مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/2/30 9:45:24

حجت نظری متذکر شد: 3-64
متاسفانه موزه‌های مربوط به سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها در روز جهانی موزه تعطیل بودند
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با اشاره به فعالیت همه جانبه خانه موزه های تحت نظر مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی به مناسبت روز موزه گفت: متاسفانه موزه‌های مربوط به سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها در روز جهانی موزه تعطیل بودند.


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی شورا در جریان شصت و چهارمین جلسه شورا با اشاره به فعالیت شبانه روزی خانه موزه های زیر نظر مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی به صورت رایگان گفت: همانطور که مستحضرید، موزه نقشی بسیار مهم در انتقال میراث گذشته به نسل‌های بعدی دارد. اقدام ارزنده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای افزایش تعامل شهروندان با موزه‌ها، همزمان با گرامی‌داشت روز جهانی موزه، همچون رایگان شدن بهای بازدید از موزه‌ها و نیز افزایش ساعت بازدید که با استقبال بسیار گسترده شهروندان نیز مواجه شد، درخور تقدیر و تشکر است.

 

نظری ادامه داد: اما متاسفانه شهر تهران این اقدام مبارک را تنها در موزه‌های زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشاهده کرد و در کنار آن، خانه موزه‌های زیر مجموعه شهرداری نیز پذیرای شهروندان تا 10شب بودند. موزه‌های مربوط به سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها اعم از موزه گمرک، موزه سکه، موزه ارتباطات، موزه ملک، موزه استاد صنعتی که بنده شخصا به آنها مراجعه کردم، اجازه بازدید به شهروندان را نمی‌داد و همه بسته بودند.

 

وی با بیان اینکه عدم وجود مدیریت واحد و قوانین یکسان برای نظارت بر موزه‌ها و قواعد ناهمسان از جمله روز و ساعت بازدیدها، باعث شده بسیاری از موزه‌های شهر تهران میزبان شهروندان تهرانی نباشد گفت: طبعا باید سازمان میراث در راستای مدیریت واحد موزه‌ها اقدامات جدی انجام دهد.

 

حجت نظری تاکید کرد:  زمانی که با رایگان کردن و افزایش ساعات بازدید، مخاطب زیادی به سمت موزه‌ها جذب می‌شوند، چه بهتر است که از این ظرفیت بیشتر استفاده شده و اماکن تاریخی-میراثی هم مشمول این طرح شود. برای مثال، روز گذشته برای بازدید از برج طغرل واقع در شهر ری نیز مراجعه کردم اما اعلام شد که پس از ساعت 5 بعدازظهر این مجموعه تعطیل است و مردمی هم که به آنجا مراجعه کردند، با درب‌های بسته مواجه شدند و این، احتمالا برای سایر اماکن تاریخی هم قابل مشاهده بود.

 

نکته دیگر در مورد آرامگاه لطفعلی خان زند در بازار تهران است. متاسفانه طی گزارش‌های واصله سال‌هاست که مقبره لطفعلی خان زند در امامزاده زید مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته است و در مقاطعی انبار سنگ و سپس انبار فرش امامزاده بوده است.

 

وی افزود: همانطور که مستحضرید لطفعلی خان زند از پادشاهان خوشنام سلسله زندیه است که به دست آغا محمد خان قاجار کشته شد، اما سوای این موارد مقبره این شخصیت بخشی از میراث شهر تهران است و به نوعی این بی توجهی و بی مهری به میراث ارزشمند شهر تهران صورت گرفته است.

 

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا خاطر نشان ساخت: با توجه به اینکه این مقبره، در آستان مقدس امامزاده زید قرار دارد و تولیت آستان برعهده سازمان اوقاف و امور خیریه است، انتظار می‌رود شهرداری تهران گزارشی دقیق در ارتباط با وضعیت فعلی این مقبره و طرح‌های مرمت و توسعه امامزاده زید و نقش این مقبره در این طرح‌ها تهیه کند و با هماهنگی سه جانبه بین شهرداری، سازمان اوقاف و سازمان میراث فرهنگی، در راستای احیای این میراث ارزشمند اقدام عاجل صورت گیرد.

 

وی در مورد گورستان تاریخی ظهیرالدوله نیز گفت:  این گورستان در سال 1377 به عنوان یک اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسیده و شنیده‌ها حاکی از آن است که  مدیریت آن به دست پایگاه بسیج امامزاده صالح است. متاسفانه در حال حاضر نظارت مشخصی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر آن صورت نمی‌گیرد و ورود به آن در اکثر مواقع ممنوع است.

 

حجت نظری ادامه داد: حتی متاسفانه بازدید کنندگان این گورستان در همان ساعات محدود بازدید هم با موارد عجیبی مواجه هستند که بیشتر از مشی کشوری مثل عربستان سعودی برمی‌آید. ساعات بازدید بانوان از آقایان مجزا شده و فقط روزهای پنج‌شنبه در ساعات محدود و جداگانه امکان بازدید برای شهروندان وجود دارد.

 

وی تاکید کرد: این آرامستان همچنین، ظرفیت بالایی برای اقتصاد شهری و جذب گردشگر دارد. در ارتباط با این گورستان تاریخی که اکثرا افراد شاخص و به نام در آن آرمیده‌اند، از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواسته می‌شود تا هرچه سریع‌تر، به صورت جدی به این مهم ورود کند و مطالبه شهروندان را در راستای حفظ و مرمت این مجموعه تاریخی و بازدید از این میراث ارزشمند، مورد توجه قرار دهد.

 print
rating
  نظرات