعضا مصوباتی در دوره‌های پیشین شورا وجود دارد که در این طرح هم به آنها اشاره شده است و تلاش شده همه موارد تعارض منافع در این طرح تجمیع شود.»

 

آروین در ادامه، در توضیح فوریت این طرح گفت: «دو دلیل برای فوریت این طرح وجود دارد. دلیل کلی‌تر این است که به دلیل ساختارها و فرایندهای سالیان گذشته، رویه‌های فسادآلود در شهرداری ریشه دوانده است، بنابراین بررسی هر چه سریع‌تر هر طرحی که ذره‌ای می‌تواند در از بین‌بردن این رویه‌ها و فرایندها تاثیرگذار باشد، سودمند خواهد بود و جزء دستاوردهای شورای پنجم قرار خواهد گرفت.»

 

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران  دلیل دوم فوریت این طرح را این گونه بیان کرد: «دلیل خاص‌تر این است که اوایل هر دوره، زمان تغییرات مدیریتی است، این طرح اصولی را بر این تغییرات مدیریت اعمال می‌کند. بخش عمده مفاد این طرح ناظر بر مدیران ارشد شهرداری تهران است که هنوز دو سومشان تغییر نکرده‌اند ولی احتمالا در فرایندهای تغییرات مدیریتی تغییر خواهند کرد. مهم است که الزامات حاکم بر این تغییرات مدیریتی را تصریح کنیم تا کسانی که در این پست‌ها قرار می‌گیرند بدانند که شامل چه ممنوعیت‌هایی هستند و اختیاراتشان چگونه تحدید می‌شود.»

 

در ادامه و پس صحبت‌های مخالف (آقای بشیر نظری) و موافق (آقای سیدحسن رسولی)، یک‌فوریت این طرح به رای گذاشته شد و با 17 رای از 19 عضو حاضر در جلسه به تصویب رسید.print
rating
  نظرات