مقالات

ایجاد شده توسط : akhondi در 1397/2/25 20:55:9

الهام فخاری:
زبان پارسی: پرشُکوه یا پرشِکوِه
، عصو شورای اسلامی شهر تهران

زبان پارسی سرمایه‌ی کهن و آسیب‌دیده، گنجینه‌ی دیرین و ابزار شناخت ما پارسی‌زبانان است. بازخورد(نگرش) ما به زبان، می‌تواند بالندگی یا فرسودگی زبان‌شناختی را رقم بزند. زبان پویا و بالنده برای مردم ابزاری برای شناخت، بازشناخت، نقد، ارزش‌آفرینی، و آفرینندگی فراهم می‌آورد و سرمایه‌گذاری تاریخی و سرمایه‌ی فرهنگی هر جامعه به‌شمار می‌رود. زبان ابزار اندیشه است، تا جایی که از پردازش‌های زبان برای پی بردن به چگونگی زیرساخت‌های شناخت و آگاهی بهره گرفته می‌شود.
 
نهاد بنیادی برای آموختن(شناسایی، واگویی، به‌کارگیری، ارزش‌یابی) و آفرینش‌های زبان، خانواده است تا جایی که زبان مادری، ابزار پایه‌ی شناخت و زیست اجتماعی برشمرده می‌شود. آموزشگاه(مدرسه و دانشگاه)، سرمایه‌ی ادبی، رسانه، و هنر نهادهای ارزنده‌ی دیگری هستند که خزانه‌ی واژگان، مهارت‌های به‌کارآوری و آفرینندگی، و پاسداری از زبان را به ‌پیش می‌برند.‌

کمی‌ و کاستی، فرسودگی یا پویایی زبانی هر جامعه به این مجموعه نهادها و کارایی آن‌ها در پاس‌داشت یا ویرانی زبان بازمی‌گردد.
چالش‌هایی که جهان‌گشایی‌های کهن برای سرزمین ما پدید آورد گذشته از کوچک کردن پهنه‌ی سرزمینی مان، به خزانه واژگانی و مهارت‌های زبان‌شناختی‌مان آسیب‌هایی زده‌است.
ناهماهنگی‌ها، کم‌مهری و کمبود دانش زبانی، نااستواری در شناخت، آموزش و بالندگی زبان پارسی، به‌ویژه در شتاب رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برخط امروز کار ما در برابر و برای این گنج گوهر دیرین را دشوارتر می‌کند.
کندی در ساختن و به‌روزرسانی واژگان و برابرنهاد(معادل)ها و ناهمراهی نهادهای گوناگون دست‌اندرکار از سویی و ناپختگی و ناروانی بسیاری از واژه‌های پیشنهادی فرهنگستان از سویی دیگر چالش بزرگ دیگری است که برای پاسداری از زبان پارسی با آن روبرو هستیم.
 
 

با این همه زنان و مردان روستاها، شهرها و کوچ‌نشینان ایرانی و پارسی‌زبانان فراسرزمینی و همسایه، در لالایی‌ها، داستان‌ها، پرده‌خوانی‌ها و بازی‌ها، در زیست روزمره کوچه و بازار گوهر پارسی را نگه‌داشته‌اند و افروغه‌ی زبان مادری روشن و پرمهر زنده است.

زبان پارسی سرمایه‌ی سرزمینی و فراسرزمینی ما ایرانیان است. فداکاری مردان و زنان بزرگ تاریخ ایران، خرد و کلان به‌ویژه فردوسی بزرگ زبان پارسی را برای ما هنوز زنده نگه‌داشته است.زبان پارسی را به یاد بزرگ‌مردی چون ابوالقاسم فردوسی امروز پاس‌ می‌داریم، ولی، گرامی‌داشت زبان پارسی با دانش و کنش و ارزش‌شناسی مهربانانه و روادارانه شدنی و سودمند است. زبان پارسی می‌تواند ابزار شناخت، پیونددهنده‌ی دیروز و آینده و بهترین سازوکار پیوندهای برون‌مرزی ما ایرانیان  باشد. این زبان کهن دریای پرگوهری است که می‌توان در سازگاری با همه‌ی زبان‌های مادری قوم‌ها و طایفه‌های سرزمینی و برای بهبود دیپلماسی فرهنگی، شناخت و پاس داشت. از یادنبریم که گام نخست برای این پاسداشت، پایبندی ما به پیراستن و خانه‌تکانی زبان روزمره نوشتاری و گفتاری خودمان است، روز گرامی‌داشت زبان پارسی خجسته باد.


print

rating
  نظرات