ورود به سایت  |  04/24/2018 - سه شنبه 4 ارديبهشت 1397
****سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گرامی باد ****
مشاهده مقالات محیط زیست
دهمين جلسه کارگروه امواج
ایجاد شده توسط : host در 07/16/2012 02:41:36 ب.ظ


موضوع جلسه: بررسی ساماندهي دکل ها و پستهای فشار قوی در شهر تهران- پایش و استاندارد 2

تاريخ جلسه:  26 خرداد ماه 1390                  ساعت شروع جلسه: 10:00         ساعت خاتمه جلسه: 12:30      

حاضرین: نمایندگان محترم سازمان حفاظت محیط زیست، مناطق شهرداری تهران، اساتید دانشگاه، سازمان زیباسازی شهرداری تهران، شركت توزيع برق تهران، شركت برق منطقه ای تهران، دفتر برنامه ريزي كلان برق و انرژي وزارت نیرو، سازمان انرژی اتمی، دانشگاه شهید بهشتی، معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران، معاونت امور مناطق شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی، دفتر استانداردهای زیست محیطی وزارت نیرو، سابا وزارت نیرو، معاونت عمرانی استانداری، سندیکای صنعت برق، معاونت حقوقی شهرداری تهران، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، سازمانهای مردم نهاد، مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران، وزارت بهداشت، اداره کل استاندارهای زیست محیطی وزارت نیرو، شهرداری های مناطق،

غائبین: نماینده معاونت عمران شهرداری تهران، سانا وزارت نیرو، ستاد محیط زیست و توسعه پایدار، اداره کل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران، شركت توانير،

در ابتداي جلسه دکتر متصدی ابتدا توضیحاتی پیرامون جلسه قبل دادند و از نماینده محترم سازمان انرژی اتمی خواستند گزارش خود را ارائه نمایند:

خانم مهندس فرودین از سازمان انرژی اتمی گفتند که از 15 سال پیش پایش میدانهای الکتریکی و مغناطیسی 50 هرتز را در کشور آغاز کردیم. استاندارد شدت میدان مغناطیسی 80 آمپر بر متر (m/A)  و شدت میدان الکتریکی 5000 ولت بر متر (m/v) است.  دردنیا شدت مغناظیسی 4 میلی گوس معادل 320 میلی آمپر بر متر را دلیل ریسک سرطان لوسمی در کودکان می دانند و نتایج تحقیقات مرتبط باعث شده است که استاندارد مرتبط را به 80 میلی آمپر بر متر یا کمتر برسانند. اگر حریم درجه 1 و درجه 2 کابل های فشار قوی را در کشور رعایت کنیم، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد ولی متاسفانه این مسئله در کشور اجرایی نمی شود. درواقع استانداردهای ایران دارای آستانه بالایی است که هیچ گاه به آن نخواهیم رسید. درخصوص زیرزمینی کردن کابل، میدان الکتریکی صفر می شود ولی برای میدان مغناطیسی تاکنون فکری نشده است.

در ادامه آقای مهندس شیخ قمی از شركت برق منطقه اي تهران، توضیحاتی راجع به اثرات میدان های الکتریکی و مغناطیسی ارائه دادند:                                     

حدود مجاز ميدان هاي الكتريكي و مغناطيسي بيان شده در استانداردها و گزارش هاي فوق الذكر در جدول زير بصورت جامع براي محيط هاي حرفه اي (محيطي كه افراد حاضر در آن نسبت به مخاطرات اين ميدان ها اطلاعات كافي دارند و آموزش ديده هستند) و محيط هاي غيرحرفه اي (عمومي) آورده شده است. همانطور كه در جدول زير نشان داده شده است مقاديرگزارشICNIRP از بقيه استانداردها پايين تر است، كه به همين دليل براي احتياط بيشتر اين مقادير بعنوان محدوديت هاي اين پروژه در نظر گرفته مي شود.

فركانسHz 50

استاندارد

ICNIRP

ACGIH

IEEE

NRPB

EU

محيط هاي عمومي

ميدان مغناطيسي (MT)

./1

-

0.904

0.904

0.1

ميدان الكتريكي (m/ kv)

5

-

5

5

5

محيط هاي حرفه اي

ميدان مغناطيسي (mT)

0.5

1

2.71

1.3

-

ميدان الكتريكي (m/ kv)

10

25

20

12

-

 

ایشان همچنین گفتند که انتقال برق 230 کیلوولت حدود 2400 کیلومتر طول دارد که 31 کیلومترش کابل زیرزمینی است که ظرف 2 سال آینده به 60 کیلومتر خواهد رسید. انتقال برق 63 کیلوولتی نیز حدود 2300-2400 کیلومتر طول دارد که حدود 1000کیلومترش کابلی است. البته تاسیسات کابلی حدود 10 برابر قیمت دکل است که هزینه های اجرای آن یک طرف و مجوزهای قابل اخذ از شهرداری و راهنمایی رانندگی به مراتب برای وزارت نیرو هزینه برتراز هزینه های اجراست که درصورت همکاری نهادها با یک برنامه زمانبندی می توان امیدوار بود که پروژه کابلی کردن روند اجرایی به خود بگیرد. 

در ادامه نماینده شرکت توزیع برق ضمن تایید گزارشات شرکت برق منطقه ای، گفتند که مردم در مجاورت والتاژهای زیر 20 کیلوولت با فرکانس 50 هرتز زندگی می کنند و تاکنون به مشکلی برخورد نکرده ایم. حریم 3 متری از این ولتاژ نیز در شهر تهران رعایت شده است.

مهندس گورانی کارشناس مسئول تشعشات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی در این خصوص ارائه نمودند: در سال 1993 امریکابیش از 35% از بیماری ها را ناشی از امواج الکترومغناطیس اعلام کرد و به این منظور اجلاس EMF را تشکیل داد که بیش از 27000 مقاله به این اجلاس ارسال شد که نتیجه اش منجر به تدوین استانداردهایی در مراکز مهم جهانی از جمله FCC، EPA و WHO شد.

ایشان گفتند که حتي سيمي كه از زير سطح ديوار عبور كرده، داراي تابش هاي الكترومغناطيسي است؛ بنابراين زماني كه به ديوار تكيه مي دهيد در ميدان تابش آن قرار مي گيريد. زماني كه يك وسيله برقي خاموش ولي دو شاخه آن به پريز برق است، داراي ميدان الكتريكي مي باشد ولي به محض روشن شدن ، ميدان مغناطيسي نيز در اطراف آن ايجاد مي شود. هرچه ولتاژ يك وسيله بيشتر باشد، ميدان مغناطيسي آن شديدتر است. شايد بسياري از ما در مورد امواج خطرناك منتشر شده از دكل هاي فشار برق قوي مطالبي شنيده باشيم اما آيا مي دانستيد كه طبق نتايج تحقيقات علمي، ميدان مغناطيسي يك سشوار روشن چندين برابر ميدان مغناطيسي ايجاد شده در زير يك دكل برق است؛ ميدان مغناطيسي ناشي از ماشين لباسشويي نيز به همين گونه است بنابراين توصيه مي شود در این خصوص نیز اطلاع رسانی شود. حریم سلامتی طبق استاندارد برای شدت میدان الکتریکی 8/4 کیلوولت بر متر و شدت میدان مغناطیسی 100 میکروتسلا می باشد، به این معنا که اگر زیر دکل ها هم بایستید به این آستانه نمی رسد.

ایشان همچنین به سمپوزیوم تشششعات و سرطان اشاره کردند که نگرانی های فراوانی نسبت به افزایش سطح سرطان ها در کشور از سوی جامعه پزشکی وجود دارد. آسیب های ناشی از امواج نیز برای ما حائز اهمیت است و نیازمند محکم کردن قوانین و استانداردها در حوزه نظام سلامت کشور هستیم. مستندسازی که پیش نیاز پایش مستمر با فرایند کنترل است می باید از جایی در کشورمان شروع شود.

نماینده منطقه 22 نیز از طرح تونل مشترک در این منطقه گفتند که درمحور آزادگان منجر به جمع آوری دکلهای فشارقوی برق 230 کیلو ولت شده است. در تاسیسات مشترک نیز برق 63 کیلو ولت را در طول 60 کیلومتر در دست انجام داریم. این مسئله براساس قانون سال 72 و آیین نامه اجرایی سال 84 در دست اقدام از سوی شهرداری قرار گرفت. هر متر از این تونل حدود یک میلیون تومان هزینه اجرایی دارد.

مهندس داعی نژاد کارشناس ارشد مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به بخشی از درسهایی که باید از تسونامی سال گذشته ژاپن  گرفت، اشاره کردند. ایشان یکی از تاثیرات منفی تونل مشترک برای امدادرسانی در زمان بحران در ژاپن این بوده که وقتی این تونل ها آسیب دیده کلیه خطوط برق و مخابرات نیز قطع شده است. برای شهرما که ممکن است آسیب هایی به مراتب جدی تری را باعث شود چرا که خطوط آبرسانی نیز به خطوط برق و مخابرات نیز اضافه شده است. بنابراین ضمن این که این طرح پایلوت در حال اجراست باید کارگروههای کارشناسی برای رفع نواقص این طرح تشکیل شود و عینا این طرح پایلوت در کل شهر تهران اجرایی نشود. ضمنا بخشی از درآمد ناشی از یارانه برق را دولت می تواند صرف توسعه کانالهای زیرزمینی خطوط فشارقوی برق نماید.

مهندس صمدی نماینده سابا وزارت نیرو پیشنهاداتی مبنی بر بازنگری استانداردها و پایش زیست محیطی براساس خوداظهاری منابع تولیدکننده امواج را ارائه نمودند.

در پایان دکتر متصدی برای جلسه آتی پیگیری موارد ذیل را ضروری دانستند:

- ارائه گزارش درخصوص نظام سلامت و امواج از سوی نماینده محترم مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

- ارائه گزارش درخصوص طرح جامع پایش امواج در مناطق حساس شهر تهران از سوی مدیرکل محترم دفتر بررسی آلودگی هوا و صدا

- ارائه گزارش درخصوص وضعیت استاندارد ها از سوی نماینده محترم اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي استان تهران

- ارائه گزارش درخصوص مجوزهای صادره در حریم دكل ها و پست های فشار قوي از سوی نماینده محترم اداره شهرسازی و طرحهای شهری

 

 

 

 

 

 

 

print

اعضای شورای شهر

اطلاعات تماس

  • آدرس:تهران - ضلع جنوبی پارک شهر - خیابان بهشت - ساختمان شورای اسلامی شهر تهران
  • تلفن:  51040000
  • کدپستی:114764811
  • پست الکترونیک:info.shora@tehran.ir

نسخه موبایل پرتال


خانه تماس با ما rss user
حق انتشار اطلاعات برای شورای اسلامی شهر تهران محفوظ است