مقالات

ایجاد شده توسط : teimouri-b در 1397/2/9 10:51:0

افشین حبیب زاده معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران در آستانه روز کارگر تاکید کرد: 3-59
افزایش حقوق کارگران متناسب با تورم های سرسام آور نبوده است/ ضرورت تقویت گفتگوهای اجتماعی در شهرداری از طریق تقویت تشکل های حوزه کارگری
معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران در آستانه روز کارگر اظهار داشت: تقویت گفتگوهای اجتماعی در مجموعه شهرداری تهران از طریق تشکیل و تقویت تشکل های حوزه کارگری دارای اولویت و اهمیت بسیاری است.


به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران افشین حبیب زاده معاون نظارت شورا در جریان پنجاه و نهمین جلسه شورا در نطق پیش از دستورخود با اشاره به روز جهانی کارگر به عدم تطبیق  معیشت با مزدکارگران در کشور اشاره کرد.

وی در ابتدا با تبریک هفته كارگر و روز جهاني كارگر گفت: روز جهانی کارگر، گرامی داشتن و ارزش گذاری بر زحمات خالصانه تلاشگران شریف عرصه کار و تولید کشور است. عزیزانی که در تمامی برهه‌های حساس و سرنوشت ساز کشور و انقلاب دوشادوش دیگر دلسوزان در این مسیر قرار داشته اند.


معاون نظارت شورا در ادامه سخنان خود گفت: باید توجه داشت که جامعه کارگری ایران، بزرگترین طیف جامعه را تشکیل می‌دهد. طبقه‌ای که در طول این سال‌ها تاثیرات مستقیم سیاستگذاری‌ها و مدیریت‌های دولتی را با تمام وجود لمس کرده و تنگناها و فشارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را متحمل شده است. از اینرو شایسته است در سالی که به فرموده رهبر انقلاب  به نام " حمایت از کالای ایرانی" نام گذاری شده است، به این امر توجه داشت که این مهم تحقق نخواهد یافت جز با توجه به نیروی انسانی داخلی و حمایت از کار، کارگر، رونق تولید و سرمایه ایرانی.

 

وی با تاکید بر اینکه عرصه  كار با عرصه اقتصادي و كارآفريني، رفاه اجتماعي و تأمين اجتماعي ارتباط تنگاتنگ و بسيار اثربخشي دارد و هر برنامه ريزي اشتباه در هر یک از اين حوزه ها مي تواند تأثيرات منفي در ساير بخش ها و مولفه ها داشته باشد اظهار داشت: همانگونه که اعلاميه فيلادلفياي سازمان بین المللی کار با صراحت مي گويد كه نيروي كار، كالا نيست و شما نمي توانيد آن را به عنوان كالا در نظر بگيريد، بر این نکته تاکید می شود که ما با انسان سرو كار داريم؛ انسانی كه صاحب فكر , انديشه , عاطفه و خانواده است. لذا كرامت انساني او باید همراه با کارآمدی نظام توليد و بهره وري مورد توجه جدی قرار گیرد و کسی نباید به بهانه هایی از این دست این کرامت را مورد خدشه قراردهد.


حبیب زاده پارادایم جدید توسعه را  تضمین کننده دسترسی مؤثر به حقوق اجتماعی و از جمله حق برخورداري از تامين اجتماعی به عنوان  بخش جدایی ناپذیر از چشم انداز توسعه در عصر جهانی  دانست و گفت: این پارادایم شالود ه اي مستحکم و ضروری را برای توسعه پایدار و صلح آمیز برای همگان بنيان نهاده است و ركن اساسي هرگونه سیاست گذاري اجتماعی مي باشد. به این ترتیب، تامين اجتماعي به ثبات نهادهای دموکراتیک و حاکمیت قانون و نيز دستیابی به حق توسعه کمک مي نمايد.


وی تاکید کرد: ب ضرورت توجه به استانداردها و حداقل های حمايت هاي اجتماعی از جمله مواردی است كه ارتباط موثري نیز با كار شايسته دارد که در این بین مشکل عمده در عدم تطبیق معیشت با مزد است. امری که در سال های گذشته شاهد آن بودیم و افزایش حقوق کارگران متناسب با تورم های سرسام آور نبوده است. هر چند در دولت تدبیر و امید تلاشهایی در این مسیر صورت گرفته است و میانگین افزایش حقوق کارگران نسبت به نرخ تورم اندکی بهبود یافته است ولیکن توجه بیشتر به این مساله امری اجتناب ناپذیر و ضروری می باشد.  این امر در کنار نبود امنیت شغلی و نیز عدم پرداخت مطالبات این قشر به ویژه توسط برخی از پیمانکاران شهرداری تهران منجر به ایجاد مشکلات بسیاری برای کارگران عزیز این مجموعه شده است که ضرورت پیگیری و توجه همکاران محترم در شورا از یک سو و از سوی دیگر مدیران محترم شهرداری را در توجه به حقوق اجتماعی کارگران  و نیز دقت و توجه به این مهم در قراردادهای منعقده با پیمانکاران را می طلبد.


به اعتقاد حبیب زاده تحقق حقوق قشر کارگر علاوه بر مولفه های فرهنگی، آموزشی و اخلاقی  بر ستونهای مستحکم حقوقی استوار است که از این طریق می تواند مبنایی برای تضمین آن ایجاد کرد.


وی در ادامه افزود: از سوی دیگر با توجه به اهمیت مسکن به عنوان یکی از مولفه های اساسی تامین اجتماعی، ضرورت توجه و پیگیری مشکلات مربوط به تعاونی های مسکن مرتبط با کارگران شهرداری را در اولویت قرار می دهد و امید آن می رود مسائل موجود در این زمینه در دستور کار مدیران محترم شهرداری تهران قرار گیرد.


معاون نظارت شورا گفت: مساله دیگر رعایت اصول مربوط به آزادی تشکیل شوراهای اسلامی کار و انجمن های صنفی کارگری و امکان بهره مندی از حق تشکل و ایجاد سازمان های کارگری و امور دیگر از این قبیل، به عنوان حداقلهایی است که در بخشهای مختلف باید رعایت شود و به هیچ بهانه و مصالحی نمی توان آنها را نادیده گرفت ، لذا لازمه این کار به رسمیت شناختن حق تشکل و تجمع صنفی کارگری در مجموعه شهرداری تهران است.


بر این اساس تقویت گفتگوهای اجتماعی در مجموعه شهرداری تهران از طریق تشکیل و تقویت تشکل های حوزه کارگری دارای اولویت و اهمیت بسیاری می باشد. زیرا این امر به عنوان یکی از اصلی ترین مولفه هاي کار شایسته و نیز به عنوان يك ابزار مشاركتي مهم در خصوص نظارت مستمر بر كارآيي مالی و کفایت اجتماعی، و نيز اثر بخشی و كارآمدي مدیریت عمل می نماید. لذا مشارکت فعال همه شرکای اجتماعی ( به ویژه کارگران و کارفرمایان ) از طریق مکانیسم های گفتگوی اجتماعی و نظارت موثر سه جانبه از طریق تشکیل و تقویت تشکل های مربوطه، یکی از ابزارهاي مهم تضمین حکمرانی خوب در این مجموعه خواهد بود.print
rating
  نظرات