مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/2/10 15:58:48

حجت نظری:
شورای عالی استانها مرجع تخصصی مقرراتگذاری شهری و روستایی شود
عضو شورای شهر تهران خواستار تصویب قانونی در مجلس شورای اسلامی برای تبدیل شورای عالی استانها به مرجع تخصصی و واحد برای مقررات گذاری شهری  و روستایی شد.  


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای شهر تهران حجت نظری، عضو شورای شهر تهران ری و تجریش  روز دوشنبه در سمینار ' نقش شوراها در توسعه شهرستان ری' در تشریح گزارش کارگروه حقوقی و نظارت گفت: یکی از معضلات شوراها این است که هیات تطبیق در بسیاری از مواقع به جای انطباق مصوبات با قانون و مقررات از واژه "مبهم است" استفاده می کند و این موضوع سبب می شود در بسیاری مواقع شوراهای روستاها، بخش ها  و حتی گاها شهرها با مشکلاتی مواجه شوند.

وی ادامه داد: این موضوع در حالی اتفاق می افتد که قانون به صراحت اعلام کرده مدت زمان پاسخگویی برای مصوبات 14 روز است و به طور طبیعی اگر این مدت منقضی شود و اعتراضی توسط هیئت اعلام نشود، مصوبه لازم الاجرا است.

عضو شورای شهر تهران در ادامه پیشنهادی مبنی بر حضور یکی از اعضای شورایی که مصوباتش در هیئت تطبیق در حال بررسی است به عنوان مدعو ارائه و تصریح کرد: در گذشته نیز این اتفاق می افتاد و عضو مدعو می تواند دلایل تصویب را توضیح دهد.

نظری در قالب پیشنهاد دیگری گفت: وجود لایه کارشناسی پیش از رسیدن مصوبات به هیئت تطبیق می تواند مشکلات در این حوزه را کمتر کند.

وی همچنین به موضوع مصوبه شورای عالی استانها در خصوص حق الجلسات اعضای شوراهای روستاها با جمعیت بالا اشاره کرد و گفت: حق الجلسات پایین برای این اعضا می تواند مشکلاتی را به وجود آورد که برای حل آنها می توان به مانند شهرها رتبه بندی در نظر گرفت.

عضو شورای شهر تهران در ادامه به عدم صدور حکم دهیاران تا حدود 3 ماه در برخی از روستاها اشاره کرد و گفت: سوابق نشان می دهد که گاها تا بیش از سه ماه احکام برخی دهیاران صادر نمی شد از این روی اخیرا در شورای معاونین استان تهران مصوبه ای گذرانده شد تا اگر تا دو ماه از تاریخ استعلام پاسخی برای استعلام دهیار ارسال نشود مرجع صدور حکم بتواند راسا نسبت به صدور آن اقدام کند.

نظری به مدت زمان قانونی 14 تا 20 روزه برای برخی استعلام ها اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم وحدت ملاک بگیریم به نظر می رسد وقتی برای انتخاب پستی مدتی کم از 20 روز اعلام شده به طور منطقی برای دهیار نیز نیابد بیش از این زمان سپری شود؛ لذا از مجریان درخواست می کنیم که بر همین اساس عمل کرده و اگر حداکثر تا 20 روز پاسخ استعلام مربوطه ارائه نشود راسا نسبت به صدور حکم دهیار اقدام کنند تا روستاها با مشکلات اجرایی کمتری مواجه شوند.

وی با بیان اینکه قانون مندرس شهرداری ها نیاز به بازنگری دارد، گفت: قانون شوراها در خصوص نحوه عملکرد با کاستی هایی مواجه است که نیاز به بازنگری اساسی دارد.

عضو شورای شهر تهران گفت: قانون شهرداری ها نسبت به شرایط روز قانون مناسبی نیست و نیازهای روز جامعه را برطرف نمی کند و لازم است حتما در این قانون بازنگری شود.

نظری به لایحه مدیریت یکپارچه شهری اشاره کرد و در قالب پیشنهادی اظهار داشت: خوب است در تدوین این لایحه به جای تصویب قانون جدید قانون وظایف تشکیلات و انتخابات شوراهای اسلامی کشور با محوریت مدیریت یکپارچه شهری مورد تغییر قرار گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا پیشنهاد داد: باید قانونی با عنوان قانون شورای عالی استان ها تدوین شود تا شورای عالی استان ها مرجع اصلی صدور مقررات شهری و روستایی شود تا از آن پس شاهد هرچه تخصصی تر شدن مقررات این حوزه باشیم.print
rating
  نظرات