مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/3/27 12:49:51

امانی: 6-70
اصلاح دیوارنگاره میدان ولیعصر جای تقدیر دارد/ همه با هم قهرمانیم؛ زن و مرد در کنار هم
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه همه با هم قهرمانیم؛ زن و مرد در کنار هم، از شهرداری بابت دیوار نگاره میدان ولیعصر که القا کننده نگاه مردسالارانه بود تقدیر کرد.


به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران در جلسه هفتادم شورای شهر تهران از اصلاح تصویر مرتبط با دیوار نگاره میدان ولیعصر تقدیر کرد.

 

وی تصریح کرد: اخیرا دیوارنگاره ای در میدان ولیعصر تهران نصب شده بود که به موضوع جام جهانی فوتبال اختصاص داشت و در تصویر اقوام مختلف جام زرین مسابقات را در دست گرفته بودند؛ اما در این تصویر هیچ خبری از حضور زنان نبود.

 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: این بیلبورد در یکی از معابر اصلی پایتخت نصب شده و به نوعی می خواهد وحدت میان اقوام را نشان دهد اما 50 درصد از جمعیت کشور را نادیده می گیرد. گویی قهرمان و ملت فقط مردها هستند. این امر نشان دهنده کج سلیقگی و نادیده گرفتن جمعیت 50 درصدی کشور است.

 

امانی اضافه کرد: زیر تصویر طرح بیلبورد نوشته ای با مضمون «با هم قهرمانیم. یک ملت، یک ضربان قلب» قرار داشت اما در تصویر ابتدایی طرح هیچ زنی حضور نداشت و نبودن حتی یک زن در این بیلبورد این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کرد که زنان نقشی در جامعه ندارند.

 

وی گفت: مسئولینی که این طرح را به نمایش گذاشتند، برای زنان همان نقش سنتی مردسالارانه را ترویج می‌کنند و تغییر یک بیلبورد، تغییری در ماهیت دیدگاه‌های آنها ایجاد نمی‌کند. مشخص است که اینها با حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی موافق نیستند وگرنه می‌توانستند پس از قهرمانی دختران ایرانی در مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا چند تابلو را به این موضوع اختصاص می دادند.

 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: زنان در فوتسال قهرمان شدند و خانم الهه احمدی، قهرمان تیراندازی شد اما به جای اینکه امکانات بیشتری در اختیار زنان قرار دهند بازهم شاهد بروز این تفکر هستیم که معتقد است اگر زنان را از جامعه حذف کنند ارکان خانواده حفظ شده و جامعه اصلاح می شود.

 

امانی گفت: امروز اصلاح طلبان در شهرداری و شورا مستقر هستند و مردم انتظار بیشتری از آنها دارند، تفکر 14 ساله اصولگرایان هنوز در مدیریت شهری وجود دارد و متاسفانه هنوز رویکرد جدید مدیریت شهری و شورا را جدی نگرفتند.

 

وی ادامه داد: در این دوره برای اولین بار پس از 14 سال، شهرداری تهران به مناسبت روز زن، تصاویر مشاهیر زن را در شهر منتشر کرد؛ این اقدام بسیار با ارزش بود. این روند باید ادامه داشته باشد نه اینکه با اقداماتی این موضوع را زیر سوال برد. لذا جای خالی زنان در دیوارنگاره میدان ولیعصر قابل قبول نبود.

 

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: بعد از جنجالی شدن بیلبورد جام جهانی و مطرح شدن آن در فضای مجازی، مسئولان، واکنش‌های متضاد و مختلفی را به این بیلبورد نشان دادند. اینجانب نیز مصاحبه ای بر علیه این طرح انجام دادم و قرار بود امروز این موضوع را به شهردار تهران تذکر دهم ولی بدلیل حذف زودهنگام این بیلبورد، از دادن تذکر منصرف شدم.

 

امانی ادامه داد: شیرینی تغییر و اصلاح به موقع این بیلبورد، با پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در مقابل تیم ملی مراکش در جام جهانی، دو چندان شد.

 

وی گفت: از این روی با تشکر از شهردار محترم تهران به خاطر دستور حذف این دیوارنگاره، از ایشان انتظار دارم به عنوان شهرداری اصلاح طلب، این تفکر مردسالارانه را از شهرداری تهران حذف کند و با مدیرانی که سعی بر القای این موضوع به جامعه دارند، برخورد مقتضی را انجام دهد.

 

عضو شورای شهر تهران گفت: همچنین با توجه به اینکه هزینه طراحی، چاپ و نصب این بنر در این ابعاد، بسیار بالا بوده، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و در راستای شفاف سازی از شهردار محترم تهران می خواهم، هزینه های آنرا به اطلاع عموم برساند.

 

وی در پایان از مسئولینی که نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد که  دیگر در شهر تهران شاهد اینگونه اقدامات مردسالانه نباشیم و یادمان باشد که «با هم قهرمانیم؛ یک ملت یک ضربان، یک ملت از زن و مرد».print
rating
  نظرات